Zieleń na budynkach: prawidłowe planowanie, sadzenie i pielęgnacja

Jak wygląda zieleń na budynkach w praktyce i jaka technologia jest najlepsza dla profesjonalistów z branży ogrodnictwa i architektury krajobrazu? Tutaj się tego dowiesz!

Dwóch pracowników na podnośniku zajmuje się zielenią na budynku na kampusie Aeres Hogeschool

Przegląd: Zieleń na budynkach

  • Zieleń na budynkach przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności i ma działanie chłodzące
  • Przeciwdziałanie miejskim wyspom ciepła dzięki miejskiej zieleni
  • Planowanie strategiczne to ważny czynnik dla osiągnięcia celów
  • Urządzenia akumulatorowe STIHL idealnie nadają się do pielęgnacji roślin przy i na budynkach
  • Przewidywanie wyzwań i uwzględnianie ich w fazie planowania

Obejrzyj film: Zieleń na budynkach

Wizyta w najbardziej zielonym kampusie Holandii w Aeres Hogeschool w Almere. Spotykamy się z architektem Marcem de Jagerem, który zaplanował zieleń na budynku, i Gertem Jansenem, który wraz ze swoimi zespołami jest odpowiedzialny za pielęgnację i utrzymanie zieleni.

Miejskie wyspy ciepła: miejska zieleń na upały

Jak miasta mogą przeciwdziałać zmianom klimatu? Rosnące temperatury w miastach wymagają skutecznych działań mających na celu zapobieganie powstawaniu wysp ciepła. Istotne znaczenie mają tutaj zieleń na budynkach i inne miejskie tereny zielone.

Badanie empiryczne prowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Monachium przez trzy lata wykazało, że aby umożliwić obniżenie temperatury, około 40 procent powierzchni miejskiej musi składać się zterenów zielonych.

Według badania WHO efekt chłodzenia przez parki miejskie wynosi średnio 1 stopień Celsjusza, a jego zasięg może wynosić do 1 kilometra. Nie wystarczy jednak tylko sadzić drzewa. Są one nieodzowne, ale mogą również utrudniać mieszanie się powietrza w wąskich przestrzeniach ulicznych. Miejską zieleń należy zatem planować strategicznie.

Jak zazielenić budynek

Zieleń na budynku to indywidualne rozwiązanie szyte na miarę. Dlatego w ramach podwójnego rozwoju wewnętrznego miast potrzebne są indywidualne koncepcje zazieleniania.

Zdjęcie z drona holenderskiej szkoły Aeres Hogeschool z zieloną elewacją i roślinnością na dachu

Najbardziej zielony kampus w Holandii znajduje się w Almere.

Budynek Aeres w Holandii został obsadzony nie tylko sześcioma drzewami i 2000 roślin na tarasie dachowym, ale także zielenią na powierzchniach pionowych. 12 000 roślin zdobi ściany zewnętrzne, zwiększa bioróżnorodność i nadaje budynkowi wyjątkowy charakter.

System modułowy na ścianach zewnętrznych

Aby w ciągu kilku dni móc pokryć budynek zielenią, wykorzystuje się system modułowy. Doniczki z roślinami można łatwo umieścić w konstrukcji nośnej. Dzięki temu rośliny mogły zostać wyhodowane w gospodarstwie ogrodniczym, a następnie wiosną przymocowane do ścian zewnętrznych budynku.

Mężczyzna w kasku ochronnym niesie moduł z roślinnością w celu odnowienia zieleni na budynku

Rośliny rosną w płytach z wełną mineralną.

Rodzaj zazielenienia jest planowany w najdrobniejszych szczegółach.
Różnorodne rośliny zostały strategicznie rozmieszczone na ścianie zewnętrznej w taki sposób, aby przyciągać pszczoły do góry – powstała tak zwana pszczela drabina

Wszystkie rośliny rosną na płytach wypełnionych wełną mineralną. Nawadnianie odbywa się za pomocą węża kroplującego – oczywiście sterowanego za pomocą automatycznego systemu. Poza tym zebrana woda deszczowa ze zbiorników wodnych budynku w razie potrzeby trafia do roślin na budynku.

Zielona przestrzeń na zewnątrz budynku

Kolektory słoneczne zapewniają roślinom cień.

