Budowa wiaty drewnianej – krok po kroku

Chcesz bezpiecznie przechowywać drewno opałowe w suchym miejscu? Pokażemy Ci, jak samodzielnie zbudować drewnianą wiatę.

Powrót do korzeni: ogrzewanie drewnem opałowym

Stosowanie drewna opałowego sięga niemal początków ludzkości i nadal cieszy się dużą popularnością. Ogrzewanie drewnem opałowym jest nie tylko piękne, ale ma również praktyczne zalety: ponieważ spalanie drewna uwalnia tylko tyle dwutlenku węgla, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu, ogrzewanie drewnem jest uważane za neutralne pod względem emisji CO2. Ponadto, w obliczu rosnących cen energii, drewno opałowe może stanowić w przyszłości atrakcyjną alternatywę dla paliw, takich jak gaz czy olej opałowy. 

Kto chce, może samodzielnie ciąć drewno opałowe. Jednak nawet kupując gotowe drewno kominkowe w sklepie, należy pamiętać o jego prawidłowym przechowywaniu. Tylko suche drewno może być skutecznie i niskoemisyjnie palone w piecu lub kominku.  

Mężczyzna stoi przed drewnem opałowym składowanym w stosie pod zadaszeniem.

Jeśli ścinasz drewno opałowe samodzielnie, powinno ono schnąć przez około dwa lata. Należy jednak pamiętać, aby nie przechowywać drewna dłużej niż około 5 lat, ponieważ w przeciwnym razie zacznie ono tracić swoją wartość cieplną.

Podczas gdy nie zaleca się przechowywania drewna w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym z powodu braku cyrkulacji powietrza, wiata w ogrodzie sprawdzi się do wystarczającego wysuszenia drewna opałowego. Dowiedz się więcej na temat optymalnego przechowywania drewna opałowego.

Chcesz prawidłowo przechowywać drewno i nie boisz się wyzwań?
W takim razie po prostu samodzielnie zbuduj drewnianą wiatę. Z naszej instrukcji dowiesz się, jak samodzielnie zbudować projekt wiaty drewnianej przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i niezbędnych umiejętności rzemieślniczych.  Na ten projekt wiaty drewnianej należy zaplanować trochę czasu. Budowa wiaty na drewno zajmuje około jednego do dwóch dni.

Jeśli rozpoczniesz budowę wiaty we wrześniu, Twoja wiata z drewna będzie gotowa na czas sezonu grzewczego, zanim sprzedawca dostarczy Ci drewno lub rozpoczniesz cięcie drewna opałowego w październiku. Na końcu tego artykułu pokażemy, jak prawidłowo przechowywać drewno opałowe.

Jak zrobić wiatę: odpowiednie planowanie

Równa powierzchnia ogrodu to idealne miejsce do samodzielnego zbudowania drewnianej wiaty

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować wiatę na drewno kaminkowe, najpierw musisz się odpowiednio przygotować.

W jakim miejscu najlepiej postawić wiatę z drewna? Czy wymagane jest pozwolenie na budowę wiaty drewnianej?

Właściwe planowanie gwarantuje, że bezpiecznie i skutecznie sprostasz wyzwaniu, a wiata do przechowywania drewna spełni swoje zadanie.

Wiata na drewno: Idealne miejsce do przechowywania drewna

Aby móc efektywnie korzystać z wiaty drewnianej do przechowywania drewna, należy wziąć pod uwagę kilka czynników już przy wyborze lokalizacji. W Europie Środkowej panują z reguły wiatry z zachodu, co oznacza, że opady często zacinają z zachodu. Dlatego w miarę możliwości należy kierować otwartą stronę na południe/południowy-wschód, aby zapewnić lepsze zadaszenie na drewno przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy chcesz zbudować drewnianą wiatę bez ściany tylnej.

Idealne będzie również miejsce po południowej stronie domu. W ten sposób wykorzystasz ciepło słoneczne, aby usunąć wilgoć z drewna. Jeśli planujesz postawić wiatę przy ścianie domu, zaleca się zachowanie około 10 centymetrów odstępu, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. W takim przypadku należy jednak skierować nachylenie dachu do przodu, aby kapiąca woda mogła spływać do przodu.

Porada STIHL

Zadbaj o to, aby do drewnianej wiaty można było łatwo dotrzeć z domu z taczką – w ten sposób przewożenie polan do pieca lub kominka nie będzie stanowić żadnego wysiłku.

