Skip to contentSkip to footer

Klasy ochrony antyprzecięciowej: Wysokie bezpieczeństwo dla optymalnej pracy

Bezpieczna praca z pilarką spalinową: umożliwia ją odpowiednia ochrona przed przecięciem. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

Klasy ochrony antyprzecięciowej

Przegląd ogólny: Klasa ochrony antyprzecięciowej

  • Istnieją 4 klasy ochrony przed przecięciem od 0 do 3.

  • Każda klasa ochrony antyprzecięciowej zapewnia własną ochronę.

  • Klasa ochrony antyprzecięciowej 1 jest standardem.

  • W STIHL dostępne są różne rodzaje odzieży chroniącej przed przecięciem.

  • Podczas pracy należy zawsze nosić środki ochrony indywidualnej zgodnie z instrukcją obsługi i tabelą rozmiarów.

Konieczna klasa ochrony przed przecięciem zależy od przeznaczenia. Zasadniczo klasa ochrony przed przecięciem 1 zapewnia bardzo dobrą ochronę dla większości zastosowań domowych i profesjonalnych. Jednocześnie klasa ochrony przed przecięciem 1 zapewnia doskonałą swobodę ruchów podczas wykonywania zadań.

Dostępne klasy ochrony przed przecięciem zostały przejrzyście opisane. Istnieją cztery klasy ochrony przed przecięciem od 0 do 3. Klasa ochrony przed przecięciem 0 chroni przy prędkościach piły łańcuchowej do 16 m/s, klasa ochrony przed przecięciem 1 do 20 m/s, klasa ochrony przed przecięciem 2 do 24 m/s i klasa ochrony przed przecięciem 3 do 28 m/s.

Nie można powiedzieć, która klasa ochrony przed przecięciem jest najlepsza. Istnieje jednak klasa ochrony, która w najlepszy możliwy sposób łączy komfort i ochronę: jest to klasa ochrony 1. Odzież ochronna tej klasy jest prawdziwie wszechstronnym narzędziem do prac leśnych i ogrodniczych.

Klasa ochrony przed przecięciem 1 i 2 różni się stopniem ochrony zależnym od prędkości pilarki. Podczas gdy klasa ochrony przed przecięciem 1 chroni przy prędkości pilarki do 20 m/s, klasa ochrony przed przecięciem 2 może chronić przy prędkości do 24 m/s. Dodatkowa ochrona oznacza mniejszą swobodę ruchów, ponieważ materiały są mniej elastyczne.

Ochrona antyprzecięciowa: podstawa na każdą okazję

Odzież robocza z funkcją ochrony przed przecięciem zawsze działa zgodnie z tą samą zasadą: chodzi o to, aby uniemożliwić lub zablokować pracę pilarki, gdy zetknie się ona z odzieżą ochronną.

W spodniach, kurtkach i obuwiu STIHL chroniących przed przecięciem zastosowano specjalne włókna high-tech. Te włókna/filamenty są bardzo długie, gładkie, a przede wszystkim bardzo odporne na przecięcie i rozdarcie oraz luźno układają się w dzianinie, która również jest wykonana z włókien o wysokiej wytrzymałości. Materiał zabezpieczający przed przecięciem zintegrowano w kilku warstwach bezpośrednio pod warstwą wierzchnią odzieży zabezpieczającej przed przecięciem. Gdy piła łańcuchowa zetknie się z materiałem ochronnym, błyskawicznie wciągnie luźne włókna znajdujące się w materiale ochronnym. Owiną się one wokół koła napędowego łańcucha i zatrzymają go w ułamku sekundy.

W obuwiu chroniącym przed przecięciem STIHL zastosowano dodatkowo wkładki hamujące. Ochrona przed przecięciem w obuwiu do pracy z pilarką rozciąga się na całej przedniej części stopy, łącznie z językiem. Wkładka znacznie opóźnia przecięcie materiału w sytuacji awaryjnej. Ponadto w obuwiu STIHL chroniącym przed przecięciem są zamontowane stalowe nakładki, które skutecznie zatrzymują łańcuch piły.

Mężczyzna i kobieta z akumulatorowymi pilarkami łańcuchowymi STIHL i podkrzesywarką akumulatorową STIHL idą uśmiechnięci w kierunku samochodu

Odzież ochronna STIHL ma wiele funkcji, które skutecznie chronią Cię podczas pracy prywatnej i zawodowej. O poszczególnych cechach wyposażenia odzieży ochronnej STIHL, takich jak ochrona przed przecięciem, dopasowanie i właściwości materiału, informują ikony umieszczone na produkcie.

