Porada STIHL
W zależności od gatunku drzewa owocowego optymalny moment na przycinanie może się różnic. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o tym, kiedy i jak najlepiej nadawać kształt drzewa owocowego.
Przycinanie śliwy jest niezbędne dla zapewnienia zdrowia drzewa i obfitych plonów. Dowiedz się więcej o przycinaniu!
12.07.2024
Do przycinania śliwy potrzebne są różne narzędzia, w tym sekator ogrodowy, nożyce do mniejszych gałęzi i ewentualnie piła do drzew do szczególnie grubych lub trudno dostępnych gałęzi.
Ponadto ważne jest odpowiednie wyposażenie ochronne oraz opcjonalnie stabilna drabina i lina, aby bezpiecznie dosięgnąć do wyższych gałęzi i opuścić je na ziemię.
Idealny moment na przycięcie śliwy zależy od rodzaju przycinania.
Przycinanie formujące śliwy odbywa się wiosną po sadzeniu, przycinanie pielęgnacyjne latem, a przycinanie podtrzymujące i odmładzające przeprowadza się, gdy drzewo znajduje się w stanie hibernacji i żadne liście nie przeszkadzają w pracy.
Śliwę należy regularnie przycinać, aby wzmocnić jej zdrowie i produktywność. Młode drzewa w pierwszych latach po sadzeniu wymagają corocznego przycinania (przycinanie formujące i pielęgnacyjne).
W przypadku drzew dorosłych co 1-2 lata należy przeprowadzić przycinanie pielęgnacyjne i ewentualnie co kilka lat z przycinanie odmładzające.
Do najczęstszych błędów podczas przycinania śliw należą:
Należy przyciąć gałęzie boczne śliwy, a w przypadku normalnego drzewa wysokopiennego również skrócić wierzchołek.
To, jak głęboko można przyciąć śliwę, zależy od rodzaju przycinania i wieku drzewa.
Podczas gdy młode drzewa można przycinać mocniej, w przypadku dorosłych drzew należy postępować zachowawczo, aby nie osłabić ich zbyt mocno.
Śliwki i węgierki to różne odmiany gatunku prunus.
Śliwy rodzą zaokrąglone owoce z wyraźnym szwem brzusznym i miękkim miąższem.
Natomiast węgierki mają raczej owalne, podłużne owoce z gładką skórą i twardym miąższem. Oba drzewa mają jednak podobne wymagania dotyczące lokalizacji i pielęgnacji, a ich przycinanie przebiega podobnie.
Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie przycinać śliwę:
Kwestia idealnego momentu przycinania jest kluczowa dla zdrowia i produkcji owoców śliwy. W dużym stopniu zależy też od zastosowanej techniki przycinania.
Porada STIHL
W zależności od gatunku drzewa owocowego optymalny moment na przycinanie może się różnic. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o tym, kiedy i jak najlepiej nadawać kształt drzewa owocowego.
W poniższej tabeli przedstawiono, kiedy należy przycinać śliwę. Należy pamiętać, że kalendarz odnosi się zarówno do czasu, jak i wieku drzewa. Ponadto przegląd ten opiera się na przybliżonych wartościach opartych na doświadczeniu i nie należy go traktować jako ścisłej reguły.
Miesiąc | Zalecane cięcie |
---|---|
Styczeń | Warunkowo |
Luty | Tak |
Marzec | Tak |
Kwiecień | Nie |
Maj | Nie |
Czerwiec | Nie |
Lipiec | Tak |
Sierpień | Tak |
Wrzesień | Nie |
Październik | Nie |
Listopad | Nie |
Grudzień | Nie |
Przycinanie formujące: Przycinanie formujące śliw należy wykonywać po sadzeniu. Przycinając śliwę późną zimą lub wiosną, przygotujesz ją do silnego wzrostu w nadchodzącym sezonie.
Poza tym: Chociaż często jest to zalecane, przycinanie śliw późną zimą może być trudne. Dzieje się tak dlatego, że gojenie jest trudniejsze zimą lub przed pączkowaniem. Substancje niezbędne do gojenia są obecne w drzewie jedynie w trakcie i tuż po pączkowaniu, dzięki czemu drzewo goi się wtedy szybciej. Obserwuj więc dokładnie swoją śliwę i sprawdź, co sprawdza się w tym konkretnym przypadku.
