Pielęgnacja bukszpanu: dowiedz się wszystkiego o popularnym krzewie

Do pielęgnacji bukszpanu w ogrodzie powinieneś poznać kilka faktów. W tym artykule znajdziesz obszerne informacje.

Kobieta przycina żywopłot z bukszpanu akumulatorowymi nożycami do żywopłotu STIHL HSA 26 przed białym domem

Przegląd: Pielęgnacja bukszpanu

  • Wybór zacienionego miejsca
  • Regularne przycinanie i podlewanie bukszpanu
  • Podczas przycinania należy stosować środki ochrony osobistej
  • Kontrolowanie bukszpanu pod kątem zarażenia szkodnikami lub grzybami
  • Wykorzystanie bukszpanu jako elementu dekoracyjnego, na przykład w kształcie kuli lub spirali

Popularny krzew o długiej historii

W Europie Południowo-Zachodniej, Europie Środkowej, Afryce Północnej i Azji Zachodniej spotyka się go jako wiecznie zielony Buxus sempervirens – i cieszy się tam dużą popularnością. Wielu ogrodników chętnie wybiera tę roślinę nie tylko ze względu na różnorodne możliwości aranżacyjne w formie żywopłotu lub pojedynczego krzewu wielu.

Nazwa gatunku bukszpan (Buxus) pochodzi prawdopodobnie od greckiego słowa „pyxis”, które oznacza cylindryczny pojemnik z pokrywką. W starożytności z drewna bukszpanu wytwarzano pojemniki.

Popularność bukszpanu wynika również z faktu, że jako wiecznie zielona roślina wnosi kolor do ogrodu przez cały rok, a przy odpowiedniej pielęgnacji i przycinaniu będzie się rozwijać przez wiele lat. Bukszpan należy do dużej rodziny bukszpanowatych (Buxaceae), która obejmuje około 70 gatunków na całym świecie. Jego kwiaty produkują dużo nektaru i pyłków, co sprawia, że jest szczególnie atrakcyjny dla pszczół.

Porada STIHL

Bukszpan warto sadzić obok roślin o podobnych potrzebach, w tym wysokich bylin, takich jak hortensje lub ostróżka polna. Nieco gorzej rozwija się w sąsiedztwie ziół lubiących słońce i roślin dających cień.

Idealna lokalizacja

Podczas sadzenia żywopłotu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. W przypadku bukszpanu należy wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Bukszpan najbardziej lubi miejsca, które nie są ani zbyt nasłonecznione, ani zacienione. W ten sposób minimalizuje się ryzyko oparzeń i chorób grzybiczych.

Wilgotne gleby i miejsca o obfitych opadach deszczu są nieodpowiednie dla bukszpanu, natomiast piaszczysta i gliniasta gleba jest dla niego idealna. Bukszpan najlepiej sadzić od października do początku maja. W tym okresie można również dokonywać ewentualnych przesadzeń.

Kobieta przycinająca żywopłot w celu pielęgnacji bukszpanu

Do cięcia idealnie nadają się mocne nożyce do żywopłotu.

Optymalna pielęgnacja bukszpanu dzięki prawidłowemu przycinaniu

Aby zadbać o dobrą pielęgnację bukszpanu, należy przede wszystkim pamiętać o prawidłowym przycinaniu. Szczególnie ważne jest przy tym odpowiednie narzędzie do przycinania krzewów bukszpanowych. Polecamy akumulatorowe nożyce do żywopłotu, takie jak akumulatorowe nożyce do żywopłotu STIHL HSA 60.

Należy zadbać o to, aby ostrza nożyc do żywopłotu zawsze były naostrzone. Pozwoli to uzyskać atrakcyjny wynik cięcia i uniknąć odrywania podczas odcinania gałęzi.

W STIHL znajdziesz szeroki wybór nożyc do żywopłotu – od ręcznych po akumulatorowe. Nadają się one również do tworzenia artystycznych kształtów krzewów bukszpanu, takich jak spirala czy kula.

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo: środki ochrony indywidualnej

Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej. Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym. Na życzenie Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.

 Twoi pomocnicy w pielęgnacji bukszpanu

Przycinanie i pielęgnacja bukszpanu jako żywopłotu

Żywopłot z bukszpanu jako obramowanie ogrodu jest równie popularny, co praktyczny: rośnie bowiem bardzo gęsto – pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji.

Podczas sadzenia i późniejszej pielęgnacji należy postępować w następujący sposób:

W przypadku przejęcia starego, zaniedbanego żywopłotu z bukszpanu można dokonać radykalnego przycięcia. Poszczególne rośliny należy przyciąć do około 1 metra, a pędy do maksymalnie 10 centymetrów. Idealnie nadają się do tego miesiące luty i marzec.

Należy także pamiętać o nawożeniu żywopłotu z bukszpanu i wyrzuceniu zielonych ścinków do kompostu.

Okrągłe krzewy bukszpanu na zielonym trawniku
Okrągłe krzewy bukszpanu tworzą harmonijny i zadbany efekt.