Czy potrzebujesz zezwolenia na budowę wiaty drewnianej?

Najczęściej budowa wiat, które służą wyłącznie do przechowywania drewna kominkowego, nie wymaga żadnych procedur. Jednak w zależności od wielkości (50m2) i zastosowania może być wymagane zgłoszenie. Ponieważ regulacje różnią się w zależności od gminy, w razie wątpliwości należy zwrócić się do właściwego urzędu, aby dowiedzieć się, czy budowa wiaty do przechowywania drewna wymaga zgłoszenia. Tam dowiesz się również, jakie odległości graniczne musisz zachować.

Po wybraniu właściwej lokalizacji wiaty na zapasy drewna można rozpocząć przygotowania do budowy wiaty.

Budowa wiaty drewnianej: Przygotowanie

Materiały i narzędzia, takie jak akumulatorowa pilarka łańcuchowa STIHL MSA 140, są przygotowane w ogrodzie w celu samodzielnego zbudowania wiaty

Ambitny projekt, taki jak samodzielna budowa wiaty drewnianej, wymaga odpowiednich przygotowań. Oprócz odpowiedniej odzieży ochronnej dobrze jest przygotować też materiały i narzędzia potrzebne do budowy drewnianej maty.

Wskazówka: Jeśli drewno potrzebne do budowy o podanych niżej wymiarach, nie jest dostępne w sklepie budowlanym, należy zawsze wybierać następny większy, a nie mniejszy rozmiar.

Wybieraj drewno ze zrównoważonego leśnictwa

Zaleca się wykorzystanie posiadanych resztek drewna. W razie potrzeby można nabyć regionalne drewno ze zrównoważonej gospodarki leśnej z odpowiednim certyfikatem, które trafi do Twojego ogrodu bez długich dróg transportowych. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, skąd pochodzi Twoje drewno i zadbasz o środowisko.

Instrukcja budowy: Jak zbudować wiatę

Nasz przewodnik krok po kroku pokaże Ci, jak zbudować wiatę.

Wskazówka: Jeśli wiata na drewno kominkowe ma stać na tynkowanym lub betonowym podłożu, możesz pominąć kroki od 1 do 3.

Porada STIHL

Aby chronić swoją drewnianą wiatę przed różnymi czynnikami, do budowy najlepiej wykorzystać wstępnie zaimpregnowane drewno.

Jak dbać o drewnianą wiatę

Do budowy drewnianej wiaty najlepiej stosować drewno impregnowane. Dzięki temu nie będzie konieczna bezpośrednia pielęgnacja. Jesienią należy jednak usuwać liście z dachu, a wiosną ewentualny mech.

Zadaszenie na drewno opałowe: prawidłowe przechowywanie pod drewnianą wiatą

Budowa wiaty drewnianej to pierwszy krok do prawidłowego przechowywania drewna opałowego. Teraz jednak ważne jest, aby prawidłowo ułożyć polana, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować między nimi. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że po około dwóch latach przechowywania zostanie osiągnięta zalecana wilgotność resztkowa poniżej 25%. Przypominamy: drewno twarde potrzebuje więcej czasu na wyschnięcie niż drewno miękkie, ale jest mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne.

Profesjonalna porada STIHL

Kup w sklepie budowlanym przyrząd do pomiaru wilgotności. Dzięki niemu w ciągu kilku sekund dowiesz się, czy drewno opałowe jest wystarczająco suche, aby mogło zostać wydajnie i ekologicznie spalone.

Podczas przechowywania drewna opałowego najlepiej jest ułożyć kilka kawałków drewna poprzecznie z przodu, w najniższym rzędzie, aby nie przeszkadzało w układaniu drewna na wysokości. Następnie luźno ułóż drewno opałowe jedno na drugim. W razie samodzielnego cięcia polan są one z natury nieregularne i dlatego nie układają się zbyt blisko siebie. Małe szczeliny zapewniają wystarczającą cyrkulację powietrza, aby drewno mogło wyschnąć. Należy zawsze uważać, aby drewno kominkowe nie stykało się z ziemią ani z konarami i gałęziami.

Mężczyzna prawidłowo układa drewno opałowe w samodzielnie zbudowanej wiacie

Najczęściej zadawane pytania: Jak zrobić wiatę?

Jeszcze więcej projektów do samodzielnego wykonania