Jak obracać kompost

Aby uzyskać cenną glebę kompostową, należy regularnie obracać kompost. Przeczytaj naszą instrukcję i zabieraj się do pracy!

Kobieta uczesana w kucyk przekopuje kompostownik szpadlem
Po obróceniu kompostu uzyskuje się cenną glebę kompostową.

Przegląd: Obracanie kompostu

  • Obracając kompost, zmniejsza się jego objętość i uzyskuje świeży humus
  • Właściwe kompostowanie przyspiesza procesy gnicia 
  • Od wczesnej wiosny do jesieni kompost najlepiej jest obracać co trzy miesiące
  • Zakładanie drugiej sterty kompostu, przesiewanie kompostu i przekładanie warstw materiału, który nie zgnił

Definicja: Czym jest kompost?  

Kompost jest produktem cyklu, w którym materiał organiczny, taki jak pozostałości roślinne i odpady kuchenne, jest rozkładany przez tlen atmosferyczny i organizmy glebowe. W trakcie tego procesu uwalniane są minerały, które sprawiają, że kompost staje się cennym nawozem. Zdrowa sterta kompostu zapewnia optymalne warunki do wydajnego kompostowania. 

Zbliżenie na osobę rozrzucającą kompost, pochylającą się nad drewnianym kompostownikiem

Ponowne wymieszanie kompostu przyspiesza jego gnicie.

Dlaczego warto obracać kompost

Aby kompostować prawidłowo, należy regularnie obracać kompost – są ku temu dobre powody: Przekładanie warstw kompostu powoduje jego rozluźnienie i lepsze natlenienie, co chroni stertę przed pleśnią i przyspiesza rozkład przez mikroorganizmy.  Ponadto ponowne wymieszanie poszczególnych składników kompostu przyspiesza gnicie.

Obracanie kompostu zmniejsza jego objętość, dzięki czemu sterta ma umiarkowaną wielkość i nie ulega przepełnieniu. W rezultacie uzyskasz świeży humus, który możesz wykorzystać do nawożenia swoich rabat lub trawnika. 

Czym jest humus?  

Termin „humus” odnosi się do wszystkich martwych substancji organicznych w glebie. Dobry humus jest ciemny, ma drobne grudki i pachnie glebą leśną, ponieważ zawiera wiele cennych składników odżywczych.   

Obracanie kompostu: Kiedy i jak często? 

Po raz pierwszy w danym roku kompost należy obrócić wczesną wiosną lub przed nadejściem wiosny, na przykład w lutym, aby uzyskać przydatny humus do swojego ogrodu na początku sezonu ogrodniczego. Kompost najlepiej jest obracać co trzy miesiące, aż do jesieni – przyspieszy to również gnicie odpadów ogrodowych. Wymagane jest obracanie kompostu co najmniej raz na rok.

Dojrzały kompost można rozpoznać po tym, że jest ciemnobrązowy, ma jendolitą strukturę i przypomina glebę leśną – czas chwycić wtedy za łopatę. Pamiętaj, aby przekładanie warstw kompostu poprzedzało kilka pogodnych dni bez deszczu, aby kompost nie zbił się i nie przykleił do łopaty. Kompostu nie należy także obracać w czasie mrozu. 

Wymagane materiały i narzędzia

  • Sterta dojrzałego kompostu

  • Drugi szybki kompostownik lub pojemnik na kompost

  • Sito do przesiewania ziemi kompostowej

  • Taczka

  • Łopata

Instrukcja: Jak obracać kompost

Wystarczy kilka kroków, aby obrócić kompost, by zapobiec jego gniciu i uzyskać świeży nawóz ogrodowy – załóż rękawice robocze i zabieraj się do pracy! 

Dzięki naszym wskazówkom i odpowiednim narzędziom możesz teraz łatwo obrócić swój kompost i przy okazji uprawiać go w bardziej zrównoważony sposób. Życzymy powodzenia!

Zamów najlepsze produkty do kompostowania

Kobieta wysypuje odpady zielone z wiadra na kompostownik

Rozdrobnione gałęzie nadają się na kompost.

Więcej wskazówek dotyczących kompostowania 

Szukasz dodatkowych wskazówek dotyczących kompostowania? Dowiedz się jak skutecznie założyć, pielęgnować i rozrzucać kompost we własnym ogrodzie.

Jeszcze więcej wskazówek dotyczących ogrodu