Formy do bukszpanu: prawidłowe przycinanie i pielęgnacja

Z naszych poradników dowiesz się, jak opanować formy do przycinania bukszpanu, i poznasz praktyczne wskazówki dotyczące przycinania różnych kształtów.

Kobieta przycina bukszpan w kulisty kształt za pomocą akumulatorowych nożyc do krzewów STIHL HSA 26, korzystając z kartonowego szablonu

Przegląd: Cięcie formujące bukszpanu 

  • Przycięty bukszpan jest popularną ozdobą w ogrodzie
  • Możliwe jest stworzenie różnych kształtów, takich jak kula, spirala, piramida czy też zwierzęta
  • Akumulatorowe nożyce do krzewów i nożyce ogrodowe doskonale nadają się do cięcia formującego
  • Przycinanie nieuformowanego bukszpanu za pomocą drucianej ramy
  • Ponowne wykorzystanie ścinków bukszpanu jako sadzonek

Formy do bukszpanu: Przegląd popularnych kształtów bukszpanu

Kula, stożek czy spirala – figury odpowiednie do cięcia formującego bukszpanów (Buxus sempervirens) są niezwykle popularne. Topiary, czyli sztuka przycinania drzew i krzewów w kształty, upiększa ogrody i tarasy. Cięcie formujące jest również popularne w przypadku przycinania żywopłotów

Oprócz cięcia formującego zaleca się również regularne przycinanie już uformowanych bukszpanów, aby wyglądały schludnie. Z poniższych filmów dowiesz się, jak kształtować bukszpan.

Więcej pomysłów na cięcie formujące

Istnieje również wiele innych pięknych opcji cięcia formującego, które można zastosować w przypadku bukszpanu. Oprócz bukszpanu do cięcia formującego nadają się również inne rośliny, na przykład cyprys.

Przycinanie do kształtu piramidy 

Aby przyciąć piramidę z bukszpanu, najpierw zbuduj odpowiedni stelaż z drutu. Załóż go na bukszpan i odetnij wszystkie pędy, które wyrastają przez druciane oczka. 

Przycinanie do kształtu stożka

Bukszpan można przyciąć do kształtu stożka za pomocą samodzielnie zbudowanego przyrządu do przycinania. Bambusowe tyczki nadają się jako rama dla kształtu stożka, który można związać na górze jak namiot za pomocą drutu lub opasek kablowych.

Przycinanie do kształtu zwierząt

Niezależnie od tego, czy chodzi o ślimaka, pawia czy wiewiórkę – kształty zwierząt z bukszpanu przyciągają wzrok w ogrodzie i gwarantują, że nie zostaną przeoczone. Jednak przycinanie na kształt zwierząt jest raczej projektem dla zaawansowanych, który wymaga dużo czasu i umiejętności.

Uwaga na trujące żywopłoty

Bukszpan – podobnie jak niektóre inne krzewy i żywopłoty – jest trujący. Dlatego należy zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych, w których są dzieci i zwierzęta.

Podczas formowania i pielęgnacji bukszpanu należy nosić odpowiednią odzież ochronną, a podczas usuwania pędów zakładać rękawice.

Cięcie formujące bukszpanu: porady i wskazówki 

Aby przycinanie bukszpanu zakończyło się sukcesem i aby można było cieszyć się zadbanymi roślinami w ogrodzie, należy pamiętać o kilku pomocnych wskazówkach.

Jak przycinać: Stelaż druciany, szablon czy odręcznie? 

Stelaż druciany, szablon czy odręcznie –istnieją różne opcje przycinania bukszpanu. Pokrótce przedstawimy trzy z nich:

Za pomocą drucianego stelaża można nadać nieprzyciętemu bukszpanowi pożądany kształt. Samodzielne wykonany szablon do bukszpanu jest szczególnie przydatny w przypadku przycinania kształtów geometrycznych, na przykład kulistych. Odręczne cięcie formujące mogą wykonywać tylko osoby z dużym doświadczeniem w przycinaniu lub te dokonujące mniejszych cięć korygujących.

Cięcie bukszpanu formujące: Odpowiednie urządzenia

Dobre urządzenia są niezbędne do uzyskania satysfakcjonującego efektu cięcia formującego. Za pomocą naszych akumulatorowych nożyc do krzewów i nożyc ogrodowych STIHL, stworzonych z myślą o profesjonalistach, można nadać kształt każdemu bukszpanowi.  

Urządzenia leżą wygodnie w dłoni i doskonale nadają się do precyzyjnej, wymagającej pracy podczas formowania bukszpanu. Większe nożyce do krzewów sprawdzają się również przy przycinaniu zgrubnym, podczas gdy poręczne nożyce ogrodowe są bardziej odpowiednie do prac precyzyjnych. 

Jeszcze więcej propozycji dla miłośników ogrodów