Zakładanie rabata z bylinami

Rabat z bylinami sprawia radość i daje swobodę projektowania – w naszym przewodniku znajdziesz pomocne wskazówki i pomysły.

Przegląd: zakładanie rabata z bylinami

  • Wiosna jest najlepszym okresem na założenie rabata z bylinami. 
  • Przed założeniem rabata z bylinami należy opracować plan sadzenia, który uwzględnia lokalizację i stan gleby.
  • Rabatka powinna być wolna od chwastów i kamieni. 
  • Przed sadzeniem należy najpierw ułożyć byliny luźno na rabacie, aby zapewnić ich prawidłowe rozmieszczenie. Następnie można je posadzić w glebie z wilgotnymi bryłami korzeniowymi. 
  • Wystarczy porządnie podlewać rabatę raz lub dwa razy w tygodniu i regularnie ją odchwaszczać.

Puść wodze fantazji

Tworząc kwietnik z bylinami, otwierasz przed sobą wspaniałe możliwości aranżacyjne. Byliny to rośliny wieloletnie, a jeśli odpowiednio zaplanujesz kwietnik, będą one kwitnąć w pięknej kolejności. Wyjaśnimy krok po kroku, jak postępować podczas zakładania, planowania i sadzenia.

Określ obszar, który chcesz obsadzić kolorowymi kwitnącymi bylinami. Wielkość rabaty można dowolnie dopasowywać w zależności od dostępnej przestrzeni lub własnych wyobrażeń. Kwietnik z bylinami można założyć obok domu, w ogrodzie przed domem, na granicy działki lub zaplanować jako wyspę. W tym ostatnim przypadku rośliny są sadzone na środku trawnika i oddzielane od otaczającej ich trawy małym ogrodzeniem, np. z kamieni.

Zakładanie rabata z bylinami: krok po kroku

Istnieje wiele sposobów na utworzenie kwietnika z bylinami w ogrodzie: skalniak, piękna wyspa kwiatowa na środku trawnika lub kolorowy akcent na obrzeżu przydomowej działki.

Zanim zaczniesz

Jakie motywy ma zawierać rabat z bylinami? Istnieją następujące możliwości: Ma być jednolity czy kolorowy? Jakie połączenia kolorów podobają Ci się najbardziej? Kiedy kwitną poszczególne byliny? Czy mogą między nimi rosnąć trawy? Swobodnie wyczaruj swój kwietnik z bylinami.

Kwietnik z wieloma kolorowymi kwiatami

Przydatne pomoce podczas tworzenia kwietnika z bylinami

Jeśli zamierzasz utworzyć skalniak z bylinami, wybierz gatunki, które lubią bardziej suche warunki. Kiedy przygotowujesz ziemię, natychmiast wsyp w nią żwir lub grys lawowy. Byliny w ogrodach skalnych pochodzą pierwotnie z jałowych regionów, takich jak wysokie góry, i potrzebują gleby umożliwiającej łatwy przepływ wody deszczowej.

Porady dotyczące rabaty z bylinami

Osoba w rękawicach ochronnych obsadza kwietnik z bylinami w ogrodzie

Zachowywanie odstępu

Między rosnącymi bylinami należy zachować określone odstępy. Zasadniczo jedna trzecia ostatecznej wysokości byliny stanowi odległość od kolejnej rośliny. Nie sadź bylin zbyt blisko siebie i pamiętaj: to, co na świeżym kwietniku wygląda na gołą grządkę, w późniejszym czasie będzie się rozrastać.

Mężczyzna obcina krzewy i kwiaty na kwietniku z bylinami

Uwzględnij linię wzroku

Jeśli zakładasz kwietnik przed domem, możesz go zaprojektować na kształt trybuny. Duże byliny sadzi się wtedy z tyłu, a mniejsze w przednich rzędach. Natomiast na wyspie wyższe byliny należy umieścić na środku. Wszystkie małe i duże byliny ułóż tak, aby były widoczne pomimo różnic wysokości.

Wokół nowo posadzonej rośliny ręcznie rozprowadzany jest na ziemi mulcz

Wypełnij luki jednorocznymi kwiatami

Jeśli zauważysz lukę w planie kwietnika z bylinami, możesz ją wypełnić, na przykład jednorocznymi kwiatami. Jeśli nadal widać odsłonięte miejsca, posyp je suchą skoszoną trawą, ziemią doniczkową lub kompostem z dojrzałych liści, który nie zawiera chwastów.

