Porada STIHL
Pamiętaj o regularnym podlewaniu kompostu latem, aby nie dopuścić do zatrzymania procesu gnicia w okresie suszy.
Więcej typowych problemów z kompostem
Kompostownik jest ekologiczny, praktyczny i przyda się w każdym ogrodzie. Pokażemy Ci, jak samodzielnie zbudować drewniany kompostownik.
15.12.2024
Kompost powstaje, gdy mikroorganizmy przekształcają odpady organiczne w humus – recykling w czystej postaci! Rozprowadzony kompost poprawia strukturę gleby i dostarcza grządkom cenne składniki odżywcze.
Ujmijmy to bardziej praktycznie: na kompostownik możesz wyrzucać odpady ogrodowe i kuchenne, a następnie nawozić ogród powstałą masą kompostową – to wystarczająco dobry powód, aby ustawić kompostownik w swoim ogrodzie.
Zawsze przestrzegaj prawidłowego kompostowania i zwracaj uwagę na to, co możesz wyrzucać na kompostownik. Ponadto regularnie przerzucaj kompost, aby przyspieszyć proces rozkładu i zmniejszyć objętość kompostu.
Gotowe kompostowniki są dostępne w różnych rozmiarach i przedziałach cenowych, ale nie musisz żadnego kupować: przy odrobinie umiejętności i cierpliwości samodzielnie zbudujesz drewniany kompostownik.
Zanim rozpoczniesz pracę, zapoznaj się z listą wszystkich materiałów potrzebnych do zbudowania kompostownika w swoim ogrodzie:
Słupki:
4 x 850 mm x 54 mm x 54 mm
Listwy do wykonania ścianek i zdejmowanej klapy:
32 x 1000 mm x 80 mm x 18 mm
2 x 280 mm x 18 mm
Rama podłogowa:
2 x 1000 mm x 50 mm x 30 mm
2 x 936 mm x 50 mm x 30 mm
Łączniki do przykręcenia zdejmowanej klapy:
2 x 280 mm x 80 mm x 18 mm
Śruby:
8 x 4,5 x 100 mm do ramy, po dwie na każdy narożnik
8 x 4,5 x 75 mm, do przykręcenia ramy drewnianej 50 x 30 mm
do słupków
124 x 4,0 x 50 mm do listew
12 x 3,5 x 30 mm do desek klapy przedniej
12 x 3,5 x 16 mm do zawiasów
Zawiasy i tzw. haki sztormowe:
2 x zawiasy 100 mm x 70 mm do zdejmowanej klapy
3 x hak sztormowy 80-100 mm do klapy podłogowej
110 x 110 cm siatka o drobnych oczkach do ochrony przed myszami
Porada STIHL:
W celu niedrogiego upcyklingu do budowy kompostownika można wykorzystać resztki płyt drewnianych, jeśli są dostępne.
Drewno świerkowe do wykonania ramy:
2 x 1000 mm x 50 mm x 30 mm
2 x 936 mm x 50 mm x 30 mm
Drewno świerkowe do wykonania dwóch trójkątów podporowych:
2 x 400 mm x 50 mm x 30 mm
2 x 300 mm x 50 mm x 30 mm
2 x 472 mm x 50 mm x 30 mm, wewnętrzny kąt długiego boku na dole 123° i u góry 147°
Zawiasy do mocowania sita do pojemnika na kompost:
2 x 100 mm x 70 mm
Zawiasy do obu trójkątów podporowych:
4 x 75 mm x 50 mm
Śruby:
24 x 3,5 x 50 (do 4 zawiasów ramy trójkątnej)
8 x 4,5 x 100 (do ramy), po dwie na każdy narożnik
3 x 4,5 x 75 do trójkąta, po jednej na każdy punkt przykręcania
1 rolka siatki wolierowej 1 x 1 cm lub innej siatki o drobnych oczkach na sito
Mata z bambusowa lub trzcinowa wielkości środka kompostownika
- Pilarka akumulatorowa, np. STIHL MSA 70 do słupków i drewna na ramy
- Przecinarka do drewna, np. STIHL GTA 26 do desek
- Zszywacz budowlany
- Wkrętarka akumulatorowa
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej. Podczas pracy z przecinarką i pilarką należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Należą do nich na przykład okulary ochronne, rękawice i inne.
