Przycinanie wysokich żywopłotów

W naszej instrukcji znajdziesz informacje na temat przycinania wysokich żywopłotów w zaledwie 5 krokach oraz praktyczne wskazówki dotyczące narzędzi i techniki.

Przegląd: Jak Przycinać wysoki żywopłot

  • Wysokie żywopłoty należy przycinać co najmniej raz lub dwa razy w roku, aby były gęste i zadbane
  • Używać akumulatorowych nożyc do żywopłotu o dużym zasięgu i w razie potrzeby drabiny
  • Należy przestrzegać zakazu przycinania w okresie od 1 marca do 30 września
  • Najpierw przytnij boki ze zwężaniem ku górze, a następnie przytnij wierzchołek żywopłotu przełożonymi nożycami

Dlaczego warto przycinać wysokie żywopłoty? 

Przynajmniej raz lub dwa razy w roku należy przycinać żywopłoty, aby były gęste i zadbane – niezależnie od tego, czy jest to żywopłot z tui, cisowy, bukowy czy ligustrowy. Bez cięcia są one zbyt wysokie i szerokie oraz rozrastają się. Wówczas nie zapewniają wystarczającej ochrony przed niechcianymi spojrzeniami.

Kiedy przycinać wysokie żywopłoty?

Lekkie przycinanie pielęgnacyjne jest dozwolone tylko wtedy, gdy w żywopłocie nie gnieżdżą się ptaki. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie wykonywać przycinania pielęgnacyjnego w szczycie sezonu lęgowego, między marcem a czerwcem.

Mężczyzna szuka ptasich gniazd w gęsto rosnącym żywopłocie

Odpowiednim momentem na delikatne przycinanie korygujące lub upiększające wysokich żywopłotów jest koniec czerwca w okolicach Dnia Świętego Jana. Jednak w tym czasie radykalne przycinanie roślin żywopłotowych lub ich ścinanie jest zabronione.

Aby nie przeszkadzać ptakom i innym zwierzętom w budowaniu gniazd ani w okresie lęgowym, w Niemczech od 1 marca do 15 października włącznie obowiązuje zakaz ścinania.

Uwaga na trujące żywopłoty

Niektóre krzewy i żywopłoty są trujące. Nasiona w połyskujących czerwonych owocach cisu są szczególnie trujące, dlatego nie nadaje się on do gospodarstw domowych, w których przebywają dzieci lub zwierzęta domowe.

Ścięte pędy tui, laurowiśni i cyprysu należy dotykać tylko w rękawicach

Należy zachować ostrożność również w przypadku ligustru i bukszpanu. Dlatego podczas kształtowania i pielęgnacji żywopłotu należy pamiętać o noszeniu odpowiedniej odzieży ochronnej. 

Przycinanie wysokich żywopłotów: Przygotowanie 

Dokładne przygotowanie umożliwia bezpieczne i precyzyjne przycinanie żywopłotu, należy więc poświęcić na to wystarczająco dużo czasu. Ponadto przed każdym przycięciem żywopłotu należy sprawdzić, czy nie ma w nim ptasich gniazd.

Materiał

Aby przyciąć wysokie żywopłoty, należy najpierw przygotować odpowiedni materiał i narzędzia. Wykorzystując do cięcia nożyce do żywopłotu STIHL takie jak akumulatorowe nożyce do żywopłotu STIHL HLA 56, można sięgnąć nawet wysokich, długich lub rozłożystych żywopłotów. Optymalny kąt można wygodnie ustawić na belce nożowej, która obraca się o 145 stopni.

Mężczyzna przed żywopłotem odkłada akumulatorowe nożyce do żywopłotu STIHL HLA 56 na trawnik
Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować niezbędne narzędzia.

Instrukcja: Jak przycinać wysokie żywopłoty 

Przycinanie wysokich, grubych lub szerokich żywopłotów zależy od właściwej techniki – wyjaśnimy krok po kroku, jak to zrobić.

Jak prawidłowo usuwać ścinki 

Podczas przycinania wysokich żywopłotów po zakończeniu należy pracy prawidłowo usunąć ścinki. W tym celu należy zamieść wszystkie resztki ścinków grabiami do listowia w małe kupki wzdłuż żywopłotu.

Mężczyzna w nausznikach ścina żywopłot

Rozdrobnione ścinki są wyrzucane lub ponownie wykorzystywane.

Należy użyć obcinacza do prawidłowego rozdrobnienia ścinków na miejscu. Część rozdrobnionych ścinków można teraz rozprowadzić pod żywopłotem grabiami do listowia, aby zapewnić odpowiednie mulczowanie. Aby prawidłowo zutylizować odpady ogrodowe, można oddać ścinki na wysypisko bez rozdrabniania lub kompostować w postaci rozdrobnionej.

Należy pamiętać o nawożeniu żywopłotu oraz wykrywaniu i leczeniu jego chorób, dzięki czemu będzie on gęsty, zadbany i wysoki.

Jeszcze więcej dla miłośników ogrodów