Wskazówka
Dowiedz się wcześniej jak wysoki może być budowany przez Ciebie parawan i jaką odległość musisz zachować.
Praktyczna i trwała ochrona przed wścibskimi spojrzeniami: dzięki tej instrukcji możesz samodzielnie zbudować swój własny parawan ogrodowy drewniany.
07.01.2025
Aby samodzielnie zbudować parawan na taraz drewniany, można użyć przykładowo drewna daglezji lub modrzewia. Doskonale sprawdzi się również świerk. Jeśli zbudujesz stabilną ramę, do stworzenia parawanu możesz ponadto wykorzystać słupki laskowe lub wierzbowe.
Wysokość parawanów stawianych przy granicach działek jest regulowana prawnie. Lokalne przepisy i statuty mają pierwszeństwo przed prawem krajowym. Dlatego też najlepiej jest wcześniej zapytać w lokalnym urzędzie porządku publicznego o przepisy obowiązujące w przypadku Twojej nieruchomości.
To, czy sąsiad może sprzeciwić się postawieniu parawanu, zależy od obowiązujących przepisów prawa. Jeśli podczas montażu swojego parawanu przestrzegasz przepisów ustawowych, Twój sąsiad z reguły nie może Ci niczego zabronić. Informacje na temat obowiązującego prawa można uzyskać w lokalnym urzędzie. Przyjacielska rozmowa z sąsiadem z wyprzedzeniem może zapobiec napiętym sytuacjom i konfliktom.
To, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę parawanu, zależy od jego rozmiaru. Kraje i gminy w różny sposób regulują wymiary dopuszczalne bez zezwolenia. Przepisy gminne, takie jak plan zagospodarowania przestrzennego czy miejscowa ustawa o ogrodzeniach, mają pierwszeństwo przed prawem krajowym. W związku z tym należy skonsultować się z lokalnymi władzami, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Niewiele elementów aranżacyjnych na ogród, taras i balkon jest tak wszechstronnych i popularnych jak parawany. Przede wszystkim chronią one przed spojrzeniami. Jednak właściwie ustawiony parawan może również sprytnie zorganizować ogród. Organizacja odgrywa ważną rolę zwłaszcza podczas projektowania małego ogrodu.
Możesz wybierać spośród szerokiej gamy różnych kolorów, kształtów, rozmiarów i materiałów gotowych elementów do budowania parawanów lub nadać swojemu projektowi osobisty charakter i po prostu samodzielnie zbudować parawan. Także żywopłot doskonale sprawdzi się jako naturalna osłona przed spojrzeniami.
W ten sposób stworzysz unikatowy egzemplarz, który można ustawić na stałe w ogrodzie lub na nóżkach na tarasie lub balkonie. Dzięki naszej instrukcji wszystko przebiegnie prawidłowo i będziesz cieszyć się samodzielnie wykonanym parawanem przez długie lata.
Ta lista materiałów została ułożona dla jednego elementu o wymiarach 180 x 140,5 cm. Jeśli chcesz samodzielnie zbudować ogrodzenie z kilku elementów, odpowiednio pomnóż podane ilości. Jeśli masz już przygotowane materiały o podobnych wymiarach, możesz je oczywiście również wykorzystać.
Do wykonania ramy:
Do budowy poprzeczek:
Do budowy parawanu:
Do budowy nóżek:
Do montażu:
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej. Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym. Na życzenie Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Przed rozpoczęciem pracy należy zapoznać się z wymogami prawnymi dotyczącymi parawanów. Szczególnie ważną rolę podczas stawiania parawanów odgrywają odległości graniczne. Kraje związkowe i gminy ustalają wymagania niezależnie i nie ma jednolitych przepisów federalnych. W pierwszej kolejności obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli są w nim uregulowane odległości i wymiary ogrodzeń, to przepisy te obowiązują niezależnie od praw pokrewnych na poziomie krajowym.
Przykład: Jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego gmina ustaliła maksymalną wysokość ogrodzeń na 1,80 m, ale kraj związkowy dopuszcza maksymalnie 2,00 m, wówczas dla Twojego ogrodzenia obowiązuje maksymalna wysokość 1,80 m.
