Zrób to sam – parawan

Praktyczna i trwała ochrona przed wścibskimi spojrzeniami: dzięki tej instrukcji możesz samodzielnie zbudować swój własny parawan.

Przegląd ogólny: Zrób to sam – parawan

  • Parawan jako stały element w ogrodzie lub mobilne wyposażenie tarasu lub balkonu
  • Należy przestrzegać wymogów prawnych, w szczególności wysokości i odległości granicznych
  • Zbuduj własny parawan z kantówki, drewna okrągłego i słupków bambusowych lub gałązek leszczyny
  • Najpierw zbuduj ramę, a następnie wpleć gałęzie
  • Następnie postaw go i ustaw na nóżkach lub zamontuj na stałe w ogrodzie
  • Unikaj kontaktu drewna z podłożem oraz regularnie olejuj nóżki 

Parawan: idealny element dekoracyjny do ogrodu

Niewiele elementów aranżacyjnych na ogród, taras i balkon jest tak wszechstronnych i popularnych jak parawany. Przede wszystkim chronią one przed spojrzeniami. Jednak właściwie ustawiony parawan może również sprytnie zorganizować ogród. Organizacja odgrywa ważną rolę zwłaszcza podczas projektowania małego ogrodu.

Możesz wybierać spośród szerokiej gamy różnych kolorów, kształtów, rozmiarów i materiałów gotowych elementów do budowania parawanów lub nadać swojemu projektowi osobisty charakter i po prostu samodzielnie zbudować parawan. Także żywopłot doskonale sprawdzi się jako naturalna osłona przed spojrzeniami.

W ten sposób stworzysz unikatowy egzemplarz, który można ustawić na stałe w ogrodzie lub na nóżkach na tarasie lub balkonie. Dzięki naszej instrukcji wszystko przebiegnie prawidłowo i będziesz cieszyć się samodzielnie wykonanym parawanem przez długie lata.

Zrób to sam: drewniany parawan: Materiały i narzędzia

Ta lista materiałów została ułożona dla jednego elementu o wymiarach 180 x 140,5 cm. Jeśli chcesz samodzielnie zbudować ogrodzenie z kilku elementów, odpowiednio pomnóż podane ilości. Jeśli masz już przygotowane materiały o podobnych wymiarach, możesz je oczywiście również wykorzystać.

Akumulatorowa pilarka STIHL MSA 140, akumulatorowy obcinacz do drewna GTA 26 oraz inne materiały i narzędzia do budowy parawanów

Zacznij od przygotowania odpowiedniego sprzętu

Zrób to sam – parawan: Przestrzeganie wymogów prawnych

Przed rozpoczęciem pracy należy zapoznać się z wymogami prawnymi dotyczącymi parawanów. Szczególnie ważną rolę podczas stawiania parawanów odgrywają odległości graniczne. Kraje związkowe i gminy ustalają wymagania niezależnie i nie ma jednolitych przepisów federalnych. W pierwszej kolejności obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli są w nim uregulowane odległości i wymiary ogrodzeń, to przepisy te obowiązują niezależnie od praw pokrewnych na poziomie krajowym.

Przykład: Jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego gmina ustaliła maksymalną wysokość ogrodzeń na 1,80 m, ale kraj związkowy dopuszcza maksymalnie 2,00 m, wówczas dla Twojego ogrodzenia obowiązuje maksymalna wysokość 1,80 m.

Wskazówka

Dowiedz się wcześniej jak wysoki może być budowany przez Ciebie parawan i jaką odległość musisz zachować.

Przygotowanie: optymalne przygotowanie słupków bambusowych

Jako materiał chroniący prywatność używamy słupków bambusowych o długości 2 m. Można je kupić w marketach budowlanych lub uzyskać z własnych przerośniętych roślin, jeśli chcesz je radykalnie przyciąć. Alternatywnie, do budowy własnego parawanu nadaje się również leszczyna i inne rodzaje drzew rosnących prosto. Pamiętaj, że ze względu na rozporządzenie o ochronie ptaków, krzewy od marca do października można jedynie przerzedzać, ale nie radykalnie ścinać.

