Kiedy przycinać drzewa owocowe
To, kiedy najlepiej przycinać drzewa owocowe, zależy od gatunku drzewa. Dowiedz się więcej o dobrej porze na przycinanie.
15.07.2024
Przegląd: Kiedy przycinać drzewa owocowe?
- Istnieją dwie możliwości przycinania drzew owocowych, które są zależne od gatunku drzewa: luty-marzec lub lipiec-sierpień
- Ziarnkowe drzewa owocowe, takie jak jabłoń, grusza i pigwowiec, należy przycinać raczej późną zimą (luty-marzec)
- Pestkowce, takie jak brzoskwinie i wiśnie, lepiej przycinać latem
- Przestrzegaj zakazu cięcia w okresie od 1 marca do 30 września. Dozwolone są jednak mniejsze cięcia pielęgnacyjne.
- Drzewa owocowe należy zawsze przycinać w temperaturze powyżej -5 stopni Celsjusza
Wiele ziarnkowych drzew owocowych, takich jak jabłoń lub grusza, najlepiej przycinać późną zimą. W tym czasie składniki odżywcze znajdują się jeszcze w korzeniach drzewa, dzięki czemu miejsca cięcia zagoją się szybko wiosną i zmniejszy się ryzyko chorób drzew.
Natomiast silnie rosnące drzewa owocowe, takie jak brzoskwinia lub wiśnia, lepiej przycinać latem.
Większych prac polegających na przycinaniu drzew owocowych dozwolone jest do końca lutego. Dlatego mniej mroźny dzień późnej zimy będzie doskonałym momentem na przycięcie drzew owocowych.
W okresie od 1 marca do 30 września ustawa o ochronie przyrody nie zezwala na wykonywanie większych prac polegających na przycinaniu drzew.
Proste pielęgnacyjne przycinanie dozwolone jest przez cały rok, o ile na drzewie nie gniazdują żadne ptaki.
Ziarnkowe drzewa owocowe, takie jak jabłoń lub grusza, najlepiej przycinać późną zimą, na przykład w lutym.
Jeśli nie będziesz przycinać drzewa owocowego, zaszkodzi to jego wzrostowi i witalności. Do korony drzewa będzie docierać zbyt mało światła, co zwiększa ryzyko inwazji szkodników, chorób i łamania się gałęzi.
Przycinanie drzewa owocowego – kiedy najlepiej?
Drzewa owocowe należy regularnie przycinać. W ten sposób sprzyjasz zdrowemu wzrostowi i obfitym zbiorom.
W zależności od gatunku drzewa owocowego idealny czas na przycinanie przypada na późną zimę – okres od lutego do marca – lub lato – okres od lipca do sierpnia. Odpowiednia pora roku zależy więc od gatunku drzewa owocowego – od późnej zimy po lato.
Poniżej dowiesz się, kiedy warto przycinać drzewa dzięki praktycznemu kalendarzowi przycinania drzew na dany rok ogrodniczy.
Kalendarz przycinania: od jabłoni po śliwy
Kalendarz przycinania stanowi przegląd, kiedy idealnie można przycinać drzewa owocowe, który moment przycinania jest dobrą alternatywną opcją i kiedy drzewa owocowe można dodatkowo przycinać, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Pobierz kalendarz przycinania
Najlepsze miesiące na przycinanie drzew owocowych zestawiliśmy w tabeli PDF, aby ułatwić Ci przegląd.
Przygotowanie
Przed przystąpieniem do przycinania drzewa owocowego najlepiej przygotować odpowiednie narzędzia i wyposażenie ochronne. Przedstawiamy kilka praktycznych zaleceń dotyczących wydajnych urządzeń.
Podczas przycinania drzewa owocowego narzędzie tnące powinno być zawsze ostre, aby miejsca przecięć były gładkie i dobrze się goiły. Właściwa pielęgnacja nożyc do gałęzi i sekatorów do żywopłotu jest również ważna ze względów bezpieczeństwa pracy.
Do mniejszych cięć nadają się na przykład sekatory ogrodowe STIHL Bypass PG 20. Do większych cięć lepiej użyć nożyc do gałęzi STIHL Bypass PB 10 lub akumulatorowej przycinarki do drewna STIHL GTA 26, która ułatwi cięcie drzew owocowych.
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Dealera STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Najlepszy czas na przycinanie wszystkich drzew owocowych
Dobry moment na przycinanie drzew owocowych zależy od gatunków drzew w ogrodzie. Poniżej przedstawiamy listę popularnych ziarnkowych i pestkowych drzew owocowych, aby umożliwić optymalną pielęgnację drzew.
