Profesjonalna porada STIHL
W międzyczasie usuwaj powstałe wióry drewniane. W ten sposób lepiej wykryjesz nawet najmniejsze błędy.
Nasza instrukcja krok po kroku pokaże Ci, jak wyrzeźbić sowę pilarką łańcuchową. Zaczynajmy!
19.02.2024
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z urządzeniami STIHL należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Dealer STIHL przygotuje urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Czy masz przygotowane wszystkie materiały i używasz środków ochrony osobistej? W takim razie możesz rozpocząć rzeźbienie sowy.
W pierwszym kroku przygotuj wybrany kawałek drewna do rzeźbienia. Aby drewniana figurka była bardziej odporna na warunki atmosferyczne, usuń z wybranego pnia korę i drewno bielaste.
Zamocuj pień pionowo na stabilnym podłożu za pomocą pasa mocującego lub przykręć go do podłoża w celu zapewnienia bezpiecznego ustawienia. W ten sposób zabezpieczysz kawałek drewna przed stoczeniem się.
Za pomocą długopisu lub kawałka kredy do znakowania narysuj ogólne kontury sowy na pniu. Określ również kierunek patrzenia sowy. W ten sposób uzyskasz wyraźne linie cięcia do późniejszej pracy pilarką i zobaczysz, które większe części można wyciąć w pierwszej kolejności.
Teraz przechodzimy do użycia pilarki spalinowej. Pracuj od góry do dołu: zacznij od głowy drewnianej sowy i uformuj ją w okrągły kształt. Następnie wyrzeźb ciało sowy, aż jej kontury będą wyraźnie widoczne. W tym celu delikatnymi ruchami przesuwaj pilarkę wzdłuż narysowanych linii i usuwaj wszystkie rogi i krawędzie. Dzięki temu drewniana figurka nabierze pięknego, naturalnego kształtu.
Pracuj wyłącznie ostrą piłą łańcuchową! Tępe noże nie tylko uszkadzają drewno, ale również wymagają większej siły. Aby cięcie pilarką łańcuchową przebiegało bezproblemowo, należy samodzielnie naostrzyć łańcuch lub skontaktować się z Dealerem STIHL.
Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku, która wyjaśnia, jak naostrzyć pilarkę łańcuchową!
Teraz chodzi o szczegóły. W tym kroku pilarką łańcuchową wycina się twarz, skrzydła, pióra i pazury sowy.
Twarz
Pilarką do carvingu można łatwo wyciąć szczególne cechy anatomiczne twarzy sowy. Za pomocą kredki do znakowania narysuj pionową linię środkową przez twarz figurki i usuń drewno po obu stronach linii w kształcie litery V. Następnie delikatnie wypracuj oczy i dzióbek.
Skrzydła
Do narysowania skrzydeł można skorzystać ze sztuczki: skrzydła sowy tworzą razem kształt serca. Stań więc z tyłu figurki i narysuj serce na drewnie. Upewnij się, że obie połówki znajdują się na tej samej wysokości i są oddzielone linią środkową. Teraz wytnij skrzydła sowy.
Pióra
Narysuj pióra na skrzydłach i ogonie sowy. Zwróć uwagę, aby dolne pióra lotne przebiegały prosto i były ładnie na sobie ułożone. Aby to zrobić, rzeźb je od wewnątrz (lub od grzbietu sowy) na zewnątrz.
Szpony
Narysuj szpony sowy. Na każdej nodze znajdują się trzy szpony. Staraj się ciąć każdy pazur na taką samą głębokość i zwracaj uwagę na naturalne proporcje. Pozostaw wystarczającą ilość drewna wokół każdego pazura, aby zaokrąglić go końcówką prowadnicy.
Pracuj powoli i od czasu do czasu sprawdzaj swoje postępy z odległości kilku kroków. Nie wykonuj zbyt głębokich cięć, ale raczej małe akcenty końcówką prowadnicy. Obowiązuje zasada: mniej znaczy więcej!
Profesjonalna porada STIHL
W międzyczasie usuwaj powstałe wióry drewniane. W ten sposób lepiej wykryjesz nawet najmniejsze błędy.
Prawie się udało! W ostatnim kroku wypracuj drobne detale drewnianej sowy za pomocą końcówki prowadnicy lub dłuta. Małe detale, takie jak szpony i pojedyncze pióra, sprawiają wrażenie wyjątkowo delikatnych i prawdziwych. Ponadto wyrzeźb ubarwienie piór lotnych i ogonowych, a także upierzenie na ciele. Aby uzyskać gładką powierzchnię, po zakończeniu piłowania należy ponownie oszlifować sowę.
Twoja sowa jest gotowa! W zależności od tego, jakie drewno zostało użyte w projekcie carvingowym, należy je odpowiednio ochronić przed grzybami i butwieniem.
Wybieraj drewno ze zrównoważonego leśnictwa
Zaleca się wykorzystanie posiadanych resztek drewna. W razie potrzeby można nabyć regionalne drewno ze zrównoważonej gospodarki leśnej z odpowiednim certyfikatem, które trafi do Twojego ogrodu bez długich dróg transportowych. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, skąd pochodzi Twoje drewno i zadbasz o środowisko.
Aby zapewnić trwałość drewnianej figurki, zalecamy następującą obróbkę końcową:
1. Nałóż na rzeźbę cienką warstwę wosku do rzeźb. Chroni on drewno przed pęknięciami. Najlepszy czas na to jest między wiosną a jesienią.
2. Pozostaw na kilka dni.
3. Nałóż na rzeźbę lazurę do drewna.
Aby samodzielnie wycięta sowa mogła zostać umieszczona w ogrodzie lub przed domem, wykorzystaj solidne drewno, takie jak dąb, modrzew, robinia lub cedr.
Do cięcia sowy idealnie nadają się pilarki spalinowe ze specjalnym osprzętem do carvingu, ponieważ umożliwiają delikatną i precyzyjną pracę. Dzięki prowadnicom i łańcuchom do carvingu można wyciąć nawet najmniejsze detale sowy.
Zasadniczo do wycinania sowy, jak również do innych prywatnych prac na własnym terenie, nie potrzebujesz certyfikatu obsługi pilarki łańcuchowej. Zdecydowanie zalecamy jednak posiadanie tego dokumentu w celu zapewnienia bezpiecznego posługiwania się wymagającymi, ostrymi piłami do carvingu.