Szczegóły można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym. Na życzenie Autoryzowany Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Chcesz samodzielnie zbudować praktyczny kompostownik do swojego ogrodu i masz pod ręką wszystkie niezbędne materiały i narzędzia? Aby rozpocząć, potrzebujesz jeszcze tylko poniższej instrukcji montażu. Życzymy powodzenia!
Najpierw przytnij słupki kompostownika za pomocą akumulatorowej pilarki łańcuchowej, np. STIHL MSA 70 C-B. Za pomocą akumulatorowej przecinarki do drewna STIHL GTA 26 przytniesz deski do właściwego rozmiaru 28 x 1 m, a drewno do wykonania ramy do 1 m. Pamiętaj również o zeszlifowaniu narożników i naoliwieniu desek.
Połóż dwa słupki na podłodze, aby je wyrównać. Aby to zrobić, ułóż je w odpowiedniej odległości, używając jako przekładek dwóch kawałków drewna przyciętych na długość 89 cm.
Teraz wyrównaj oba słupki z pierwszą listwą ścianki tak, aby znajdowały się dokładnie na tej samej wysokości. Listwa wystaje z obu stron 18 mm poza słupek – to grubość listew. Listwy obu ścian bocznych wpasują się później w ten występ.
Dla pewności przed przykręceniem listwy należy sprawdzić występ za pomocą innego kawałka drewna o odpowiedniej grubości. Dla każdej kolejnej listwy należy po obu stronach umieścić kawałek drewna przycięty na długość 3 cm jako przekładkę, aby wszystkie listwy znajdowały się dokładnie w tej samej odległości od siebie.
Przymocuj listwy dwiema śrubami 4,0 x 50 po każdej stronie, aby drewno nie wyginało się pod wpływem wilgoci i suchości. Każdy bok składa się z ośmiu listew. Strona przednia ma początkowo tylko pięć listew, ponieważ zdejmowana klapa uzupełni później ściankę o trzy brakujące.
Przykręć trzy listwy o długości 1 m do dwóch poprzeczek o długości 28 cm. W tym celu połóż trzy listwy na stole roboczym, użyj przekładki 3 cm i dociśnij listwy tak, aby wszystkie kończyły się po bokach na tej samej wysokości. Przykręć obie poprzeczki w odległości 20 cm od krawędzi.
Połóż przód kompostownika na stole roboczym. Przykręć zdejmowaną klapę za pomocą dwóch zawiasów do najniżej położonej listwy przedniej, pozostawiając przy tym odstęp 12 cm od krawędzi.
Połóż tylną część na podłodze i przykręć do niej listwy obu ścian bocznych tak, aby pasowały do występów poziomych słupków tylnej części. W tym celu użyj dwóch śrub 4,0 x 50 mm z każdej strony. Listwy obu ścian bocznych wystają teraz w górę.
Teraz umieść przód dokładnie na pionowych deskach ścian bocznych. Przymocuj przód poprzez listwy ścian bocznych za pomocą dwóch śrub 4,0 x 50 mm z każdej strony.
Teraz czas na przykręcenie haka sztormowego. W tym celu należy najpierw przymocować dwa ucha do zdejmowanej klapy, dwa haki po jednej stronie kompostownika i jeden hak na dole po drugiej stronie kompostownika. Przy zamkniętej klapie oba dolne haki sztormowe są zaczepione, natomiast otwarta klapa jest przytrzymywana przez górny hak.
Zaznacz położenie haków i przykręć je zgodnie z ich długością – dzięki temu można będzie łatwo otwierać i bezpiecznie zamykać klapę. Do haka przymocowane jest już ucho, które przy wkręcaniu może służyć jako dźwignia.
Aby mieć pewność, że samodzielnie zbudowany kompostownik będzie miał wystarczający prześwit nad ziemią i aby łatwo otwierać zdejmowaną klapę, kompostownik należy ustawić na ramie o wysokości 3 cm, wykonanej z listew 50 x 30 mm. Skręć już przycięte listwy do ramy za pomocą dwóch śrub 4,5 x 100 mm w każdym narożniku. Następnie odwróć kompostownik do góry nogami i połóż ramę na jego spodzie. Wkręć śruby przez ramę w słupki – dwie śruby 4,5 x 75 mm na każdy słupek.
Zawartość kompostownika będzie miała później bezpośredni kontakt z glebą w ogrodzie. Siatka wolierowa lub inna siatka o małych oczkach zapewni ochronę przed myszami, które w przeciwnym razie chętnie zagnieździłyby się w kompoście. Przymocuj siatkę do drewnianej ramy kompostownika i przytnij ją równo wokół krawędzi za pomocą przecinaka do drutu. Następnie odwróć kompostownik i ustaw go w ostatecznym miejscu w ogrodzie – gotowe!
