Jak przycinać jabłoń
Regularne przycinanie jabłoni jest ważnym czynnikiem obfitych zbiorów. Dowiedz się, jak to robić.
10.07.2024
Przegląd ogólny: przycinanie jabłoni
- Późna zima to idealny czas na przycinanie
- Ostre, wysokiej jakości narzędzie doskonale nadaje się do cięcia
- Zaleca się stosowanie różnych rodzajów przycinania w zależności od wieku jabłoni
- Intensywniejsze i częstsze cięcie należy wykonywać w przypadku młodych drzewek
- Przycinanie jest ważne dla witalności, zdrowia drzew i dobrych plonów
Do przycinania jabłoni potrzebne są ostre, wysokiej jakości narzędzia, które nie będą zgniatać ani rozrywać gałęzi.
Do drobnych prac przy cięciu jabłoni wystarczą nożyce ogrodowe, natomiast do większych przycięć nadaje się sekator do gałęzi lub akumulatorowa przecinarka do drewna STIHL GTA 26.
Przycinanie jabłoni należy wykonać do lutego lub marca, zanim drzewo wypuści pędy. Należy pamiętać, że w okresie od 1 marca do 30 września federalna ustawa o ochronie przyrody nie zezwala na wykonywanie większych prac przy drzewach.
Proste pielęgnacyjne przycinanie dozwolone jest przez cały rok, o ile na drzewie jabłoni nie gniazdują żadne ptaki.
Młode drzewa jabłoni należy raz w roku przycinać w ramach pielęgnacji. W przypadku starych drzew wystarcza przycinanie odmładzające co 3–4 lata.
Podczas przycinania jabłoni należy usunąć wszystkie dynamicznie rosnące, proste i długie pędy, aby nie doszło do rozszczepienia korony.
Pędy jednoroczne, zwane również wilkami, należy koniecznie przycinać w przypadku jabłoni po zimnych ogrodnikach w połowie maja. Wiosna doskonale nadaje się do usuwania pędów jednorocznych, ponieważ wtedy nie są one jeszcze twarde i zdrewniałe. Pędy jednoroczne można rozpoznać po tym, że są cienkie i rosną pionowo.
Głębokość przycinania jabłoni zależy od wieku drzewa. Młodsze drzewa można śmielej przycinać, ponieważ szybko wypuszczają nowe pędy.
W przypadku starych drzew należy zachować trochę ostrożności, ale także zaleca się regularne przerzedzanie ich korony.
Jeśli nie będziesz przycinać jabłoni, zaszkodzi to jej wzrostowi i witalności. Bez przycinania do korony drzewa dociera zbyt mało światła, co może negatywnie wpływać na jakość zbiorów jabłek. Ponadto wzrasta ryzyko zarażenia szkodnikami i złamania gałęzi.
Przycinając jabłonie, dostarczasz światło i tlen do dolnych gałęzi, co poprawia witalność drzewa i zapewnia obfite plony.
Ponadto przycinanie zapobiega przeciążeniu przez stare lub chore gałęzie. A jeśli chodzi o chore gałęzie: przycinanie pozwala ograniczyć występowanie chorób drzew i szkodników.
Przycinanie jabłoni – kiedy najlepiej?
Dobrym czasem na przycinanie jabłoni (Malus domestica) jest zima. Składniki odżywcze są wciągane do korzeni, wiosną płyną do gałęzi i powodują, że drzewo wypuszcza nowe pędy.
Dlatego przycinanie jabłoni zimą sprawia, że miejsca po cięciu dobrze się goją, i minimalizuje ryzyko chorób drzew. Należy jednak uważać, aby temperatura nie była niższa niż -4°C. Szczególną ostrożność należy zachować podczas przycinania młodego drzewa jesienią lub zimą, ponieważ jest ono jeszcze bardzo podatne na silne mrozy.
Kwitnący sad owocowy zapewnia pożywienie dla wielu owadów.
Jeśli chcesz przyciąć jabłoń wiosną, najlepiej wybierz wczesny marzec, zanim drzewo wypuści pędy. Należy jednak pamiętać, że od 1 marca federalna ustawa o ochronie przyrody nie zezwala już na radykalne przycinanie.
Jeśli chcesz dodatkowo przyciąć jabłoń w letnim ogrodzie, w przypadku dynamicznie rosnących drzew zaleca się pielęgnacyjne cięcie pod koniec czerwca w okolicach, aby drzewo mogło dobrze się wygoić.
Zobacz poniższe podsumowanie, kiedy najlepiej przycinać jabłonie:
Pora roku | Zalecenie dotyczące cięcia | Wskazówki |
---|---|---|
Wiosna | Tak | Koniecznie przed wypuszczeniem pędów, najpóźniej w marcu |
Lato | W razie potrzeby uzupełniająco | Tylko w przypadku dynamicznie rosnących drzew |
Jesień | Tak | Późna jesień w listopadzie/grudniu |
Zima | Tak | Raczej nie w przypadku silnych mrozów poniżej -4°C |
Dowiedz się również, kiedy należy przycinać inne gatunki drzew owocowych, i nie przegap naszego kalendarza przycinania na dany rok ogrodowy.