Ziarnkowe drzewa owocowe, takie jak grusze, pigwowce i jabłonie, najlepiej przycinać w lutym lub marcu. Aby powstrzymać silny wzrost, latem można dodatkowo użyć sekatora ogrodowego.
Egzotyczne drzewo figowe najlepiej przycinać od marca lub kwietnia. Nie należy jednak tego robić w mroźnych temperaturach.
Leszczynę można przycinać zimą, w styczniu lub lutym. Orzechowce należy przerzedzać co najmniej raz na 2-3 lata.
Wiśnie należy przycinać latem bezpośrednio po zbiorach, czyli w okresie od czerwca do połowy sierpnia. Miejsca cięć goją się szybciej latem, a drzewo jest mniej podatne na grzyby i choroby.
Kiwi należy przycinać latem i wtedy, gdy obradza w owoce. Skróć przy tym pędy, które owocują lub owocowały, do czterech oczek (pąków) za ostatnim owocem. Późną zimą skróć i przerzedź pędy, które wcześniej owocowały.
Jest to grupa krzewów owocowych, które tworzą kilka zdrewniałych pędów i nie mają pnia. W przypadku malin letnich zebrane pędy przerzedza się latem, a w przypadku malin jesiennych wszystkie pędy są usuwane tuż przy ziemi po zbiorach.
Luty i marzec to odpowiedni moment na przycinanie jeżyn. Kolejne cięcie powinno nastąpić w lipcu lub sierpniu.
Jagody należy przycinać w lutym lub marcu. Również jesień w okresie po zbiorach jest odpowiednia do cięcia. Porzeczki i agrest przycina się także w lutym lub marcu lub latem po zbiorach.
Śródziemnomorskie drzewo oliwne, które jest bardzo łatwe w przycinaniu, najlepiej ciąć w lutym lub marcu po zimowaniu.
Marzec i kwiecień w okresie pączkowania są idealne do pielęgnacji drzew morelowych i brzoskwiniowych. Lato po zbiorach to idealny moment na skrócenie pędów.
Śliwa i węgierka, będąca podgatunkiem śliwy, należą do drzew pestkowych, które najlepiej przycinać latem. W przypadku przycinania w lipcu lub sierpniu miejsca przecięć drzew owocowych mają jeszcze czas, aby dobrze zagoić się przed nadejściem zimnej pory roku.
Odpowiednim momentem na przycinanie drzew cytrynowych jest późna zima lub wczesna wiosna. W razie przycinania w lutym lub marcu drzewo cytrynowe może ponownie silnie wyrosnąć.
Kiedy przycinać krwawiące drzewa owocowe?
Podczas przycinania drzew owocowych w okresie zimowym może czasami dojść do wycieku wody z miejsca cięcia z powodu wysokiego ciśnienia korzeniowego. Mówi się wtedy, że drzewa krwawią. W przypadku drzew owocowych jest to najczęściej widoczne w przypadku pnączy lub orzecha włoskiego. Tak zwane krwawienie w żaden sposób nie odpowiada ludzkim ranom.
Ostre narzędzia przyspieszają gojenie.
Istnieje jednak ryzyko, że krwawiące gałęzie wyschną nie tylko w miejscu przecięcia, ale aż do głównej gałęzi.
Aby zapobiec krwawieniu, należy przycinać drzewa owocowe, takie jak drzewo orzechowe, bezpośrednio po pojawieniu się liści wiosną, w ramach pielęgnacji ogrodu. Drzewo jest wtedy w pełni ulistnione, liście odparowują wodę i nie wypływa ona z ran. Ten szczególny przypadek ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy krwawienie jest naprawdę silnie; w normalnym przypadku obowiązują podane okresy przycinania.
Odpowiednie urządzenia do przycinania drzew owocowych
W jakiej temperaturze należy przycinać drzewa owocowe?
Przy temperaturach powyżej -5 stopni Celsjusza w zasadzie nie ma nic złego w przycinaniu drzew owocowych nawet podczas mrozów. W przypadku silniejszych mrozów należy jednak odłożyć przycinanie drzewa owocowego na później, aby drewno nie pękło, a drzewo nie doznało większych uszkodzeń. Pamiętaj, że młode drzewa owocowe są bardziej podatne na mróz.
Na przycinanie drzew owocowych najlepiej wybrać suchy, pochmurny dzień.
Teraz potrzebujesz tylko odpowiednich narzędzi i sprzętu ochronnego i już możesz zabierać się do przycinania drzew owocowych do odpowiedniego kształtu.