Tworzenie łąki kwietnej

W celu zapewnienia naturalnej i przyjaznej dla zwierząt aranżacji ogrodu wspaniałym pomysłem jest utworzenie łąki z dzikimi kwiatami. Pokażemy Ci, jak to zrobić.

Kwitnąca łąka kwietna z makami i chabrami, w tle drzewa

Przegląd: Tworzenie łąki kwietnej

  • Łąka kwietna jako ekologiczny i łatwy w utrzymaniu sposób aranżacji ogrodu

  • Zasiew wiosną lub późnym latem na jałowej glebie

  • Wytyczanie obszaru, spulchnianie, wykorzystanie piasku budowlanego i zasiew 

  • Koszenie łąki z dzikimi kwiatami dwa razy w roku 

  • Brak konieczności częstego podlewania

Wyraźnie odgraniczona łąka z dzikimi kwiatami w ogrodzie

Słoneczne miejsce idealnie nadaje się dla dzikich kwiatów.

Odpowiedni czas

Odpowiednim momentem na utworzenie łąki z dzikimi kwiatami jest, w zależności od rodzaju roślin, wiosna od końca marca do maja lub późne lato i jesień do września.

Należy wybrać nasłonecznione miejsce, np. przed ogrodzeniem, szopą lub ścianą domu, ale także na łąkę z dzikimi kwiatami rosnącą w cieniu lub półcieniu można znaleźć wiele odpowiednich roślin, które będą się na niej dobrze czuły, na przykład zawilec żółty czy kokorycz pusta.

Gleba powinna być jałowa, tzn. piaszczysta, uboga w humus i składniki odżywcze. W przypadku standardowej gleby ogrodowej warto ją ulepszyć. W tym celu należy dodać piasek, aby łąka kwiatowa mogła zakwitnąć optymalnie dla pszczół. 

Ponieważ nie można dokładnie odtworzyć naturalnych warunków, równowaga gatunków ustabilizuje się dopiero z biegiem lat – niektóre gatunki znikną, a inne będą się dobrze czuć i przetrwają. Ponieważ większość gleb ogrodowych jest początkowo zbyt tłusta, w pierwszych latach przetrwają gatunki, które potrzebują więcej składników odżywczych. Kilka lat po założeniu łąki z dzikimi kwiatami warto przeprowadzić dosiew.

Tworzenie łąki z dzikimi kwiatami: Jak to zrobić krok po kroku

Poniżej krok po kroku dowiesz się, jak stworzyć łąkę w swoim ogrodzie i co jest do tego potrzebne.

Narzędzia i urządzenia do tworzenia łąki z dzikimi kwiatami na trawniku, w tym akumulatorowa kosa mechaniczna STIHL FSA 57
Narzędzia i materiały są przygotowane.

Tworzenie łąki z dzikimi kwiatami: Jak to zrobić

Na co należy zwrócić uwagę po sadzeniu 

Po utworzeniu łąki z dzikimi kwiatami nie będzie ona wymagać wiele pielęgnacji – mimo to warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Mężczyzna w odzieży ochronnej kosi łąkę z dzikimi kwiatami za pomocą akumulatorowej kosy mechanicznej STIHL FSA 57

Koszenie sprzyja rozsiewaniu gatunków jednorocznych.

Koszenie łąki z dzikimi kwiatami

Istnieją ważne powody, aby kosić łąkę z dzikimi kwiatami. Niższe rośliny mają w ten sposób szansę na przebicie się i rozkwit. Ponadto usuwanie istniejących roślin stopniowo zubaża glebę, ponieważ składniki odżywcze z gleby są „wbudowane” w rośliny i w ten sposób znikają z powierzchni.

Jest to korzystne, ponieważ dzikie kwiaty najlepiej rozwijają się w glebie o niskiej zawartości składników odżywczych. Kolejna zaleta: koszenie i późniejsze pozostawienie roślin na łące sprzyja rozsiewaniu przede wszystkim gatunków jednorocznych.

Łąkę z dzikimi kwiatami dla pszczół należy kosić dwa razy w roku. Pierwszy raz należy kosić w marcu, ponieważ łodygi roślin na łące kwiatowej służą zimą wielu pożytecznym owadom jako schronienie, a ptaki zjadające ziarna, takie jak zięba, zimą żywią się nasionami. Drugi raz należy kosić po pierwszym kwitnieniu – w przypadku wielu gatunków przypada to na lipiec i sierpień.

