Zielona wskazówka
Jeśli to możliwe, kupuj drewno z lasów rodzimych, a najlepiej w sklepie specjalistycznym w swoim regionie. W ten sposób unikniesz skutków długich tras transportowych, takich jak szkodliwe emisje.
Nasze instrukcje pomogą Ci zbudować uchwyty na narzędzia ogrodowe i skrzynkę do kosiarki, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania, w garażu lub domku ogrodowym.
05.02.2024
Dzięki praktycznemu uchwytowi na narzędzia ogrodowe wreszcie będziesz mieć miejsce na łopaty, grabie, kosę mechaniczną i wiele innych urządzeń. Do zawieszania i zdejmowania narzędzi ogrodowych z uchwytu potrzebna jest tylko jedna ręka.
Długość deski i odstępy między okrągłymi drewnianymi elementami można zmieniać. To Ty decydujesz, ile narzędzi ogrodowych ma pomieścić uchwyt ścienny. Uchwyt na narzędzia nie ma ruchomych części i dlatego jest wyjątkowo trwały.
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Aby samodzielnie zbudować ten poziomy uchwyt do przechowywania narzędzi ogrodowych w pionie, potrzeba tylko kilku materiałów. Jako deski i drewniane kliny można wykorzystać resztki drewna z poprzednich prac.
Zielona wskazówka
Jeśli to możliwe, kupuj drewno z lasów rodzimych, a najlepiej w sklepie specjalistycznym w swoim regionie. W ten sposób unikniesz skutków długich tras transportowych, takich jak szkodliwe emisje.
Deska (świerk), 22 x 220 x 2040 mm
2 drewniane kliny o długości do 25 cm, kliny budowlane lub kliny pod koła
18 prętów okrągłych (np. buk), 20 mm x 11 cm
Klocki drewniane (do podłożenia)
Opaski kablowe
Wiertarka/wkrętarka akumulatorowa, w razie potrzeby ze statywem
Wiertło do drewna 20 mm
Młotek
Klamry (do mocowania drewnianej deski na stole warsztatowym)
Przecinarka do drewna, np. akumulatorowa przecinarka do drewna STIHL GTA 26
Opcjonalnie: Papier ścierny o ziarnistości 120
Połącz pręty okrągłe opaskami kablowymi i zaznacz miejsca cięcia. Bezpiecznie przymocuj pręty do stołu warsztatowego. Za pomocą przecinarki przytnij pręty do żądanej długości, w naszym przykładzie jest to 11 cm.
Najpierw zaznacz otwory na desce. Środki otworów powinny znajdować się w odległości 5 centymetrów od górnej i dolnej krawędzi deski.
Odległości między otworami zależą od urządzeń ogrodowych, które chcesz zawiesić: w przypadku zwykłych grabi, łopat i wideł odległość 7 cm między środkami otworów (tj. 5 cm między kołkami) będzie w sam raz. W przypadku bardzo wąskich narzędzi wystarczy mniejsza odległość, ale wtedy uchwyt na narzędzie ogrodowe nie będzie mógł być później używany do większych narzędzi ogrodowych.
Jeśli chcesz zawiesić nożyce do żywopłotu, np. akumulatorowe nożyce do żywopłotu STIHL HSA 60, idealna odległość między otworami to 14 centymetrów.
Umieść drewnianą deskę na klinach i kawałki drewna pod otworami, aby uniknąć uszkodzenia stołu warsztatowego. Następnie przymocuj deskę do stołu warsztatowego. Dzięki klinom pod spodem deska leży pod kątem 10 stopni.
Wywierć otwory. Podczas wiercenia należy uważać, aby wiercić dokładnie prostopadle do stołu warsztatowego. Dzięki temu otwory będą ustawione pod odpowiednim kątem dla funkcjonalnego uchwytu na narzędzia ogrodowe. Kołki można później umieścić w desce pod kątem 10 stopni. Niedoświadczone osoby powinny użyć stojaka wiertniczego.
Teraz można zeszlifować krawędzie kołków lub pozostawić ostre krawędzie. Ostrożnie wbić kołki w otwory w desce. Klej nie jest konieczny, kołki trzymają się same.
Za pomocą kołków przymocuj uchwyt na narzędzia ogrodowe do ściany na wygodnej wysokości.
