Drzewa przyjazne dla środowiska
Wśród szybko rosnących drzew mamy gatunki występujące lokalnie oraz znaturalizowane, które są ekologicznym rajem dla wielu zwierząt i owadów. CO więcej, szybko rosnące drzewa każdego dnia kompensują nasz ślad CO2.
Szybko rosnące drzewa uatrakcyjniają każdy ogród. Pokażemy najpiękniejsze okazy.
28.06.2024
Do szybko rosnących drzew należą drzewa liściaste, takie jak wierzba biała, buk pospolity i surmia bignoniowa, ale także drzewa wiecznie zielone, takie jak żywotnik olbrzymi czy sosna Schwerina.
Drzewa rosną szybciej, jeśli naturalnie odpowiadają warunkom lokalnym. Rozwijają swój potencjał tylko w miejscu, gdzie jakość podłoża, światło i temperatura spełniają ich oczekiwania.
Najszybciej rosnące drzewo owocowe to czereśnia. W zależności od podłoża osiąga wysokość od czterech do 15 metrów.
Gęsty żywopłot jest odpowiednią osłoną przed spojrzeniami.
Każdy, kto posiada ogród, wie, że drzewa mogą potrzebować bardzo dużo czasu, aby osiągnąć imponujące rozmiary. Na szczęście jednak istnieją drzewa, które rosną szybko.
W krótkim czasie zapewnią one prywatność w postaci gęstych żywopłotów, dają cień, a dzięki swoim konturom wyraziście podkreślą styl ogrodu.
Drzewa przyjazne dla środowiska
Wśród szybko rosnących drzew mamy gatunki występujące lokalnie oraz znaturalizowane, które są ekologicznym rajem dla wielu zwierząt i owadów. CO więcej, szybko rosnące drzewa każdego dnia kompensują nasz ślad CO2.
Przygotowaliśmy przejrzystą listę 11 szybko rosnących drzew. Rozpoczyna się od drzewa rosnącego najszybciej i biegnie w dół:
Wierzba biała to występujące u nas lokalnie mrozoodporne drzewo, które charakteryzuje krajobraz lasów bagiennych i terenów zalewowych strumieni, rzek i jezior. W związku z tym to szybko rosnące drzewo w ogrodzie czuje się jak w domu tylko przy brzegach stawów lub strumieni.
Wierzba biała w młodości szybko dąży do wzrostu o jeden do dwóch metrów rocznie i zatrzymuje się dopiero na wysokości 35 metrów. Ponieważ kwitnie bardzo wcześnie, jest cennym źródłem pożywienia dla wielu owadów. Wierzba biała zajmuje mniej miejsca w postaci żywopłotu z plecionych patyków. Ponieważ wierzba biała bardzo dobrze znosi przycinanie, można ją wspaniale uformować.
Zielony latem buk rośnie szybko – od 40 do 50 centymetrów rocznie – i staje się imponującym drzewem, jeśli zapewni się mu wystarczająco przestrzeni. To rodzime drzewo sprawdzi się również jako żywopłot, który dzięki atrakcyjnym liściom ochroni przed niepożądanymi spojrzeniami i zapewni schronienie wielu zwierzętom między gęstymi gałęziami. Szybko rosnące drzewo preferuje świeże, raczej wapienne gleby.
W zależności od ilości miejsca, jakim dysponuje czeremcha, w młodości rośnie bardzo szybko, wypuszczając roczne pędy od 40 do 70 cm, tworząc wielopniowy krzew lub 15-metrowe drzewo. Jej długie białe kwiatostany pachną dość mocno, a późną wiosną magicznie przyciągają pszczoły i motyle. Toleruje ona wszystkie rodzaje gleby, jest odporna na klimat w miastach i susze.
Paulownia sprawia, że ogród wygląda jak dżungla. Jest ona mrozoodporna i zapewnia dużo cienia dzięki dużym, aksamitnym liściom. Dodatkowo zachwyca pięknymi niebieskimi wiechami kwiatowymi.
To szybko rosnące drzewo średniej wielkości pochodzi z Chin i przyrasta wiosną 40-50 cm na wysokość i 20 cm na szerokość. Paulownię można też przekształcić w tropikalny okaz o wysokości od dwóch do trzech metrów. Wystarczy silnie przycinać jej pędy co dwa lata. Oznacza to, że należy przycinać je na wysokości od 30 do 50 cm.
Szybko rosnącym drzewom, takim jak rodzima brzoza brodawkowata, należy zapewnić wystarczająco dużo miejsca, ponieważ w ciągu kilku lat osiągają wysokość od 18 do 30 m, przy przyroście rocznym wynoszącym 45 cm. Jej wysoki pień zwykle lśni bielą i ma luźną koronę, która rzuca delikatny cień. Latem jej liście utrzymane są w klasycznej, średniej tonacji, a jesienią zmieniają kolor na jasny żółty.