Zakładanie rabata z bylinami: te rośliny będą odpowiednie

Te byliny stale rosną

NazwaLokalizacjaWysokośćCzas kwitnieniaKolor kwiatuCechy szczególne
Jeżówka żółta (Rudbeckia fulgida)Słońce, żyzna glebaDo 70 cmOd lipca do wrześniaŻółty lub złotyTworzą szerokie kępy z rozłogami. Bylina wiodąca.
Bodziszek czerwony (hybrydy i gatunki geranium)W zależności od gatunku: słońce, półcień lub cieńOd 40 do 90 cm w zależności od gatunkuOd maja do czerwcaNiebieski, fioletowy, różowy, białyLiczne gatunki. Czerwonawy kolor jesienią. Piękny, gęsty wzrost. Podsadzanie krzewów, towarzysz róż. Unikane przez ślimaki.
Tawuła ozdobna (astylba)Żyzna gleba w półcieniu i cieniuOd 20 do 100 cm w zależności od gatunkuOd czerwca do wrześniaJaskrawe kwiatostany w kolorze białym, czerwonym, różowymW miejscach nasłonecznionych gleba musi być wilgotna. Tworzy gęste krzewostany.
Dzielżan (hybrydy Helenium)Słońce, niezbyt sucha, żyzna glebaOd 60 do 150 cm w zależności od gatunkuOd czerwca do październikaŻółty, czerwony i prawie wszystkie mieszane koloryRoślina pokarmowa dla owadów. Najlepiej dzielić co 3–4 lata, aby je odmłodzić i rozmnożyć.
Przywrotnik (Alchemilla mollis)Słońce, półcień, cień. Żyzna, przepuszczalna gleba, ale także glinaOd 40 do 60 cmCzerwiec i lipiecZielono-żółtyPszczela łąka, tłumiąca chwasty. Przycinanie po rozkwicie sprzyja tworzeniu nowych pędów. Atrakcyjne liście.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)Od słońca do półcienia. Gleba bogata w próchnicę, żyzna, umiarkowanie sucha do świeżejOd 80 do 100 cmOd lipca do wrześniaŻółty, pomarańczowy, czerwony, biały i mieszane kolory.Roślina pożywna dla pszczół, o właściwościach leczniczych. Kompost jako nawóz wiosną i nawożenie pokrzywą.
Szałwia stepowa (Salvia nemorosa)Pełne słońce, gleba musi być dobrze przepuszczalna. Bardzo mało wymagającaOd 30 do 50 cm w zależności od gatunkuOd czerwca do sierpniaNiebieski, fioletowy, biały, różowyDobrze radzi sobie z suchą glebą i przy braku składników odżywczych.
Funkie (hybrydy host)Półcień i cień. Żyzna glebaOd 30 do 60 cm w zależności od gatunkuCzerwiec, lipiecJasnoróżowo-fioletowyOzdobna bylina o liściach zapewniających cień. Zagrożenie ze strony ślimaków.
Rozchodnik wysoki (Sedum telephium)Piaszczyste podłoże w pełnym słońcuOd 40 do 70 cm w zależności od gatunku

Od sierpnia do października

Biały, różowy, czerwonyW maju lekko przytnij zewnętrzne łodygi. Wtedy rozchodnik wysoki będzie stabilniejszy i będzie dłużej kwitnąć.
Mak turecki (Papaver orientale)Żyzna gleba w pełnym słońcuOd 70 do 90 cmW zależności od gatunku od maja do czerwca lub od czerwca do lipcaCzerwony, pomarańczowy, biały, prawie fioletowyMaki więdną po kwitnieniu. Najlepiej łączyć je z późnymi gatunkami bylin, takimi jak jeżówka, aby nie było żadnych luk.
Ostróżka polna (Hyrids Delphinium)Słońce, gliniasto-piaszczysta, żyzna glebaOd 100 do 180 cmCzerwiec i lipiec, wrzesień i październikBiały, niebieski, głęboki błękitPrzycinanie po rozkwicie sprzyja dalszemu kwitnieniu.