Doskonale! Udało Ci się samodzielnie stworzyć uchwyt na narzędzia ogrodowe i możesz teraz zawiesić je, aby zaoszczędzić miejsce.
Uchwyt na narzędzia ogrodowe nadaje się szczególnie do ciężkich lub długich narzędzi: kosa mechaniczna, nożyce do żywopłotu czy tyczki: są bezpiecznie zamocowane w wycięciach w dwóch deskach.
Jeśli nie wybierzesz zbyt długich desek i nie wytniesz w nich więcej niż trzech lub czterech wgłębień, pod uchwytem na narzędzia ogrodowe pozostanie Ci wystarczająco dużo miejsca na stół warsztatowy lub płaską półkę. W ten sposób można optymalnie wykorzystać przestrzeń.
Aby samodzielnie zbudować pionowy uchwyt do przechowywania narzędzi ogrodowych w poziomie, potrzebne są następujące materiały i narzędzia.
2 deski (świerk), 22 x 220 x 650 mm
2 listwy drewniane, 30 x 30 x 650 mm
Klocki drewniane (do podłożenia)
8 śrub Spax, 4 x 45 mm
4 kołki, 10 x 50 mm wraz z pasującymi śrubami (grubość kołka zależy od właściwości ściany, w przypadku kruchych ścian może być większa)
Wiertło płaskie 35 mm, alternatywnie ostre wiertło Forstnera
Klamry do mocowania drewnianej deski na stole warsztatowym
Wydajna wkrętarka akumulatorowa
Szlifierka Delta o ziarnistości 120
Przecinarka do drewna, np. akumulatorowa przecinarka do drewna STIHL GTA 26
Zaznacz trzy otwory na środku pierwszej deski.
Pierwszy otwór oznacz 10 cm, drugi 29,5 cm, a trzeci 49,5 cm od krótkiej krawędzi deski.
Wiertłem płaskim przewierć deskę w zaznaczonych miejscach. Narysowane punkty to środki otworów.
Narysuj na desce linie wycięć. Zacznij od lewego lub prawego punktu otworów. Linia powinna biec od lewego punktu pod kątem 35 stopni i od prawego punktu pod kątem 15 stopni.
Wytnij wgłębienia wzdłuż zaznaczonych linii. Należy przy tym uwzględnić szerokość cięcia przycinarki do drewna. Szerokość cięcia modelu STIHL GTA 26 wynosi około 5 mm i dlatego cięcie należy wykonywać nieco obok linii, w obrębie oznaczenia.
Najpierw kilka razy natnij deskę przecinarką do drewna, a następnie wycinaj coraz głębiej, kawałek po kawałku, aby łańcuch nie utknął w drewnie lub cięcia nie stały się krzywe.
Użyj gotowej deski jako szablonu dla drugiej deski i odpowiednio zaznacz wgłębienia pierwszej deski na drugiej desce. Wywierć i wytnij otwory w drugiej desce.
Zeszlifuj naroża i krawędzie obu desek za pomocą szlifierki, aby uchwyt na narzędzia ogrodowe nie miał żadnych ostrych narzędzi. Podczas szlifowania należy nosić okulary i ochronę twarzy.
Przymocuj obie deski do ściany za pomocą kołków i listew 30 x 30 mm. W tym celu należy najpierw przymocować kołkami listwy do ściany i wykonać wstępne otwory na deski.
Na koniec należy przykręcić śrubami deski do listew z boku, w naszym przykładzie między deskami zachowano odstęp 146 centymetrów.
Doskonale! Samodzielnie wykonany uchwyt na narzędzia ogrodowe jest gotowy do użycia!
Nie trzeba zawieszać wszystkich posiadanych narzędzi ogrodowych. Małe narzędzia, takie jak ręczne nożyce do żywopłotu czy małe grabki i łopatki, najlepiej położyć na półce — nie zaszkodzi również, jeśli zostaną one dokładnie wyczyszczone przed przechowywaniem.
Łopaty, grabie, miotły i inne duże narzędzia ogrodowe należy zawieszać z dwóch powodów: W pozycji stojącej i leżącej często przeszkadzają i mogą przy tym ulec uszkodzeniom. Oznacza to, że nie nacieszysz się narzędziami ogrodowymi zbyt długo.
Techniczne urządzenia ogrodowe, takie jak kosy mechaniczne lub nożyce do żywopłotu, są idealne do przechowywania wiszącego. Dzięki temu ostre noże i delikatne kable nie będą przeszkadzać, a urządzenia ogrodowe można będzie po prostu chwycić w rękę.