Artystyczne kształty bukszpanu za pomocą przycinania formującego

Przycinanie krzewów bukszpanu przy odrobinie umiejętności ogrodniczych stanowi nie tylko sposób ich pielęgnacji, ale też pozwala nadać im atrakcyjne kształty, np. kuli, piramidy lub spirali. Ponieważ praca ta wymaga nieco więcej wprawy niż przy zwykłym przycinaniu żywopłotu, zalecamy użycie ręcznych nożyc do żywopłotu. Doświadczeni ogrodnicy najlepsze efekty uzyskają za pomocą elektrycznych nożyc do żywopłotu.

Porada STIHL

Przycinanie formujące sprawdzi się nie tylko w przypadku bukszpanu, ale także innych żywopłotów, takich jak cyprysy, którym można nadać wspaniałe kształty.

Pielęgnacja bukszpanu: informacje ogólne dotyczące perfekcyjnego cięcia 

Ogólna zasada brzmi: jeśli pada deszcz lub spodziewane są intensywne opady, należy trochę odczekać z pielęgnacją bukszpanu. To samo dotyczy słonecznych dni – obie sytuacje szkodzą krzewowi, gdy jest świeżo przycięty. W deszczu miejsca cięcia mogą gnić, a w świetle słonecznym nieprzyzwyczajone do światła liście mogą ulec oparzeniu i zbrązowieć.

Dlatego najlepiej poczekać na pochmurny dzień, aby podczas przycinania zadbać o prawidłową pielęgnację bukszpanu. A przy okazji: niezależnie od tego, czy używasz nożyc do żywopłotu zasilanych akumulatorowo czy ręcznych, zawsze trzymaj je lekko pod kątem podczas przycinania. Upewnij się również, że ostrza są ostre. W ten sposób unikniesz zmiażdżeń i pęknięć, które są pożywką dla grzybów. 

Zbliżenie: ostrze akumulatorowych nożyc do żywopłotu STIHL HSA 26 przecina łodygę krzewu
Ostrze należy ustawić ukośnie do cięcia.

Pielęgnacja bukszpanu za pomocą podlewania i nawożenia 

Już trzy dni po przycięciu należy nawozić bukszpan. Dzięki temu krzew szybko odzyskuje siły, a jednocześnie wzmacnia swoją odporność. Bukszpan o gęstej strukturze i silnych korzeniach jest również znacznie bardziej odporny na ewentualne szkodniki.

Zbliżenie na sposób podlewania świeżo posadzonego bukszpanu

Bukszpan należy podlewać tuż przy korzeniu.

Jeśli chodzi o szkodniki: odpowiednie podlewanie bukszpanu jest częścią pielęgnacji. Nieprawidłowe podlewanie sprawia, że krzew jest podatny na grzyby. Dlatego nigdy nie należy podlewać bukszpanu od góry nad liśćmi, lecz zawsze tylko przy korzeniach. Jeśli to możliwe, używać wody z jednej beczki.

Świeżo posadzony bukszpan w ciągu pierwszych dwóch tygodni potrzebuje więcej wody niż krzewy, które są już dłużej zakorzenione w glebie. Ilość wody, jakiej potrzebuje bukszpan, różni się w zależności od rośliny i lokalizacji.

Po udanym zakorzenieniu się bukszpanu należy go podlewać tylko w gorące i suche dni. Zazwyczaj bukszpan pobiera wodę bezpośrednio z gleby. Najlepiej sprawdzić ziemię palcem: jeśli jest wilgotna do głębokości 2–3 cm, wszystko jest w porządku.

Bukszpan w doniczce – jak go pielęgnować?

Bukszpan posadzony w doniczce wymaga takiej samej pielęgnacji jak bukszpan w ziemi. Zapotrzebowanie na wodę jest jednak inne: krzewy w doniczkach nie są w stanie samodzielnie zaopatrzyć się w wodę i wymagają regularnego podlewania. Dno doniczki powinno mieć otwór odpływowy, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Najlepiej umieścić doniczkę na podstawce wypełnionej kawałkami potłuczonej gliny, aby uniknąć zatkania otworu odpływowego. Podlewanie zawsze powinno odbywać się tuż przy korzeniu, jak opisano powyżej. 

Bukszpan i właściwe zimowanie

Bukszpan jest mrozoodporny, dlatego zimą nie trzeba o niego szczególnie dbać. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać zimą w przypadku bukszpanu, jest podlewanie go tylko w dni, w których nie ma mrozu, i regularne usuwanie śniegu. 

Inaczej wygląda to w przypadku roślin w donicach – warto zwrócić na to uwagę. W donicy zimno dociera bowiem bezpośrednio do korzeni i atakuje je jednocześnie ze wszystkich stron. Rozwiązanie: na zimę owiń donicę z bukszpanem grubą warstwą folii bąbelkowej. W ten sposób zaizolujesz korzenie krzewu przed niskimi temperaturami zimą.

Zbliżenie na gąsienicę (tak zwaną ćmę bukszpanową) na krzewie bukszpanu

Niepożądany gość: ćma bukszpanowa.

Bukszpan choroby: Rozpoznawanie
chorób bukszpanu i zwalczanie szkodników

Mimo że bukszpan to piękna roślina, jest on podatny na choroby i szkodniki. Dlatego pielęgnacja bukszpanu niekiedy oznacza niestety również radykalne działania. Poniżej przedstawiamy przegląd najczęstszych chorób i szkodników bukszpanu wraz ze sposobami ich zwalczania.

Jeszcze więcej propozycji dla miłośników ogrodów