Profesjonalna porada STIHL
Użyj korownika, aby usunąć korę z pni. Jeśli nie masz pod ręką korownika, możesz też kupić drewno już obrane.
Dzięki naszym wskazówkom łatwo zbudujesz oryginalny stół ogrodowy drewniany, przy którym możesz w pełni cieszyć się Twoim zielonym otoczeniem.
11.11.2024
Przed rozpoczęciem pracy należy określić, który gatunek drewna najlepiej nadaje się do wykonania stołu ogrodowego. Pomogą Ci w tym następujące pytania:
Każde drewno ma swoje zalety i wady. Niektóre rodzaje drewna iglastego są wprawdzie szczególnie odporne na warunki atmosferyczne, ale mają również większą skłonność do wydzielania żywicy i dlatego muszą być odpowiednio obrabiane. W takim przypadku należy pilnować terminowej impregnacji i zapewniać ochronę przed sinizną. Natomiast drewno liściaste, takie jak daglezja, jest mniej wrażliwe i łatwiejsze w pielęgnacji. Do wykonania projektu stołu ogrodowego oprócz robinii i daglezji nadają się na przykład sosna lub modrzew.
Bezpieczeństwo przede wszystkim! Podczas pracy z pilarką należy zawsze stosować odpowiednią ochronę.
Noś okulary ochronne i ochronę słuchu, na przykład nauszniki przeciwhałasowe. Ręce, nogi i stopy należy chronić wytrzymałymi rękawicami roboczymi, spodniami antyprzecięciowymi oraz sznurowanymi butami z wkładkami antyprzecięciowymi. Wszystkie szczegóły dotyczące środków ochrony osobistej znajdziesz tutaj.
Materiały
Narzędzia
Profesjonalna porada STIHL
Użyj korownika, aby usunąć korę z pni. Jeśli nie masz pod ręką korownika, możesz też kupić drewno już obrane.
Szybka i wydajna praca — również dla majsterkowiczów: STIHL oferuje szeroki wybór kompaktowych pilarek do prac domowych.
Nogi do stołu ogrodowego składają się z kilku okrągłych kawałków drewna ułożonych jeden na drugim. Dokładna liczba pieńków zależy od żądanej wysokości stołu ogrodowego.
Aby elementy dobrze do siebie pasowały i zapewniały wystarczające podparcie, ich boki należy obrobić pilarką.
W tym celu ustaw pieniek pionowo. Przymocuj go pasem mocującym do stabilnego elementu mocującego, np. metalowego stojaka. Przyłóż pilarkę u góry. Piłuj możliwie prosto po dwóch przeciwległych stronach, usuwając cienką warstwę drewna (patrz zdjęcie).
Nie wykonuj cięcia aż do końca pnia, aby pilarka nie dotknęła podłoża.
Teraz połóż okrągłe pieńki drewna na ziemii tak, aby nie mogły się stoczyć podczas dalszej obróbki. Zabezpiecz je kilkoma drewnianymi klinami.
W razie potrzeby wyprostuj wcześniej wykonane cięcia, przesuwając piłę wzdłuż powierzchni pnia.
Teraz podziel drewno na pojedyncze kawałki, z których później zbudujesz nogi stołu ogrodowego. Zmierz długość każdego kawałka, a następnie odetnij go od pnia.
Profesjonalna porada STIHL
Podczas przycinania należy uważać, aby pilarka nie dotknęła podłoża, ponieważ może to spowodować przedwczesne zużycie zestawu tnącego. Przetnij okrągły kawałek drewna do około trzech czwartych średnicy, a następnie obróć pieniek i przetnij go w tym samym miejscu po przeciwnej stronie.
W celu wykonania stołu ogrodowego z naszej instrukcji układamy trzy sztuki na każdą nogę do stołu ogrodowego, w kolejności malejącej:
Wykorzystanie trzech różnych długości ma przy tym jedynie znaczenie wizualne. Sprawdzą się również nogi wykonane z sześciu kawałków. Kto chce samodzielnie zbudować stół ogrodowy DIY, może w tym miejscu wykazać się kreatywnością i samodzielnie zdecydować o parametrach końcowych!