Brzoza brodawkowata jest z natury mało wymagająca. Jest odporna na mróz i suszę oraz toleruje każdą glebę.
Klon zwyczajny rośnie bardzo szybko za młodu, osiągając wysokość 20-30 m i niemal taką samą szerokość. To rodzime drzewo zachwyca pięknymi zielono-żółtymi kwiatostanami w jasnym, a jesienią jasnożółtymi kolorami.
Ze względu na swoją odporność na suszę jest jednym z najpopularniejszych mrozoodpornych drzew sadzonych przy drogach, a dzięki szeroko rozgałęzionemu systemowi korzeni może wytrzymać nawet podmuchy huraganu.
Ze względu na swoją wielkość lepiej jest wybierać szybko rosnące odmiany z kompaktowymi koronami, takimi jak „Eurostar” i „Columnare”, których korony przyrastają rocznie o około 20 do 40 cm.
Dzięki szybko rosnącym drzewom, takim jak surmia bignoniowa, w ciągu kilku lat można utworzyć z malowniczych gałęzi zacienione miejsce pod liściastym baldachimem.
Ponieważ surmia bignoniowa z wiekiem znacznie zmniejsza swój wzrost do 35 cm rocznie, nadaje się do ogrodu. Surmia bignoniowa pochodzi z południowo-wschodniej Ameryki Północnej. Rośnie tam na wilgotnych, bogatych w składniki odżywcze glebach.
Nieco wolniej rosnąca odmiana „Aurea” jest sadzona głównie ze względu na jej jasne żółto-zielone liście. Jako drzewo rodzime w tamtym regionie bardzo popularna jest również odmiana kulista o nazwie „Nana”, która jest najczęściej szczepiona na pniach.
Szybko rosnące i wiecznie zielone drzewa iglaste, takie jak żywotnik olbrzymi „4ever Goldy”, sprawiają, że ogród jest atrakcyjny dla oka o każdej porze roku. Zachwyca rocznym tempem wzrostu wynoszącym 30 cm, a swoimi jasnymi igłami ozdabia ogród jako samotne drzewo o wysokości od dwóch do trzech metrów. Może też stanowić osłaniający przed spojrzeniami żywopłot.
To nierodzime, wiecznie zielone drzewo uwielbia miejsca słoneczne i połowicznie zacienione. Toleruje mróz, wiatr i dobrze radzi sobie w miastach.
Rodzima sosna Schwerina z nieregularną, luźną koroną stanowi ozdobę każdej otwartej przestrzeni. Gałęzie mają długie, błękitno-zielone połyskujące igły i duże zakrzywione szyszki.
To szybko rosnące, mrozoodporne drzewo iglaste wydłuża swoje gałęzie w ciągu roku o około 25 cm. Dorosłe drzewa mogą osiągać wysokość do 20 m i szerokość do 10 m. Drewno iglaste dobrze radzi sobie na wszystkich przepuszczalnych glebach i lubi słońce.
Klon kulisty to niewielkie rodzime drzewo, które bez regularnego przycinania tworzy gęsto rozgałęzioną koronę. Roczny przyrost wynosi od 15 do 20 cm, co czyni go jednym z najszybciej rosnących drzew kulistych. Jego okrągła korona, która w starszym wieku może osiągnąć wymiary od czterech do sześciu metrów, ma intensywnie zielone liście, które jesienią zmieniają kolor na jasnożółty. Ponieważ jest odporny na wysoką temperaturę i suszę w wielu miejscach ozdabia parkingi i podjazdy.
Robinie to nieskomplikowane w utrzymaniu drzewa, które rosną szybko, choć w odsłoniętych miejscach są podatne na łamanie przez wiatr.
To szybko rosnące drzewo osiągające wysokość od 8 do 15 m ze złociście pierzastymi liśćmi i białymi kwiatostanami jest atrakcją i jednocześnie przyciąga pszczoły. Odmiana „Frisia” jest bardzo popularna w miastach, ponieważ jest odporna na wysoką temperaturę i suszę. Rośnie nieco wolniej, osiągając przyrost od 15 do 20 cm rocznie.
Północnoamerykańskie drzewo wielkopowierzchniowe z wiekiem tworzy rozłogi, które należy regularnie usuwać.
W poniższej tabeli jeszcze raz uwzględniliśmy 11 najszybciej rosnących drzew.