Wskazówka
Dowiedz się wcześniej jak wysoki może być budowany przez Ciebie parawan i jaką odległość musisz zachować.
Jako materiał chroniący prywatność używamy słupków bambusowych o długości 2 m. Można je kupić w marketach budowlanych lub uzyskać z własnych przerośniętych roślin, jeśli chcesz je radykalnie przyciąć. Alternatywnie, do budowy własnego parawanu nadaje się również leszczyna i inne rodzaje drzew rosnących prosto. Pamiętaj, że ze względu na rozporządzenie o ochronie ptaków, krzewy od marca do października można jedynie przerzedzać, ale nie radykalnie ścinać.
Możesz użyć pędów natychmiast lub przechowywać je do momentu zebrania wystarczającej ilości materiału do splecenia. Gałęzie do budowy parawanu nie mogą być mocno wygięte, ponieważ rozpórki ścianek parawanu są od siebie znacznie oddalone. Dlatego można też wykorzystać również nieco zeschnięte rózgi. Kilka dni przed rozpoczęciem pracy przeprowadź próbę i zgnij jedną z gałęzi. Jeśli pęknie, namocz pozostałe gałęzie w wodzie do momentu rozpoczęcia budowy.
Profesjonalna rada STIHL: W celu namoczenia najlepiej będzie ułożyć długie gałęzie na folii i ustabilizować je od zewnątrz kilkoma kamieniami, tworząc coś w rodzaju wanny. Rozłóż gałęzie na folii, następnie wlej wodę, a na koniec owiń słupki.
Czy wszystkie materiały i narzędzia są już przygotowane? W takim razie możesz zacząć pracę. Nasza instrukcja krok po kroku poprowadzi Cię do celu, jakim jest zbudowanie własnego drewnianego parawanu.
Najpierw przytnij listwy na ramę. W tym celu na listwach o wymiarach ok. 45 x 28 mm należy odmierzyć 2 x 180 cm i 2 x 140,5 cm. Zamocuj drewno na stole warsztatowym i użyj przecinarki do drewna, np. STIHL GTA 26, aby przyciąć listwy przeznaczone na ramę.
Teraz przytnij kantówki, aby wykonać nóżki. Jeśli budujesz parawan, który ma stać na stałe w ogrodzie, przejdź bezpośrednio do kroku 4.
Na kantówce o wymiarach 50 x 30 mm przeznaczonej na nóżki zaznacz 2 x 65 cm, 4 x 32 cm i 4 x 37,9 cm, każdy element z dwoma kątami 45 stopni na wąskich bokach. Zamocuj kantówki na stole warsztatowym, a następnie przytnij je za pomocą np. STIHL MSA 60 C-B.
Skręć razem nóżki za pomocą 4 śrub 50 mm w następujący sposób:
Część o długości 65 cm tworzy spód nóżki. Odmierz 30 cm od obu końców i pod kątem prostym przykręć w tym miejscu drewniane kantówki o długości 32 cm. Odległość między nimi powinna wynosić 4,5 cm. Jako element dystansowy najlepiej sprawdzą się kantówki. Następnie ułóż kawałki o długości 37,9 cm pod kątem 45 stopni: Przykręć je na końcu elementów o długości 65 cm i 32 cm, tak aby na każdej nóżce powstały dwa trójkąty.
Wywierć pięć ślepych otworów w odległości 43 cm w każdej z dwóch listew ramy o długości 180 cm. Oba zewnętrzne otwory powinny znajdować się w odległości 4 cm od krawędzi. Otwory ślepe wywierć na głębokość około 2,7 cm za pomocą wiertła Forstnera lub płaskiego. W przypadku tego drugiego można po prostu zaznaczyć żądaną głębokość wiercenia za pomocą taśmy maskującej na wiertle. Idealne rezultaty można osiągnąć, mocując drewno do stołu warsztatowego w celu wiercenia. Pozostaw listwę zaciśniętą do następnego kroku.
Teraz włóż okrągłe pręty w ślepe otwory, wykonując ruchy obrotowe. Upewnij się, że elementy okrągłe są mocno przytwierdzone do listew, aby zapewnić stabilność parawanu.
