Zrób to sam – Jak zrobić kompostownik?

Kompostownik jest ekologiczny, praktyczny i przyda się w każdym ogrodzie. Pokażemy Ci, jak samodzielnie zbudować drewniany kompostownik.

Jak działa kompostownik? 

Kompost powstaje, gdy mikroorganizmy przekształcają odpady organiczne w humus – recykling w czystej postaci! Rozprowadzony kompost poprawia strukturę gleby i dostarcza grządkom cenne składniki odżywcze.

Ujmijmy to bardziej praktycznie: na kompostownik możesz wyrzucać odpady ogrodowe i kuchenne, a następnie nawozić ogród powstałą masą kompostową – to wystarczająco dobry powód, aby ustawić kompostownik w swoim ogrodzie. 

Zawsze przestrzegaj prawidłowego kompostowania i zwracaj uwagę na to, co możesz wyrzucać na kompostownik. Ponadto regularnie przerzucaj kompost, aby przyspieszyć proces rozkładu i zmniejszyć objętość kompostu.

Gotowe kompostowniki są dostępne w różnych rozmiarach i przedziałach cenowych, ale nie musisz żadnego kupować: przy odrobinie umiejętności i cierpliwości samodzielnie zbudujesz drewniany kompostownik.

Jak zrobić kompostownik: Materiały i narzędzia

Materiały i narzędzia potrzebne do samodzielnego zbudowania kompostownika ułożone obok siebie na łące, widok z lotu ptaka
Przed rozpoczęciem prazy przygotuj wszystkie materiały i narzędzia.

Zanim rozpoczniesz pracę, zapoznaj się z listą wszystkich materiałów potrzebnych do zbudowania kompostownika w swoim ogrodzie:

Zrób to sam – Jak zrobić kompostownik?

Chcesz samodzielnie zbudować praktyczny kompostownik do swojego ogrodu i masz pod ręką wszystkie niezbędne materiały i narzędzia? Aby rozpocząć, potrzebujesz jeszcze tylko poniższej instrukcji montażu. Życzymy powodzenia!

Porada STIHL

Pamiętaj o regularnym podlewaniu kompostu latem, aby nie dopuścić do zatrzymania procesu gnicia w okresie suszy.

Więcej typowych problemów z kompostem

Praktyczne wskazówki i porady dotyczące kompostowania 

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zbudować kompostownik, przed rozpoczęciem pracy zapoznaj się z kilkoma wskazówkami. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie miejsce i ukryć kompostownik. Dzięki temu kompostownik szybko stanie się praktycznym dodatkiem do Twojego ogrodu.

Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik  

Zanim samodzielnie zbudujesz kompostownik, wybierz odpowiednie miejsce. Najlepiej postaw kompostownik w cieniu lub półcieniu na płaskiej powierzchni. Powinno być możliwe łatwe dojechanie do miejsca taczką, aby przerzucić kompost, a obok powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby przesiać surowy kompost.

Porada STIHL

Miejsce na kompostownik najlepiej wybrać w taki sposób, aby miał on kontakt z glebą ogrodową. Dzięki temu dżdżownice i inne pożyteczne organizmy będą mogły przedostać się do środka, a woda będzie odpływać bez żadnych problemów.

Jak ukryć kompostownik 

Oczywiście, kompostownik jest naprawdę praktycznym elementem ogrodu, ale zapewne wolisz go dyskretnie ukryć. Najlepiej ukryć kompostownik za krzewami, żywopłotem lub altaną ogrodową, aby nie był widoczny z tarasu lub ulubionego miejsca do przesiadywania. W ten sposób można dyskretnie wkomponować kompostownik do ogrodu.

Kobieta w ogrodzie przykrywająca samodzielnie wykonany kompostownik matą trzcinową

Mata trzcinowa jest ekologiczna i ochroni kompost.

Jak przykryć kompost 

Aby zapewnić optymalny bilans wilgotności, należy przykryć samodzielnie zbudowany kompostownik, na przykład matą bambusową lub trzcinową. W ten sposób skutecznie ochronisz kompost przed wysychaniem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a także przed opadami.

Zapewni to również ciepło i wilgoć w kompostowniku. Ponadto maty bambusowe i trzcinowe są bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ można je wielokrotnie stosować. Plandeka z tworzywa sztucznego nadaje się tylko do krótkotrwałego przykrycia, ponieważ nie zapewnia cyrkulacji powietrza.

Ważne pytania i odpowiedzi

Jeszcze więcej projektów do samodzielnego wykonania