Kosiarka zajmuje dużo miejsca w garażu lub szopie. Jeśli dodasz do tego wertykulator, kosze do zbierania i inne akcesoria, pomieszczenie szybko się zapełni.
Nasz praktyczny schowek na kosiarkę do samodzielnego wykonania zapewnia miejsce do przechowywania wszystkich tych urządzeń, a przy tym wyjątkowo efektywnie wykorzystuje przestrzeń. Dzięki temu można łatwo przechowywać kosiarki i akcesoria, a w garażu pozostaje wystarczająco dużo miejsca na pozostały sprzęt.
Dzięki szczelinom w ściankach schowka, urządzenia ogrodowe mogą bez problemu wyschnąć nawet po użyciu na mokrej trawie. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją kosiarkę na zimę, schowek będzie doskonałym rozwiązaniem.
Aby zbudować schowek do przechowywania kosiarki, potrzebne są następujące materiały i narzędzia:
Deski na podwójny pojemnik
50 mm x 50 mm dla 5,2 m
50 mm x 30 mm dla 6,4 m (2 x 680 mm; 4 x 950 mm; 2 x 580 mm)
44 mm x 22 mm dla 7,4 m (6 x 546 mm; 6 x 709 mm)
69 mm x 12 mm (32 x 950 mm; 16 x 580 mm)
15 mm OSB (2 x 1050 x 680 mm, jeden z nich z wycięciami 50 x 50 mm w każdym narożniku)
527 mm kawałek drewna (rozpórka do prowadnicy)
Szuflada ze sklejki 18 mm:
2 x ścianka przednia i tylna 10 mm x 505 mm
2 x elementy boczne 600 mm x 10 mm
1 x ściana wewnętrzna 564 mm x 10 mm
Płyta podłogowa 576 mm x 700 mm
Płytka sosnowa 22 mm (przód szuflady): 580 mm x 199 mm
Uchwyt meblowy z pasującymi śrubami
Prowadnica do szuflady:
2 x 67 mm x 16 mm x 950 mm
4 x 16 mm x 10 mm x 994 mm (prowadnica do szuflady)
2 ograniczniki szuflady:
2 kawałki drewna 30 mm x 9 mm x 110 mm
2 x 80 mm x 35 mm x 30 mm
Śruby:
do 30 sztuk: śruby płyty mocującej 5 mm x 70 mm
do 118 sztuk: śruby płyty mocującej 4 mm x 30 mm
4 sztuki: śruby płyty mocującej 4,5 mm x 50 mm
Przecinarka do drewna, np. akumulatorowa przecinarka do drewna STIHL GTA 26
Pilarka, np. akumulatorowa pilarka łańcuchowa STIHL MSA 70 C-B
Wkrętarka akumulatorowa
Wiertło do drewna 4 mm
Stół warsztatowy
Na początku przytnij wszystkie drewniane elementy schowka do przechowywania kosiarki do odpowiedniego rozmiaru. Upewnij się, że wszystkie obrabiane przedmioty są bezpiecznie zamocowane na stole warsztatowym. Następnie wywierć otwory na śruby. Dzięki temu późniejsze przykręcanie będzie łatwiejsze i drewno nie będzie się łamać.
Najpierw weź krótsze listwy o wymiarach 44 x 22 mm. Służą one jako wsporniki na listwy ścianek bocznych dolnego pojemnika. Przykręć sześć wsporników śrubami 5 x 70 mm po bokach słupków o wymiarach 50 x 50 mm.
Na każdym z przednich słupków zamocowana jest listwa, a na dwóch tylnych słupkach dwie listwy pod kątem 90 stopni. Służą one jako wsporniki ścianki tylnej i ścianek bocznych. Użyj resztki deski ścianki bocznej jako elementu dystansowego do listew, aby umieścić je na środku słupków.
Teraz przykręć do słupków cztery belki poprzeczne 50 x 30 mm. Dwie belki o długości 950 mm to boczne belki poprzeczne, a dwie o długości 580 mm — przednia i tylna.
Na stole warsztatowym przykręć pierwszą belkę poprzeczną między słupkami, tworząc kształt litery H. Następnie zmontuj rusztowanie podstawowe, przykręcając pozostałe trzy belki poprzeczne między słupkami.