Przycinanie latem: Letnie przycinanie śliwy polega na usuwaniu cienkich pędów wodnych, rosnących pionowo do góry, i na lekkim podcinaniu drzewa, aby światło i powietrze docierały do owoców.
Cięcie pielęgnacyjne: Technika ta ma kluczowe znaczenie dla młodych drzew w fazie rozwoju, aby nadać im kształt i strukturę.
Cięcie pielęgnacyjne i odmładzające: Idealnym rozwiązaniem jest przycinanie konserwacyjne i odmładzające w okresie spoczynku drzewa. Dlatego warto przycinać śliwę zimą, aby usunąć stare i chore gałęzie i przygotować drzewo do następnego okresu wzrostu.
Śliwy nie należy przycinać w okresie kwitnienia wiosną i w trakcie zbiorów jesienią. W ten sposób unikniesz obciążania drzewa i negatywnego wpływu na produkcję owoców.
Suchy, bezwietrzny dzień to idealne warunki do przycinania śliw. Przed rozpoczęciem przycinania należy dokładnie sprawdzić drzewo pod kątem chorych lub martwych gałęzi, szkodników i innych nieprawidłowości. Należy również dokładnie zastanowić się, które gałęzie trzeba usunąć, aby zapobiec przypadkowemu obcięciu gałęzi owocowych. Należy również upewnić się, że obszar wokół drzewa jest wolny od przeszkód.
Aby bezpiecznie i wydajnie przycinać śliwy, należy zawsze korzystać z odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Poniższe narzędzia doskonale nadają się do różnych rodzajów cięcia.
Jak przycinać śliwy – a przede wszystkim: za pomocą jakiego narzędzia? Podczas przycinania śliwy nie należy zginać ani odrywać gałęzi. Oprócz sekatorów ogrodowych i nożyc do gałęzi do przycinania śliw doskonale nada się akumulatorowa przecinarka do drewna GTA 26. Jest ergonomiczna w obsłudze i umożliwia precyzyjne cięcie.
W przypadku bardzo grubych gałęzi można również użyć piły do drzew – ze względu na powstające rany na drzewie piła nie powinna być pierwszym wyborem. Pamiętaj, aby zdezynfekować narzędzia przed przystąpieniem do przycinania, aby uniknąć przenoszenia chorób drzew.
Nasza rada: Zasadniczo lepiej używać narzędzi ręcznych i stabilnej drabiny niż narzędzi teleskopowych, aby mieć lepszą kontrolę nad przycinaniem i uzyskać precyzyjny wynik cięcia.
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Dealera STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Przycinanie jest kluczowym krokiem w kształtowaniu młodej śliwy i pozytywnie wpływa na jej przyszły kierunek wzrostu i produkcję owoców.
Cięcie pielęgnacyjne jest istotnym krokiem w celu utworzenia silnej, wysokowydajnej i dobrze naświetlonej korony. Ta technika cięcia ma na celu ukształtowanie drzewa w pierwszych pięciu latach życia i osiągnięcie zrównoważonego rozkładu gałęzi.
Przycinanie pielęgnacyjne pozwala utrzymać zdrową i urodzajną dorosłą śliwę, aby cieszyć się nim przez długi czas. Ta technika przycinania koncentruje się na zachowaniu już ugruntowanej struktury drzewa.
Cięcie odmładzające sprawdzi się podczas przycinania zaniedbanej, starej śliwy i wydłużenia jej żywotności. Wykonuje się je zimą, przed pączkowaniem.
Zasadniczo należy jednak unikać radykalnego przycinania śliw i nie nadrabiać od razu lat zaniedbań w przycinaniu, skracając znacznie nawet mocne gałęzie – spowoduje to powstawanie ran, a tego można uniknąć poprzez ciągłą pielęgnację drzew.
Z tą nową wiedzą możesz od razu zabrać się do pracy i zadbać o to, aby Twoja śliwa zapewniała obfite i smaczne zbiory przez wiele lat.