Zbliżenie na koszenie łąki z dzikimi kwiatami akumulatorową kosą mechaniczną STIHL FSA 57

Pielęgnacja trawnika za pomocą akumulatorowej kosy mechanicznej

Za pomocą akumulatorowej kosy mechanicznej STIHL FSA 57 i nożyków z tworzywa sztucznego można skosić łąkę z dzikimi kwiatami 5–10 cm nad ziemią. 

Profesjonalna porada STIHL

Pozostaw ścinki przez kilka dni na powierzchni i poczekaj, aż wyschną, a dopiero potem wrzuć je do termokompostownika, kontenera na bioodpady lub na składowisko odpadów zielonych. Ścinki zawierają zbyt wiele nasion, dlatego ważne jest prawidłowe kompostowanie. W przeciwnym razie nasiona kiełkują w niepożądanych miejscach w ogrodzie. 

Po dokładnym wytrząśnięciu nasion można również wyrzucić ścinki na otwarty kompostownik, aby prawidłowo zutylizować odpady ogrodowe

Większe obszary należy kosić etapami, pozostawiając tygodniowe przerwy, aby owady, takie jak pszczoły, mogły dłużej cieszyć się ostatnimi kwiatami.

Zbliżenie na bujnie kwitnącą łąkę z dzikimi kwiatami, na której rosną chabry, maki i jastrun

Kwitnąca łąka z dzikimi kwiatami zapewnia wspaniały widok.

Jak pielęgnować łąkę

Łąka z dzikimi kwiatami dla pszczół jest bardzo łatwa w utrzymaniu, ponieważ, jak już opisano, wymaga koszenia tylko dwa razy w roku i w dużej mierze nie trzeba jej podlewać.

Po wykiełkowaniu należy utrzymywać glebę wilgotną i podlewać ją w pierwszym roku przy wysokich temperaturach, aby odpowiednio zadbać o łąkę z dzikimi kwiatami. W kolejnym roku nie będzie to już konieczne, a rośliny się wzmocnią.

Po wysianiu należy zwrócić uwagę na chwasty, które mogą zdominować kwiaty i je wyprzeć. Często potrzeba kilku lat, aby utworzyć rozwiniętą łąkę z dzikimi kwiatami. Niektóre gatunki przetrwają, inne znikną – tak samo jak w naturze. 

Zalety łąki dla owadów 

Łąka z dzikimi kwiatami jest nie tylko pięknym elementem przyciągającym wzrok, ale także przyjaznym dla środowiska sposobem aranżacji ogrodu – doskonałym również w przypadku ogrodu przyjaznego dla pszczół.

Dzika łąka przyciąga motyle i pszczoły, zapewnia zwierzętom siedlisko i zachęca do uważnej obserwacji i odkrywania natury. Nasiona roślin służą rodzimym ptakom jako pożywienie, a kwiaty stanowią schronienie dla jeży. 

Ponadto łąka kwietna jest bardzo łatwa w pielęgnacji w porównaniu z tradycyjnym trawnikiem, ponieważ rzadko wymaga koszenia. Oszczędzasz również wodę do podlewania, ponieważ łąkę z dzikimi kwiatami należy podlewać tylko w przypadku utrzymującej się, mocnej suszy. 

Przed utworzeniem łąki z dzikimi kwiatami należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak wybór nasion i odpowiedni moment.

Co warto wiedzieć o nasionach

Jeśli Twoja łąka z dzikimi kwiatami ma być wieloletnia, wybierz nasiona, które składają się nie tylko z roślin egzotycznych. Kwitną one pięknie, ale nie są tak trwałe. 

Zielona wskazówka

W miarę możliwości używaj wysokiej jakości lokalnych nasion. W ten sposób nie musisz rezygnować ze świeżej zieleni, ale unikasz nieekologicznych dróg transportowych.

Aby utworzyć łąkę z dzikimi kwiatami, zawsze najlepiej wybierać rodzime gatunki. Należą do nich na przykład:

  • Lepnica nocna (Silene noctiflora)
  • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
  • Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)
  • Jastrun zapoznany (Leucanthemum ircutianum) i jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare)
  • Stokrotka pospolita (Bellis perennis)
  • Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)
  • Prosienicznik szorstki (Hypochaeris radicata)
  • Kokorycz pusta (Corydalis cava)
  • Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum)
  • Mak polny (Papaver rhoeas)
  • Chaber bławatek (Centaurea cyanus)
  • Jastrun (Leucanthemum ircutianum i vulgare)
  • Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)
  • Chaber łąkowy (Centaurea jacea)
  • Tymotka łąkowa (Phleum pratense)
  • Szczaw zwyczajny (Rumex acetosa)
  • Marchew zwyczajna (Daucus carota)
  • Kłosówka wełnista (Holcus lanatus)

Jeszcze więcej wskazówek dotyczących ogrodu