Przycinanie jabłoni: odpowiednie narzędzia i akcesoria
Aby prawidłowo przyciąć drzewo jabłoni, należy najpierw przygotować odpowiednie narzędzia do pielęgnacji drzew i właściwe wyposażenie ochronne. Szczególnie dobrze nadają się ostre, wysokiej jakości narzędzia, które ułatwiają pracę i nie powodują trwałych uszkodzeń drzewa.
Aby podczas przycinania jabłoni nie doszło do zgniecenia lub rozerwania gałęzi, należy użyć wysokiej jakości narzędzi roboczych. Oprócz sekatorów do gałęzi do przycinania jabłoni nadaje się także akumulatorowa przecinarka do drewna GTA 26 – jest ergonomiczna w obsłudze i umożliwia czyste cięcie.
Zasadniczo lepiej używać narzędzi ręcznych i stabilnej drabiny niż narzędzi teleskopowych, aby mieć lepszą kontrolę nad przycinaniem i uzyskać precyzyjny wynik cięcia.
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Przycinanie formujące: właściwe dbanie o młode drzewko jabłoni
Aby określić przyszły kształt młodego drzewka jabłoni, warto wykonać cięcie formujące. Przycinanie formujące dotyczy korzeni i korony drzewa. Dzięki temu już podczas sadzenia stworzysz optymalne warunki do wzrostu drzewa i wspomożesz jego rozwój. Należy przestrzegać następujących zasad:
- Uzupełniając gałąź środkową (= przedłużenie pnia), wybierz 3–4 mocne, dobrze rozrośnięte gałęzie boczne, które wyrastają z pnia drzewa pod kątem jak najbardziej zbliżonym do 45 stopni.
- Następnie usuń wszystkie pozostałe gałęzie, ponieważ gałęzie główne są w pełni wystarczające.
- W ten sposób powstanie korona w kształcie piramidy. Dzięki temu również dolne gałęzie otrzymają dostateczną ilość światła słonecznego.
Przycinanie pielęgnacyjne: przycinanie młodego drzewka jabłoni
Przycinanie pielęgnacyjne jabłoni należy stosować do momentu, aż drzewo osiągnie pożądaną wysokość korony (średnio do 5–6 lat).
W przypadku drzewa o kształcie wrzecionowym – czyli wąskiego, małego drzewa do małego ogrodu – przycinanie pielęgnacyjne najlepiej wykonywać w ciągu pierwszych 3 lat. Jak przeprowadzać przycinanie pielęgnacyjne:
- Podczas przycinania jabłoni należy przyciąć gałęzie prowadzące i przedłużenie pnia do jednej trzeciej. W ten sposób uzyskasz piękne rozgałęzienie drzewa.
- Gałęzie prowadzące, które wyrastają z pnia, należy przycinać tak, aby kończyły się na tej samej wysokości – ogrodnicy mówią tutaj o „wyrównanym poziomie soków”. Dzięki temu owoce mogą się dobrze rozwijać.
- Obowiązuje zasada: im drzewo jest starsze, tym mniej intensywnie należy przeprowadzać przycinanie pielęgnacyjne.
Przycinanie prześwietlające: Przerzedzanie dorosłej jabłoni
Przycinanie prześwietlające jabłoni ma na celu zachowanie witalności dojrzałego, owocującego drzewa.
Koncentrujemy się wtedy na przerzedzeniu korony, aby odpowiednio zadbać o gałęzie z owocami, czyli drobniejsze pędy korony drzewa, na których są kwiaty i owoce. Przegląd najważniejszych informacji:
- Podczas przycinania prześwietlającego usuń wszystkie zbyt gęsto rosnące pędy dorosłego drzewa.
- Usuń również pędy jednoroczne – czyli cienkie, rosnące pionowo pędy, zwane również wilkami. To samo dotyczy pędów zwisających mocno w dół, których usunięcie zapewni czystą formę drzewa.
- Drzewo o kształcie wrzecionowym należy przycinać co roku. W przypadku większych, starszych drzew wystarczające jest przycinanie co 2–3 lata.
Przycinanie odmładzające: przycinanie starej jabłoni
Zdecydowane cięcie odmładzające nada starym drzewom nowe życie. Należy przy tym koniecznie przestrzegać zakazu przycinania żywopłotów i roślin drzewiastych wynikającego z federalnej ustawy o ochronie przyrody, która zabrania radykalnego przycinania w okresie od początku marca do końca września.
Podczas przycinania starego drzewa ważne są również następujące kwestie:
- zadbaj o dokładne przerzedzenie korony i usuń wszystkie gałęzie, które są mocno powyginane lub mogą się złamać.
- Usuń przede wszystkim stare pędy. Starzenie się jabłoni możesz rozpoznać po małych owocach i zauważalnie gęstszej koronie.
- W przypadku oznak starzenia warto radykalnie przyciąć stare drzewo, aby zachęcić je do wypuszczania nowych pędów.