Jeśli kosiarka ma być przechowywana samodzielnie, należy podeprzeć belki drewnianymi klockami.
Teraz umieść płytę OSB z wycięciami w narożnikach jako półkę pośrednią. Płyta nie jest przykręcana śrubami, lecz przytrzymywana przez belki poprzeczne.
Przymocuj wsporniki górnej skrzynki do słupków. W tym celu należy wziąć sześć belek 44 x 22 mm o długości 709 mm i przykręcić je w taki sam sposób, jak krótsze belki w dolnej skrzynce (dwie belki na tylnych słupkach, jedna na przednich).
Teraz z pozostałych czterech belek 50 x 30 mm skręć ze sobą ramę zadaszenia schowka na kosiarkę. Dwie belki o długości 950 mm ponownie tworzą boczne belki poprzeczne, dwie belki o długości 680 mm przechodzą do przodu i do tyłu. Rama jest przy tym dodatkowo podtrzymywana przez wcześniej zamocowane wsporniki.
Przykręć deski do ścian. W tym celu należy użyć desek o wymiarach 69 x 12 mm i przymocować je do słupków po każdej stronie za pomocą śruby.
32 deski o długości 950 mm tworzą ścianki boczne, a 16 desek o długości 580 mm tworzy ściankę tylną.
Użyj na przykład zwykłego długopisu, aby zachować równe 9-milimetrowe odstępy między poszczególnymi płytami schowka na kosiarkę.
Z przygotowanych części przedniej i tylnej ścianki, części bocznych i ścianki wewnętrznej zmontuj szufladę i przymocuj deski do płyty podstawy za pomocą śrub 4 x 30 milimetrów.
Przykręć uchwyt szuflady do deski sosnowej, a następnie przymocuj deskę sosnową z przodu szuflady tak, aby widoczna była jej powierzchnia. Przykręć płytę od wewnątrz, aby śruby nie były widoczne z zewnątrz schowka na kosiarkę.
Skręć ze sobą obie prowadnice. W tym celu należy przymocować do desek 67 x 16 x 950 mm dwie listwy 16 x 10 x 994 mm w odległości 19 mm.
Przykręć dwie prowadnice 527 mm nad dolną płytą OSB. Jako element dystansowy najlepiej użyć kawałka z resztek drewna, który przycięto na właściwą długość.
Teraz można wsunąć szufladę w prowadnice. Zamontuj dwa kawałki drewna 30 x 9 x 110 mm i dwa kawałki drewna 80 x 35 x 30 mm jako ograniczniki z tyłu szuflady. Ograniczniki zapobiegają przypadkowemu całkowitemu wysunięciu szuflady.
Na koniec przykręć pozostałą część płyty OSB kilkoma śrubami 4 x 30 mm jako zadaszenie.
Doskonale! Schowek do przechowywania kosiarki jest już gotowy. Teraz możesz przechowywać w nim kosiarki do trawy, żyłki, akumulatory i inne akcesoria, oszczędzając przy tym miejsce. Zadaszenie jest również wystarczająco stabilne, aby położyć na nim kilka narzędzi roboczych.
Łopaty, grabie, miotły i inne duże narzędzia ogrodowe należy zawieszać z dwóch powodów: W pozycji stojącej i leżącej często przeszkadzają i mogą przy tym ulec uszkodzeniom.
Techniczne urządzenia ogrodowe, takie jak kosy mechaniczne lub nożyce do żywopłotu, powinny być przechowywane w pozycji wiszącej. Dzięki temu ostre noże i delikatne kable nie będą przeszkadzać, a urządzenia ogrodowe można będzie po prostu chwycić w rękę.
Małe narzędzia, takie jak ręczne nożyce do żywopłotu czy małe grabki i łopatki, najlepiej położyć na półce — nie zaszkodzi również, jeśli zostaną one dokładnie wyczyszczone przed przechowywaniem.
Urządzenia ogrodowe należy zawieszać pionowo lub poziomo, tak aby nie dotykały ziemi i były poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Urządzenia ogrodowe należy zawieszać w taki sposób, aby były łatwo dostępne i można je było szybko zawiesić i zdjąć jedną ręką.
Dzięki samodzielnie wykonanemu schowkowi na kosiarkę można przechowywać kosiarkę wraz z akcesoriami, oszczędzając przy tym miejsce.