Porada STIHL
Jeśli przycięta forma jest jeszcze świeża, należy przykryć bukszpan włókniną na około dwa dni, aby chronić go przed słońcem.
Przycięcie bukszpanu do kształtu kuli sprawi, że będzie on piękną ozdobą ogrodu. Nasza instrukcja wyjaśni Ci krok po kroku, jak to zrobić.
04.04.2025
Jeśli chcesz przyciąć bukszpan, potrzebujesz odpowiednich narzędzi i kilku pomocnych przyborów. Poniższa lista zawiera wszystko, co należy przygotować przed rozpoczęciem pracy.
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Jeśli chcesz przyciąć bukszpan do jakiegoś kształtu, kula jest prostą i atrakcyjną opcją. Dowiedz się, jak przycinać krzewy do okrągłych kształtów.
Jeśli chcesz przyciąć bukszpan do kształtu kuli, zacznij od wykonania drucianego stelaża. W tym celu weź drut napinający i w zależności od wielkości rośliny dopasuj cztery lub więcej kawałków drutu do obwodu planowanej kuli. Usuń przy tym nadmiar drutu.
Włóż wszystkie kawałki drutu w ziemię, aby stworzyć rusztowanie dla kuli z bukszpanu. Powinny one krzyżować się w jednym punkcie jak kopuła nad rośliną.
Połącz druty za pomocą opasek zaciskowych lub kawałków drutu i pozostaw druciany stelaż na miejscu. Teraz należy poczekać, aż bukszpan wyrośnie na tyle, aby wypełnił drucianą formę i można było go przyciąć do kształtu kuli.
Gdy krzew wystarczająco wyrośnie, usuń nożycami do żywopłotu wszystkie wystające pędy, które wyrastają z drucianej konstrukcji. Ścinki można zbierać na stary obrus lub prześcieradło.
Pracuj krok po kroku , aby wyłonić z bukszpanu kulę.
Po usunięciu ostatnich nierówności można usunąć drucianą ramkę, a ścinki wyrzucić na kompost lub poddać recyklingowi. Możesz zachować kulę w obecnym rozmiarze lub powiększyć jej obwód.
Porada STIHL
Jeśli przycięta forma jest jeszcze świeża, należy przykryć bukszpan włókniną na około dwa dni, aby chronić go przed słońcem.
Aby bukszpan zachował swój kulisty kształt, należy regularnie odnawiać go za pomocą szablonu. Do pielęgnacji bukszpanu należy przygotować przycięty na wymiar szablon tekturowy z promieniem kuli, który posłuży jako pomoc przy cięciu nożycami do żywopłotu.
Aby uzyskać dostęp do dolnych części, zaleca się przechylenie tektury o 90 stopni. Ewentualne nierówności można zlikwidować za pomocą sekatora ogrodowego.
Porada STIHL
Również po przycięciu pielęgnacyjnym chroń bukszpan przed działaniem promieni słonecznych, owijając go cienką włókniną na około dwa dni. Do późniejszego nawożenia kuli bukszpanowej zaleca się używanie dojrzałego kompostu.
Bukszpan bukszpanowi nierówny. Do przycinania do wybranego kształtu nadaje się przede wszystkim nisko rosnący, gęsty i bardzo odporny na przycinanie gatunek Buxus sempervirens „Suffruticosa”.
Jeśli chcesz przyciąć bukszpan do kształtu kuli, odpowiednim momentem będzie sezon wzrostu, czyli od maja do końca sierpnia. Stara ogrodnicza zasada brzmi: bukszpan należy zawsze przycinać w ciepłych miesiącach. Należy również przestrzegać podsumowanych poniżej wytycznych prawnych dotyczących przycinania krzewów bukszpanowych.
Raz lub dwa razy w roku należy wykonać przycinanie pielęgnacyjne, aby kula bukszpanowa zachowała swój piękny kształt. Suchy, pochmurny dzień jest idealny na przycinanie, aby kula bukszpanowa nie uległa uszkodzeniu ani przypaleniu przez słońce.
Wygląda to bardzo szlachetnie i delikatnie: cięcie spiralne.
Możesz przyciąć bukszpan do kształtu kuli lub wybrać bardziej zaawansowaną alternatywę przycinania. Co powiesz na kształt piramidy, stożka, figurki zwierzęcia lub spirali?
Twoja kreatywność nie ma żadnych granic, o ile masz trochę umiejętności i wystarczająco dużo czasu. Oprócz przycinania pojedynczych roślin można również przycinać całe żywopłoty. I nie zawsze musi to być bukszpan: artystycznie przycinać można także żywopłot bukowy, z ligustru lub tui.
Bukszpan można przyciąć do kształtu kuli za pomocą drucianego stelaża, szablonu lub ręcznie:
Za pomocą drucianego stelaża można nadać nieprzyciętemu bukszpanowi pożądany, estetyczny kształt.
Samodzielnie wykonany szablon kartonowy dobrze sprawdzi się podczas przycinania.
Podczas swobodnego cięcia ręcznego należy dokonywać jedynie niewielkich korekt.
Najlepiej wybrać łagodny, pochmurny dzień w okresie wegetacyjnym od maja do końca sierpnia.
Tak, bukszpan jest odporny na zimę. Nie wymaga więc specjalnej pielęgnacji w chłodnej porze roku.
Kulę bukszpanową w doniczce należy jednak owinąć folią bąbelkową, aby zabezpieczyć ją przed niskimi temperaturami. W przeciwnym razie zimno dociera bezpośrednio do korzeni ze wszystkich stron.
Krzewy bukszpanowe stanowią ozdobę i są łatwe w utrzymaniu. Ponadto są bardzo odporne na cięcie i wielokrotnie puszczają nowe pędy.
Bukszpan jest trujący dla ludzi i zwierząt, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w gospodarstwach domowych z dziećmi i zwierzętami domowymi. Poza tym jest podatny na choroby, grzyby i szkody powodowane przez ćmę bukszpanową.