Połóż na podłodze pierwszą listwę z włożonymi okrągłymi prętami. Następnie przymocuj drugą listwę ramy do okrągłych prętów i wbij ją gumowym młotkiem. Teraz przykręć okrągłe pręty od zewnątrz za pomocą 3 śrub 50 mm. Dzięki temu rama będzie jeszcze bardziej stabilna.
Wpleć łodygi między okrągłe drewniane elementy. Aby zbudować możliwie najgęstszy parawan, lekko ściskaj pręty każdorazowo po ułożeniu warstwy 15 cm. Odetnij wystające gałęzie za pomocą nożyc do gałęzi, np. STIHL PB 10.
Jeśli masz do dyspozycji tylko krótkie pręty, mogą one kończyć się w połowie za środkowym elementem okrągłym. Należy je wtedy równo przyciąć. Końce pozostają jednak widoczne, przez co całość będzie wyglądać mniej schludnie.
Teraz zamocuj dwie listwy ramy o długości 140,5 cm. Utrzymują one kształt bambusowych łodyg, a jednocześnie zapewniają harmonijny wygląd.
Na koniec rozłóż samodzielnie wykonany parawan i ustaw go w żądanym miejscu. Na balkonie lub tarasie możesz go ustawić na nóżkach. Jeśli parawan przeznaczony jest do ogrodu, możesz go zamiast tego ustawić na stałe między dwoma palami podpierającymi. W tym celu pale należy włożyć albo w tulejki wbijane, albo w zabetonowane uchwyty na słupki.
Osoby samodzielnie budujące parawany często przywiązują dużą wagę do trwałości. W ostatecznym rozrachunku pokazuje to jakość samodzielnie wykonanej pracy. Poniższe wskazówki pozwolą Ci cieszyć się samodzielnie wykonanym parawanem przez wiele lat
Wiatr zazwyczaj nie ma żadnego wpływu na samodzielnie zbudowany parawan – po prostu wieje przez bambusowe pręty. Zaleca się jednak zabezpieczenie parawanu podczas burzy. Możesz go na przykład przywiązać do balustrady balkonowej. Idealnie byłoby wybrać ustawienie tak, aby parawan nie był zbyt wystawiony na działanie wiatru.
Rama parawanu powinna mieć możliwość wyschnięcia. Dlatego powinien znajdować się w pewnej odległości od podłoża, szczególnie w ogrodzie. W przypadku montażu na stałe pod parawanem należy umieścić kamienie lub żwir, aby drewno nie miało kontaktu z ziemią i szybko wysychało po opadach deszczu.
Aby zapewnić równomierny kolor, należy co rok lub dwa lata zabezpieczać nóżki z drewna świerkowego olejem do drewna. Nie ma konieczności olejowania prętów, ponieważ to drewno szybko schnie, a woda może łatwo spływać. Jeśli jednak ze względów wizualnych cenisz sobie to rozwiązanie, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie.
Samodzielne wykonanie parawanu oznacza swobodny wybór w zakresie aranżacji. Z naszą instrukcją wykonasz parawan z bambusowych prętów. Szukasz czegoś bardziej ekologicznego? W takim razie możesz samodzielnie zbudować kratkę dla pnączy. Dobrą ochronę przed niepożądanymi spojrzeniami zapewnia na przykład szpaler lub pergola.
Kolejnym pomysłem do samodzielnego wykonania jest parawan z desek. Jest nieco bardziej wymagający w pielęgnacji, ale dzięki nieprzezroczystym deskom zapewnia najlepszą ochronę przed wścibskimi spojrzeniami.
W zależności od długości planowanego parawanu można również samodzielnie zbudować kompletne ogrodzenie. Jeśli chcesz dać upust swojej kreatywności, możesz połączyć ze sobą różne elementy. Na przykład osłaniające elementy z prętów bambusowych można połączyć naprzemiennie z samodzielnie wykonanymi kratkami dla pnączy. Każdy, kto samodzielnie zbuduje taki kreatywny parawan, nie tylko uatrakcyjni wygląd ogrodu, ale także uczyni go naprawdę wyjątkowym.
Szybko rosnące drzewa i krzewy zapewniają naturalną ochronę prywatności. Pokażemy Ci najpiękniejsze okazy.
W tym celu możesz samodzielnie obsadzić parawan. Pokażemy Ci odpowiednie gatunki roślin.