Strategiczne sadzenie roślin również na dachu

Ogród na dachu mieści nie tylko drzewa i tysiące roślin, ale także pergolę z panelami słonecznymi.
Z jednej strony przekształcają one światło słoneczne w energię elektryczną, a z drugiej strony zapewniają również cień.
To z kolei wpływa na rodzaj roślinności na budynku: rośliny lubiące słońce nie rozkwitłyby w cieniu kolektorów. Dlatego roślinność została dostosowana do cienistych warunków.

Elastyczność dzięki technologii akumulatorowej

Regularna pielęgnacja zieleni na budynku jest niezbędna. Profesjonaliści z Holandii wybrali urządzenia akumulatorowe z systemu STIHL AP. Podobnie jak w ogrodnictwie i pielęgnacji krajobrazu na wolnym powietrzu do pielęgnacji zieleni na budynkach używa się akumulatorowych nożyc do żywopłotu i akumulatorowych kos mechanicznych.

Liczne zalety tych nowoczesnych urządzeń akumulatorowych sprawiają, że praca jest wydajniejsza i przyjemniejsza. Zmniejszony poziom hałasu i praca bez emisji spalin przyczyniają się nie tylko do tworzenia pozytywnego środowiska pracy, ale także do zmniejszenia niedogodności dla ludzi w otoczeniu.

Kolejną zaletą technologii akumulatorowej jest zwiększona elastyczność. Lżejsze urządzenia umożliwiają profesjonalistom swobodne ruchy i pracę w trudno dostępnych miejscach bez konieczności korzystania z zewnętrznego źródła zasilania. Znacznie zwiększa to wydajność i precyzję pielęgnacji zieleni na budynkach.

Gert Jansen jest zachwycony wydajnością urządzeń akumulatorowych STIHL:

„Na początku mieliśmy wątpliwości, ale urządzenia akumulatorowe okazały się wystarczająco wydajne, abyśmy mogli wykonywać naszą pracę przez cały dzień”.

Urządzenia akumulatorowe stanowią przyszłościowe rozwiązanie do pielęgnacji zieleni na budynkach, które nie tylko ułatwia pracę profesjonalistom, ale także przyczynia się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia środowiska w obszarach miejskich.

Wydajne i ciche: urządzenia akumulatorowe STIHL

Zieleń miejska: wyzwania

Udana aranżacja zieleni miejskiej wymaga zrównoważonego planowania terenów zielonych. Planiści często stawiają przy tym czoła specyficznym wyzwaniom.
Aby zieleń miejska mogła optymalnie wpływać na klimat i bioróżnorodność w przestrzeni miejskiej, konieczna jest kompleksowa koncepcja dostosowana do zabudowy danego miasta.

Zdjęcie zielonej przestrzeni kampusu

Zieleń na budynkach wiąże się z wieloma wymaganiami.

W przypadku zieleni na ścianach zewnętrznych budynku należy wcześniej sprawdzić i spełnić wszystkie wymagania techniczne. Dotyczą one między innymi obciążeń oraz zakotwienia systemu roślin.

Zieleń na dachach również może stanowić wyzwanie. Z jednej strony dach musi być w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenie spowodowane roślinnością, a z drugiej strony kluczową rolę odgrywają takie czynniki jak obciążenie wiatrem, zabezpieczenie przed upadkiem i dopasowanie do innych elementów, takich jak nadbudówki, wyloty wentylacyjne czy instalacje słoneczne.

Co więcej, zimowe miesiące mogą stać się wyzwaniem dla każdego rodzaju zieleni na budynku, gdy mróz sparaliżuje rury systemu nawadniania. W przypadku budynku Aeres rozwiązaniem jest system, który automatycznie chroni instalację przed mrozem.

Te i inne potencjalne wyzwania związane z zielenią na budynkach należy uwzględnić już na etapie planowania, aby zieleń miejska mogła przynieść jak największe korzyści ludziom, zwierzętom i klimatowi. 

Pięć osób wyposażonych w środki ochrony indywidualnej z urządzeniami akumulatorowymi STIHL na ulicy

Profesjonalny doradca ds. urządzeń akumulatorowych STIHL

Dzięki profesjonalnemu doradcy ds. urządzeń akumulatorowych STIHL dowiesz się, które urządzenia akumulatorowe i rozwiązania do ładowania są odpowiednie dla Twojego zakresu zadań i Twojego przedsiębiorstwa.

Jeszcze więcej dla miłośników techniki