Szybko rosnące drzewa | Wzrost rocznie |
---|---|
1. Wierzba biała Salix alba | w młodości 60 do 80 cm, następnie ok. 30 cm |
2. Buk zwyczajny Fagus sylvatica | na wysokość 50 cm, na szerokość 40 cm |
3. Czeremcha Prunus padus | 50-70 cm, później o połowę mniej |
4. Paulownia omszona Paulownia tomentosa | na wysokość od 40 do 50 cm, na szerokość 20 cm, słabszy wzrost w dorosłym wieku |
5. Brzoza brodawkowata Betula pendula | na wysokość 45 cm, na szerokość 25 cm |
6. Klon zwyczajny Acer platanoides „Eurostar” | na wysokość 30-40 cm, na szerokość 20 cm |
7. Surmia bignoniowa Catalpa bignonioides „Aurea” | od 30 do 35 cm |
8. Żywotnik olbrzymi Thuja plicata „4ever Goldy” | od 20 do 30 cm |
9. Sosna Schwerina Pinus x schwerinii | 25 cm |
10. Klon kulisty Acer platanoides „Globosum” | 20 cm |
11. Robinia akacjowa Robinia pseudoacacia „Frisia” | od 15 do 20 cm |
Czereśnia czuje się dobrze na słońcu.
Większość odmian czereśni pochodzi od czeremchy (Prunus avium). W jej genach zapisane jest dążenie do szybkiego wzrostu i – w przeciwieństwie do jabłoni – do przynoszenia wielu owoców już po dwóch latach.
Wielkość uszlachetnionych zimowych gatunków wiśni w znacznym stopniu zależy od ich podłoża. Oprócz przycinania to ono determinuje roczny przyrost.
Szybko rosnące czereśnie najlepiej czują się w przewiewnym, słonecznym miejscu. Uwielbiają ciężkie, głębokie gleby gliniaste, które są bogate w wapno.
Wiele osób pragnie sadzić w ogrodzie więcej drzew w sposób zrównoważony. Z perspektywy botanicznej do drzew rodzimych należą te, które naturalnie występują na danym obszarze – bez interwencji człowieka. Zapewniają one wielu organizmom przestrzeń i pożywienie, ponieważ zwierzęta i owady przez długi czas przystosowywały się do lokalnej fauny. Dzięki temu stanowią idealną podstawę ogrodu przyjaznego dla zwierząt.
W ogrodzie trudno jest utrzymać ekologiczne, rodzime giganty drzewne, takie jak klon zwyczajny, buk zwyczajny, brzoza brodatwkowata, topola czarna, wierzba biała i lipa drobnolistna. Chyba że zintegrujesz wierzbę białą (Salix alba) jako wierzbę rosochatą lub wybierzesz odmiany rodzimych drzew, które pozostają znacznie mniejsze od reszty gatunku i nadal rosną stosunkowo szybko. Istnieje wiele drzew odpowiednich do małych ogrodów, spośród których można dowolnie wybierać.
Doskonałymi przykładami są szybko rosnące drzewa średniej wielkości: klon zwyczajny „Eurostar” i lipa drobnolistna „Greenspire”. Ich korony zatrzymują się na wysokości 15 m i zwężają się u góry. Znajdzie się miejsce również dla ekologicznych czeremch, ale tylko wtedy, gdy są one posadzone w ścisłym sąsiedztwie innych dzikimi krzewami, tworząc żywopłot.
Wśród szybko rosnących drzew rodzimych istnieje wielu przedstawicieli gatunków odpornych na suszę. Charakteryzują się one głębokim lub rozległym systemem korzeniowym i są zazwyczaj bardzo odporne na wysoką temperaturę. Okazy niewrażliwe na miejskie czynniki środowiskowe już od dawna kształtują krajobrazy naszych miast.
Szybko rosnące drzewa można kupić w centrach ogrodniczych lub szkółkach. W centrum ogrodniczym można znaleźć jedynie standardowy asortyment szybko rosnących drzew, ale często w przystępnych cenach. Szkółki leśne oferują natomiast duży wybór szybko rosnących drzew. Zazwyczaj doradzają tam specjaliści i udzielają informacji na temat pielęgnacji.
Zakupione drzewo powinno mieć zdrowe korzenie.
Niezależnie od tego, gdzie kupisz swoje szybko rosnące drzewo: sprawdź jego jakość już na miejscu. Najlepiej jest postawić szybko rosnące drzewo na ziemi i obejrzeć je ze wszystkich stron.
Nie kupuj egzemplarzy rosnących nieregularnie, z gołymi miejscami, obłamanymi gałęziami, brązowymi liśćmi lub widocznymi nalotami! Warto również przyjrzeć się bryle korzeniowej. Powinna być ona dobrze ukorzeniona i wyglądać zdrowo.
Szybko rosnące, wiecznie zielone drzewa są sprzedawane od jesieni do wiosny najczęściej w postaci balotów. Podczas zakupów należy uważać, aby z balotu nie wysypywała się ziemia, a osłona była ciasno związana. Wielopniowe drzewa zielone latem, drzewa półkarłowe, drzewa z wysokim pniem oraz szybko rosnące samotne drzewa zielone latem są sprzedawane w balotach lub w pojemnikach.
Rośliny sprzedawane w pojemnikach mają kilka zalet. Szybko rosnące drzewa można sadzić przez cały rok, o ile gleba nie jest zamarznięta. Ponadto w razie sadzenia wiosną rosną szybciej niż rośliny w balotach.