Zrób to sam: obramowanie rabaty. Porady i inspiracje

Pokażemy Ci, jak łatwo możesz samodzielnie zaprojektować obramowanie rabaty w Twoim ogrodzie. Pozwól się zainspirować!

Przegląd: Zrób to sam: obramowanie rabatki

  • Obramowania rabatek tworzą różne obszary w ogrodzie i nadają mu odpowiednią strukturę

  • Drewno, kamień lub rośliny: możliwości aranżacji obramowań rabatek są różnorodne

  • Jeśli chcesz wykonać obramowanie z kwiatów, wybierz odpowiednie gatunki

  • Ożanka to dobry wybór na żywopłoty wokół rabatek

  • Na obrzeżach grządek kamiennych ważne jest przycięcie krawędzi trawnika

Obramowania rabat nadają ogrodowi strukturę

Obramowanie rabaty ma charakter nie tylko dekoracyjny: wizualnie oddziela różne obszary ogrodu i umożliwia jego dokładny podział. W ten sposób można na przykład odgrodzić grzędę warzywną lub rabatę kwiatową od trawnika i powstrzymać wzrost dzikich korzeni.

Przygotowanie obramowania rabaty   

Aby przygotować obramowanie grządki, połóż plandekę na trawniku wzdłuż grządki. Wykopana ziemia zostanie dodana później. Ustaw koziołek do cięcia drewna na plandece, aby chronić trawnik. Możesz również wypełnić taczkę wystarczającą ilością żwiru.

Aby zaaranżować poszczególne obszary w atrakcyjny, praktyczny lub artystyczny sposób, możesz po prostu samodzielnie zaprojektować obramowanie rabaty. Wszystko zgodnie z Twoim gustem i wyobrażeniami. Pokażemy Ci, jak to zrobić.

Zielona wskazówka

Masz jeszcze zapasy drewna lub resztki? Doskonale! Do kolejnych prac nie musisz kupować nowego drewna. Jest to nie tylko bardzo praktyczne, ale również pozwala oszczędzać zasoby. Należy pamiętać, że lakierowane lub powlekane drewno nie nadaje się do wszystkich prac.

Zrób to sam: drewniane obramowanie: Instrukcja

Obramowanie grządki nadaje ogrodowi uporządkowany i zadbany wygląd, a przy tym łatwo jest je samodzielnie wykonać. Pokażemy Ci krok po kroku, jak to zrobić.  

Inspiracje i pomysły na projektowanie obramowania rabatek

Niezależnie od tego, jaką formę obramowania wybierzesz, konieczne jest dobre przygotowanie.

W pierwszej kolejności dokonaj pomiarów ogrodu, wykonaj zgrubny szkic i zaznacz na nim obramowanie. Następnie za pomocą węża ogrodowego lub sznurka wyznacz żądane obramowanie rabaty bezpośrednio w ogrodzie. Dzięki temu będziesz mieć dobry pogląd na kształt krawędzi trawnika i możesz od razu przystąpić do wycinania trawnika.

Mężczyzna pochyla się nad samodzielnie wykonanym kamiennym obramowaniem rabaty, obok niego stoi wiadro

Kamień naturalny również nadaje się do samodzielnego wykonania obramowania grządek.

Kamienne obramowanie grządki

Kamienne obramowanie grządki to piękny element konstrukcyjny, który wygląda szlachetnie, a kamienie naturalne, takie jak piaskowiec, wapień, granit lub trawertyn, wizualnie uatrakcyjniają ogród. 
 
Tańszym wariantem jest kamienny odlew – wygląda podobnie i można go wyprodukować samodzielnie z cementu i drobnego piasku kwarcowego.
 
Najpierw należy utworzyć podłoże z piasku i żwiru, aby kamienie leżały prosto i nie zapadały się – zazwyczaj wystarczy tutaj 20 centymetrów plus wysokość trawnika. Umożliwia to również lepsze ustawienie i zapobiega wrastaniu trawy w rabatkę.

Układając kamienie, upewnij się, że górna część każdego kamienia jest wyrównana z kamieniami sąsiadującymi, a przednie krawędzie tworzą równą linię. Na koniec ustaw je na właściwej wysokości za pomocą drewnianego klocka i gumowego młotka.

Mężczyzna uderza kamienie wzdłuż krawędzi trawnika, aby samodzielnie utworzyć obramowanie rabatki

Do wbijania kamieni nadaje się gumowy młotek.

Przy przejściu od trawnika do grządek należy przyciąć zarośnięte rośliny, aby trawa nie mogła wrosnąć do grządki z zewnątrz. 

Przycinanie krawędzi trawnika jest szczególnie ważne w przypadku kamiennych obramowań, ponieważ pozwala uniknąć konieczności ręcznego przycinania i umożliwia wygodne koszenie wzdłuż krawędzi.

Z rosnącym zachwytem: obramowanie rabatki utworzone z roślin

Jeśli wolisz naturalny wygląd ogrodu, jako obramowanie rabaty sprawdzą się rośliny, takie jak pelargonie, żagwin, rozchodnik mchołkowy i dywanowy: wielobarwne kwiatowe dywany rozciągają się wokół rabaty i pięknie pachną.

Gęsto rosnąca lawenda i szkarłatny tymianek polny są dobrymi kandydatami do ogrodu przyjaznego dla pszczół. Obie te rośliny tworzą piękny, gęsty dywan kwiatowy.

Możesz też zdecydować się na niewielki żywopłot, który będzie pełnił rolę obramowania rabaty. Ożanka jest dobrą alternatywą dla bardziej podatnego na zewnętrzne czynniki bukszpanu: jest odporny na suszę, wytrzymały i zimozielony. Podobnie jak bukszpan, wymaga on regularnego formowania – najlepiej w lipcu. 

Rośliny należy zawsze wybierać w zależności od lokalizacji (słonecznej, połowicznie zacienionej lub zacienionej). Jeśli gleba jest zbyt ciężka, należy ją lekko rozrzedzić piaskiem lub żwirem.

Jeśli chcesz samodzielnie uprawiać większy wybór ziół i warzyw kulinarnych, podwyższona grządka może być świetną alternatywą dla tradycyjnej grządki warzywnej.

Obramowanie rabaty: pomysły na upcykling, które możesz wykorzystać  

Wykonując samodzielnie obramowanie rabaty w ramach projektu upcyklingowego, chronisz środowisko, a także oszczędzasz pieniądze. Kantówki do wykonania obramowań grządek można pozyskać ze starych projektów budowlanych lub z odpadów wielkogabarytowych i tym samym ponownie wykorzystać.

Możesz też wykonać obramowanie rabaty z innych materiałów, takich jak stare butelki po winie lub doniczki gliniane. Tutaj możesz dać upust swojej kreatywności. 

Jeszcze więcej dla miłośników ogrodów