Poza tym
Poza tym: pamiętaj, aby nigdy nie podlewać bukszpanu od góry nad liśćmi, ale zawsze tylko u korzeni, aby uniknąć grzyba.
Zajączek z bukszpanu z pewnością będzie przykuwającą uwagę ozdobą ogrodu lub balkonu – oto jak go wykonać!
04.04.2025
Czy to koń, ślimak czy miś – artystyczne figurki zwierząt wykonane z bukszpanu cieszą się popularnością i z pewnością będą przyciągającą uwagę ozdobą w Twoim ogrodzie.
Wycinanie z bukszpanu figurek w kształcie zwierząt, jako sztuka ozdobnego przycinania krzewów jest zajęciem dla doświadczonych ogrodników, ponieważ jest czasochłonna i wymaga pewnych umiejętności. Niezbędna jest przy tym bezpieczna obsługa i panowanie nad urządzeniami oraz narzędziami ogrodniczymi.
Zanim zabierzesz się do tworzenia figurek z bukszpanu, przygotuj wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, a także odpowiedni sprzęt ochronny. Na przykład podczas pracy z produktami ASA wymagane jest noszenie okularów ochronnych. Ponadto zalecamy noszenie rękawic ochronnych.
Przygotuj również swoje miejsce pracy, aby ułatwić sobie zadanie: W tym celu rozłóż koc lub plandekę na blacie, na którym chcesz wykonać przycinanie do wybranego kształtu. Dzięki temu po zakończeniu pracy będziesz mógł szybko zebrać i wyrzucić ścinki. Teraz możesz położyć bukszpan na podkładce i rozpocząć przycinanie.
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z urządzeniami STIHL zawsze stosuj środki ochrony osobistej. Szczegóły można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem dokładnie zapoznaj się z urządzeniem i upewnij się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Jednak pamiętaj, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Po przygotowaniu okularów ochronnych i stanowiska pracy możesz rozpocząć wykonywanie zajączka. Pokażemy Ci, jak to zrobić, w 6 łatwych krokach.
Za pomocą metrówki zmierz wysokość i maksymalną szerokość bukszpanu i przenieś oba wymiary, zaznaczając je flamastrem na arkuszu papieru A2. Następnie rozłóż papier na stole i narysuj flamastrem żądany obrys zajączka w obrębie obu oznaczeń. Obrys powinien być około trzy centymetry mniejszy niż wyjściowa wysokość i szerokość.
Kształt zajączka składa się z trzech części: Dolna duża kula tworzy ciało. Nad nią znajduje się nieco mniejsza, lekko eliptyczna kula głowy z pionową elipsą stanowiącą uszy.
Za pomocą metrówki zmierz wysokość dolnej kuli na szkicu. Zabierz karton, zaznacz flamastrem średnicę kuli na dolnej krawędzi kartonu i narysuj półkole nad średnicą.
Aby zaznaczyć półkole, przywiąż sznurek o połowie długości bazowej do jednego końca markera i przytrzymaj drugi koniec sznurka na środku linii bazowej. Następnie wytnij z tektury narysowany kształt półkola.
Używając tekturowego szablonu, przytnij okrągłe ciało zajączka za pomocą HSA 26. Pamiętaj, że nad kulą musi pozostać wystarczająca ilość bukszpanu, około 40 procent, aby następnie można było uformować głowę. Uważaj, aby nie odciąć zbyt dużej ilości bukszpanu na raz i sprawdź równomierność gotowego kształtu kuli, oddalając się nieco od blatu.
Zawiąż kawałek sznurka wokół bukszpanu, aby zaznaczyć przejście między głową a tułowiem. Za pomocą STIHL ASA 20 przytnij głowę i nos zajączka do odpowiedniego kształtu. Również w tym przypadku po zakończeniu pracy należy sprawdzić równomierność cięcia i w razie potrzeby usunąć wystające pędy.
Teraz uformuj z górnych, jeszcze nieprzyciętych pędów uszy, zaczynając od zewnątrz i dopiero na końcu wytnij szczelinę między uszami. Przyjrzyj się wynikowi końcowemu i w razie potrzeby popraw, aby nadać figurce zajączka ostateczny kształt.
Na koniec przesadź bukszpan do wybranej donicy. W tym celu wyjmij go z pojemnika, poluzuj ręcznie zewnętrzne korzenie i umieść kulkę korzeniową w nowym pojemniku, którego dno jest już pokryte ziemią.
Przykryj kulkę ziemią doniczkową nieco poniżej krawędzi doniczki, dociśnij ziemię dookoła i starannie podlej. Na gotową figurkę połóż również włókninę, aby ochronić świeżo wycięte obszary przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez oparzenia.
Teraz możesz ustawić gotowego zajączka w dowolnym miejscu i podziwiać efekt swojej pracy!
Starannie przycięte zwierzęta z bukszpanu zawsze stanowią piękną ozdobę ogrodu. Przycinanie bukszpanu na kształt zwierząt będzie wyjątkowo szybkie i łatwe dzięki gotowemu szablonowi, który można kupić w sklepie ogrodniczym lub online. Składa się on zazwyczaj z drucianej konstrukcji wykonanej ze stabilnej stali, która może być dodatkowo pokryta tworzywem sztucznym.
Szablon z siatki umieszczany jest nad bukszpanem, który w miarę wzrostu stopniowo wypełnia drucianą ramę. Regularnie przycinaj wystające pędy, aby zachować kształt zajączka.
Bukszpan należy obficie nawadniać u nasady
Bukszpan należy nawozić już trzy dni po przycięciu, dzięki czemu stanie się silny i odporny na szkodniki. Regularne podlewanie również jest niezbędne i jest częścią pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza bukszpanów w doniczkach, które nie mogą pobierać wody z gleby. Aby uniknąć gromadzenia się wilgoci, donica powinna mieć otwór odpływowy.
Poza tym
Poza tym: pamiętaj, aby nigdy nie podlewać bukszpanu od góry nad liśćmi, ale zawsze tylko u korzeni, aby uniknąć grzyba.
Środki ochrony osobistej, takie jak okulary ochronne, są niezbędne przede wszystkim podczas korzystania z potężnych urządzeń ogrodniczych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi produktu lub uzyskać w specjalistycznym sklepie.
Potrzebne będą między innymi plandeka lub koc, papier A2, tektura, flamaster, taśma miernicza, sznurek oraz urządzenia ogrodowe, takie jak akumulatorowe nożyce do przycinania krzewów i akumulatorowe sekatory do gałęzi. Ponadto warto zaopatrzyć się w doniczkę, ziemię i włókninę do roślin.
Tak, gotowe ramy druciane są dostępne w sklepach ogrodniczych lub online. Nakłada się je na młody bukszpan, który następnie przy regularnym przycinaniu dorasta do pożądanego kształtu zwierzęcia, na przykład zajączka.