Do wykonania blatu stołu ogrodowego potrzebne są dwie równe deski.
Aby je skrócić, przymocuj jedną z desek do koziołka za pomocą pasa mocującego, zaznacz miejsce cięcia kredą i odetnij nadmierną długość pilarką łańcuchową. Powtórz to samo w przypadku drugiej deski na stół ogrodowy.
W celu zapewnienia większej stabilności zalecamy umieszczenie podpory łączącej pomiędzy dwiema nogami stołu. Podpora powinna mieć mniej więcej taką samą długość jak blat stołu ogrodowego. Drewno na podporę przytnij w taki sam sposób jak blat stołu.
Na tym etapie najniżej położone okrągłe części nóg do stołu ogrodowego są dopasowywane do kształtu podpory łączącej. Połóż dwa dolne elementy drewniane na ziemi i wyśrodkuj na nich podporę łączącą. Za pomocą pilarki łańcuchowej szybko wytniesz oznaczenie po lewej i prawej stronie belki.
Następnie odłóż kawałek drewna na bok i wykonaj we wszystkich nogach stołu nacięcie w kształcie litery V. Uformuj pilarką możliwie okrągłe nacięcia, aby wzmocnienie było stabilnie zakotwiczone w nogach stołu.
Zalecamy, aby raz po raz wkładać podporę łączącą do nacięcia, aby sprawdzić dopasowanie. Jeśli dobrze się zakotwiczy, powtórz te kroki dla środkowych okrągłych części nóg.
Po przygotowaniu wszystkich elementów możesz złożyć stół ogrodowy DIY.
Zacznij od nóg do stołu ogrodowego i ułóż poszczególne elementy jeden na drugim: Ułóż okrągłe kawałki drewna od najdłuższego do najkrótszego, aż do uzyskania żądanej wysokości stołu. Ustal długość blatu stołu, pozostawiając ok. 2 do 3 cm krawędzi, tak aby blat lekko wystawał na końcach.
Pamiętaj o zamontowaniu podpory łączącej pomiędzy nogami stołu.
Teraz połącz poszczególne części samodzielnie wykonanego stołu ogrodowego za pomocą drewnianych śrub. Aby móc wkręcić je w drewno na wystarczającą głębokość, zalecamy przygotowanie odpowiednich otworów za pomocą wierteł do drewna.
Pracuj od dołu do góry: najpierw przymocuj środkowe okrągłe kawałki drewna do dolnych, a następnie połącz górne ze środkowymi.
Na koniec należy przymocować blat stołu do nóg. Dla większej stabilności zalecamy zabezpieczenie każdej deski dwiema śrubami do drewna z każdej strony.
Prawie gotowe! Teraz pozostaje tylko ostatni krok: Zadbaj o swój samodzielnie zbudowany stół ogrodowy DIY za pomocą odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Odpowiednia pielęgnacja chroni meble ogrodowe przed śladami użytkowania, przebarwieniami i grzybami. W zależności od wybranego gatunku drewna do pielęgnacji nadają się oleje, woski lub lazury.
Skuteczność olejów pielęgnacyjnych i lazur zmniejsza się po pewnym czasie. Aby zapewnić optymalną ochronę i trwałość stołu ogrodowego, należy czyścić i pielęgnować drewno kilka razy w roku. Zalecamy nakładanie powłok środków pielęgnacyjnych przynajmniej raz w roku.
Twój samodzielnie zbudowany projekt stołu ogrodowego jest gotowy do użycia! Do spędzania czasu w ogrodzie lub jako stół na tarasie: dzięki ponadczasowemu wzornictwu będzie gustownym i praktycznym dodatkiem w dowolnym miejscu.