Dodatkowo możesz przykręcić kratkę sitową z zawiasami i przymocować do niej dwa wsporniki. Sito rozdrobni kompost przed użyciem w ogrodzie. Grube składniki kompostu, takie jak korzenie lub łupiny orzechów, mogłyby zaszkodzić grządce.
Porada STIHL
Pamiętaj o regularnym podlewaniu kompostu latem, aby nie dopuścić do zatrzymania procesu gnicia w okresie suszy.
Więcej typowych problemów z kompostem
Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zbudować kompostownik, przed rozpoczęciem pracy zapoznaj się z kilkoma wskazówkami. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie miejsce i ukryć kompostownik. Dzięki temu kompostownik szybko stanie się praktycznym dodatkiem do Twojego ogrodu.
Zanim samodzielnie zbudujesz kompostownik, wybierz odpowiednie miejsce. Najlepiej postaw kompostownik w cieniu lub półcieniu na płaskiej powierzchni. Powinno być możliwe łatwe dojechanie do miejsca taczką, aby przerzucić kompost, a obok powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby przesiać surowy kompost.
Porada STIHL
Miejsce na kompostownik najlepiej wybrać w taki sposób, aby miał on kontakt z glebą ogrodową. Dzięki temu dżdżownice i inne pożyteczne organizmy będą mogły przedostać się do środka, a woda będzie odpływać bez żadnych problemów.
Oczywiście, kompostownik jest naprawdę praktycznym elementem ogrodu, ale zapewne wolisz go dyskretnie ukryć. Najlepiej ukryć kompostownik za krzewami, żywopłotem lub altaną ogrodową, aby nie był widoczny z tarasu lub ulubionego miejsca do przesiadywania. W ten sposób można dyskretnie wkomponować kompostownik do ogrodu.
Mata trzcinowa jest ekologiczna i ochroni kompost.
Aby zapewnić optymalny bilans wilgotności, należy przykryć samodzielnie zbudowany kompostownik, na przykład matą bambusową lub trzcinową. W ten sposób skutecznie ochronisz kompost przed wysychaniem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a także przed opadami.
Zapewni to również ciepło i wilgoć w kompostowniku. Ponadto maty bambusowe i trzcinowe są bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ można je wielokrotnie stosować. Plandeka z tworzywa sztucznego nadaje się tylko do krótkotrwałego przykrycia, ponieważ nie zapewnia cyrkulacji powietrza.
Kompostownik powinien być wyposażony w pokrywę lub osłonę, aby zapobiec wyschnięciu, wychłodzeniu lub nadmiernemu zmoczeniu stosu kompostu.
Materiał organiczny w kompostowniku, na przykład odpady ogrodowe, jest przekształcany przez mikroorganizmy w trwały humus, który jest kluczowy dla zapewnienia zdrowego życia w glebie.
Do wykonania kompostownika idealnie nadaje się wytrzymałe drewno o wysokiej zawartości żywicy, takie jak modrzew.
Kompostownik najlepiej ustawić w półcieniu, aby zapobiec wysychaniu i gniciu. Odpowiednim miejscem będzie przestrzeń za altaną ogrodową lub pod osłoną żywopłotu. Aby zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza, miejsce powinno być ochronione przed wiatrem, ale nie bezwietrzne. Można także ustawić kompostownik na granicy posesji, ponieważ z zasady dozwolone jest ustawianie go w dowolnym miejscu w ogrodzie.
Kompost powinien być zawsze przykryty, aby chronić go przed bezpośrednim deszczem i światłem słonecznym. Można go zakryć plandeką lub zastosować bardziej ekologiczną alternatywę i użyć maty trzcinowej.
Tak, kompostownik w ogrodzie jest dozwolony bez ograniczeń, o ile znajduje się na Twojej własnej działce. Również w pobliżu granicy działki.
Budując kompostownik samodzielnie, należy zadbać o łatwo dostępne, przewiewne miejsce i wybrać wytrzymały materiał budowlany, na przykład drewno modrzewiowe. Pamiętaj również, że nie wszystkie odpady ogrodowe powinny być wyrzucane do samodzielnie zbudowanego kompostownika.
Jeśli drewniany kompostownik zostanie zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi za pomocą obróbki ciśnieniowej, wytrzyma od pięciu do dziesięciu lat, w zależności od pogody.