Roślina okrywowa – chwasty nie mają szans

NazwaLokalizacjaWysokośćCzas kwitnieniaKolor kwiatuCechy szczególne
Floks dywanowy (Phlox subulata)Słońce, suche lokalizacjeOd 5 do 10 cmMajRóżowy, biały, fioletowyNadaje się również do suchych nasypów.
Tymianek piaskowy (Thymus serphyllum)Pełne słońce, gleby ubogie w składniki odżywcze5 cmOd czerwca do sierpniaFioletowy, czerwonyPożywienie dla pszczół i owadów. Wytrzymuje również dłuższe okresy suszy.
Bodziszek Renarda (Geranium renardii)Słońce, sucha, dobrze przepuszczalna glebaOd 20 do 30 cmOd czerwca do lipcaBiały z fioletowymi żyłkamiTworzy krótkie rozgałęzienia, bardzo mało wymagający. Do ogrodów skalnych.
Pragnia kuklikowata (Waldsteinia geoides)Półcień, cieńOd 20 do 25 cmOd kwietnia do czerwcaŻółtyŁąka pszczela. Waldsteinia ternata rośnie także tam, gdzie nic nie chce rosnąć.
Acena Buchanana (Acaena buchananii)Słońce, sucha gleba.5 cm

Czerwiec i lipiec

Żółty, czerwonyRoślina wiecznie zielona, odporna na ślimaki
Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia)Półcień, cień, żyzna gleba20 cmOd kwietnia do maja

Kremowa biel

Roślina wiecznie zielona
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum)Półcień, pełny cień10 cmOd kwietnia do czerwca

Brązowy, dyskretny

Piękne, lśniące liście, roślina wiecznie zielona.
Epimedium (Epimedium x rubrum), inne gatunkiPółcień lub cień, również w miejscach suchychOd 20 do 35 cmOd kwietnia do majaŻółty, biały, różowy, czerwonyJesienne liście po prostu znikają w gęstej roślinności.
Żurawka (hybrydy)W zależności od gatunku i odmiany od słońca do cienia, żyzna, bogata w próchnicę gleba20 do 40 cm, w zależności od gatunku

Od czerwca do lipca

Biały, różowy, czerwony

Dekoracyjne byliny liściaste, im wilgotniejsza gleba, tym żurawka może być bardziej nasłoneczniona.

Pomysł na rabatkę: odporny na ciepło kwietnik w kształcie trybuny

Możesz zasadzić w nim następujące rośliny, które nadają się do odpornych na ciepło grządek. Kwietnik o wymiarach 2,5 x 2 metry umieszczony na słońcu możesz obsadzić według własnego uznania. Większe rośliny należy przy tym umieścić z tyłu, a mniejsze bardziej z przodu.

Kolorowy kwietnik z bylinami w ogrodzie

6x szałwia stepowa (Salvia nemorosa „szałwia omszona”):
Wysokość 20-50 cm

9x gailardia „burgundia”: Wysokość 60-70 cm

4x ostnica bródkowata (Stipa barbata): Wysokość 50-80 cm

3x rudbekia „Prairie Flor”: Wysokość 80-100 cm

2x perowskia „Blue Spire”: Od 100 do 120 cm

2x czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon): Wysokość 90 cm

Na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu kwietnika z bylinami

Roślina Wzrost w cm Byliny na m2
Byliny ozdobne od 60 do 100 2
Byliny towarzyszące od 40 do 60 5
Byliny wypełniające od 20 do 40 od 7 do 9
Okrywowe

maks. 10

do 15

Osoba w rękawiczkach ochronnych mocuje cegły klinkierowe jako ograniczenie kwietnika z bylinami

Tworzenie i ograniczanie kwietnika z bylinami

Jeśli na przykład byliny są sadzone jako wyspa na trawniku, ważne jest, aby odgrodzić je od trawnika. Pięknym wariantem są klinkiery, które można włożyć w podłoże w dwóch rzędach.
Jeśli grządka znajduje się przed żywopłotem, zdrewniałe korzenie żywopłotu mogą utrudniać wzrost bylin, jeśli przedostaną się przez ziemię do grządki. Aby temu zapobiec, podczas zakładania kwietnika można ułożyć pionowo wkopany pas folii stawowej o szerokości około 40 cm, który będzie stanowił mechaniczną barierę między żywopłotem a bylinami.

Zakładanie kwietnika z bylinami: A co z pielęgnacją?

Jeśli chcesz przyciąć byliny, zawsze możesz usunąć wszystko, co już przekwitło. W ten sposób zapobiegasz sytuacji, w której byliny wkładają zbyt dużo energii w tworzenie nasion i ulegają przez to osłabieniu. Nie odcinaj wszystkiego radykalnie jesienią. Owady lubią zimować w łodygach, a ptaki żywią się pozostałymi nasionami. Całkowicie odcinaj tylko byliny o miękkich, dużych liściach, ponieważ mogą one rozmiękać i gnić. Do przycinania bardzo dobrze nadają się sekatory ogrodowe.

Jeszcze więcej wskazówek dotyczących ogrodu