Możesz użyć pędów natychmiast lub przechowywać je do momentu zebrania wystarczającej ilości materiału do splecenia. Gałęzie do budowy parawanu nie mogą być mocno wygięte, ponieważ rozpórki ścianek parawanu są od siebie znacznie oddalone. Dlatego można też wykorzystać również nieco zeschnięte rózgi. Kilka dni przed rozpoczęciem pracy przeprowadź próbę i zgnij jedną z gałęzi. Jeśli pęknie, namocz pozostałe gałęzie w wodzie do momentu rozpoczęcia budowy.

Profesjonalna rada STIHL: W celu namoczenia najlepiej będzie ułożyć długie gałęzie na folii i ustabilizować je od zewnątrz kilkoma kamieniami, tworząc coś w rodzaju wanny. Rozłóż gałęzie na folii, następnie wlej wodę, a na koniec owiń słupki.

Instrukcja: Zrób to sam – parawan

Czy wszystkie materiały i narzędzia są już przygotowane? W takim razie możesz zacząć pracę. Nasza instrukcja krok po kroku poprowadzi Cię do celu, jakim jest zbudowanie własnego drewnianego parawanu.

Mężczyzna stoi na tarasie z kubkiem do kawy w dłoni i z dumą ogląda samodzielnie zbudowany parawan

Pielęgnacja: dzięki temu Twój parawan będzie służył przez dłuższy czas 

Osoby samodzielnie budujące parawany często przywiązują dużą wagę do trwałości. W ostatecznym rozrachunku pokazuje to jakość samodzielnie wykonanej pracy. Poniższe wskazówki pozwolą Ci cieszyć się samodzielnie wykonanym parawanem przez wiele lat 

Chroń parawan przed wiatrem

Wiatr zazwyczaj nie ma żadnego wpływu na samodzielnie zbudowany parawan – po prostu wieje przez bambusowe pręty. Zaleca się jednak zabezpieczenie parawanu podczas burzy. Możesz go na przykład przywiązać do balustrady balkonowej. Idealnie byłoby wybrać ustawienie tak, aby parawan nie był zbyt wystawiony na działanie wiatru. 

Zachowaj odstęp od podłoża

Rama parawanu powinna mieć możliwość wyschnięcia. Dlatego powinien znajdować się w pewnej odległości od podłoża, szczególnie w ogrodzie. W przypadku montażu na stałe pod parawanem należy umieścić kamienie lub żwir, aby drewno nie miało kontaktu z ziemią i szybko wysychało po opadach deszczu. 

Regularne olejowanie nóżek

Aby zapewnić równomierny kolor, należy co rok lub dwa lata zabezpieczać nóżki z drewna świerkowego olejem do drewna. Nie ma konieczności olejowania prętów, ponieważ to drewno szybko schnie, a woda może łatwo spływać. Jeśli jednak ze względów wizualnych cenisz sobie to rozwiązanie, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. 

Parawan w ogrodzie: więcej pomysłów do samodzielnego wykonania

Samodzielne wykonanie parawanu oznacza swobodny wybór w zakresie aranżacji. Z naszą instrukcją wykonasz parawan z bambusowych prętów. Szukasz czegoś bardziej ekologicznego? W takim razie możesz samodzielnie zbudować kratkę dla pnączy. Dobrą ochronę przed niepożądanymi spojrzeniami zapewnia na przykład szpaler lub pergola.

Kolejnym pomysłem do samodzielnego wykonania jest parawan z desek. Jest nieco bardziej wymagający w pielęgnacji, ale dzięki nieprzezroczystym deskom zapewnia najlepszą ochronę przed wścibskimi spojrzeniami.

W zależności od długości planowanego parawanu można również samodzielnie zbudować kompletne ogrodzenie. Jeśli chcesz dać upust swojej kreatywności, możesz połączyć ze sobą różne elementy. Na przykład osłaniające elementy z prętów bambusowych można połączyć naprzemiennie z samodzielnie wykonanymi kratkami dla pnączy. Każdy, kto samodzielnie zbuduje taki kreatywny parawan, nie tylko uatrakcyjni wygląd ogrodu, ale także uczyni go naprawdę wyjątkowym. 

Szybko rosnące drzewa i krzewy zapewniają naturalną ochronę prywatności. Pokażemy Ci najpiękniejsze okazy.

W tym celu możesz samodzielnie obsadzić parawan. Pokażemy Ci odpowiednie gatunki roślin.

Zobacz także