Spodnie chroniące przed przecięciem STIHL w kolorze szarym i pomarańczowym z piktogramem pilarki dla klasy ochrony antyprzecięciowej 1

Klasy ochrony antyprzecięciowej: Krótkie wyjaśnienie


Nie każdy sprzęt chroniący przed przecięciem jest odpowiedni dla każdego użytkownika. Aby zapewnić lepszą przejrzystość, odzież chroniąca przed przecięciem jest podzielona zgodnie z normą EN ISO 11393 (dawniej EN 381) na klasy ochrony przed przecięciem i formy ochrony przed przecięciem. Obie te informacje znajdują się na opakowaniu i na produkcie.

Klasy ochrony antyprzecięciowej od 0 do 3 informują, dla jakich prędkości odzież ochronna została przetestowana w warunkach standardowych. Wyściółka odzieży chroniącej przed przecięciem musi być całkowicie nieuszkodzona.

Klasy ochrony antyprzecięciowej

Piktogram ochrony przed przecięciem klasy 1 przedstawia tarczę ochronną z piłą łańcuchową

Ochrona przed przecięciem EN ISO 11393

Odzież chroniąca przed przecięciem STIHL jest w większości wykonana z materiałów opracowanych specjalnie dla STIHL i jest testowana w najbardziej renomowanych europejskich
instytutach badawczych SMP lub KWF.

Ochrona przed przecięciem ma wiele warstw i przepuszcza powietrze. W przypadku uderzenia łańcucha w pakiet chroniący przed przecięciem, wyrwie on włókna, które stawią opór łańcuchowi i zablokują koło łańcuchowe. Spowoduje to zatrzymanie łańcucha i znacznie zmniejszy ryzyko obrażeń. Poniższy piktogram oznacza produkty chroniące przed przecięciem STIHL:

Test zabezpieczenia przed przecięciem został przeprowadzony przy prędkości łańcucha do 16 metrów na sekundę.

Tę klasę można znaleźć jedynie w naszych rękawicach ochronnych FUNCTION Protect MS.

Prędkość testowa w normalnych warunkach wynosi 20 metrów na sekundę.

Spośród wszystkich klas ochrony antyprzecięciowej klasa 1 zapewnia najlepszy kompromis między ochroną a swobodą ruchu. Jest uważana za standard w pracy leśnej i jest zalecana również do zastosowań domowych.

Klasy ochrony antyprzecięciowej 2 i 3 spełniają wymagania braku przeciętnej ochrony w normalnych warunkach przy prędkości testowej odpowiednio do 24 i 28 metrów na sekundę.

Spodnie ochronne o wyższej klasie ochrony z reguły mają wady ergonomiczne, takie jak większa waga, większa izolacja cieplna lub większa sztywność niż te same spodnie klasy 1. Wyższe klasy są zatem raczej przeznaczone dla nieprzeszkolonych użytkowników lub użytkowników w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych (np. pomoc techniczna, straż pożarna itp.).

Spodnie chroniące przed przecięciem klasy 1 zapewniają z reguły wystarczającą ochronę przed przecięciem. Nie można jednak zapewnić 100% ochrony. Wyższe klasy ochrony zwiększają obciążenie ergonomiczne i termiczne.

Na marginesie: ponieważ wypadki zdarzają się najczęściej, gdy łańcuch piły zwalnia, więc przy stosunkowo niskiej prędkości, klasy ochrony przed przecięciem mają jedynie charakter orientacyjny. Okoliczności takie jak ostrość konkretnej piły łańcuchowej, jej napięcie lub kąt uderzenia nie są brane pod uwagę w standardowych testach stosowanych do określenia klas ochrony przed przecięciem.

Ilustracja przedstawiająca pilarkę to piktogram klasy 1 ochrony przed przecięciem bez normy

Znaczenie piktogramu pilarki dla ochrony rąk Protect MS

Ochrona rąk Protect MS została sprawdzona w oparciu o normę EN ISO 11393 (część 6 – ochrona górnych partii ciała) w odpowiednim instytucie badawczym i spełnia podstawowe wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa określone w rozporządzeniu w sprawie środków ochrony indywidualnej (UE) 2016/425. Tabliczka znamionowa nie została przedstawiona, ponieważ dla tego produktu nie ma specyficznej normy testowej i w związku z tym są stosowane tylko kontrole spełniające wymagania rozporządzenia. Zgodnie z normą EN ISO 13688:2013 +A1:2021 w przyszłości będzie można tutaj podać kompletny piktogram wraz z tabliczką.

Przestrzegać techniki pracy

Środki ochrony indywidualnej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy. Dlatego należy koniecznie przestrzegać instrukcji użytkowania wyposażenia ochronnego i urządzenia silnikowego oraz odpowiednich krajowych przepisów BHP.

Jaka ochrona przed przecięciem jest odpowiednia do danej pracy?

Każda klasa ochrony przed przecięciem jest przeznaczona do indywidualnych zastosowań. Z reguły obowiązuje zasada:

  • Klasa 1 ochrony antyprzecięciowej jest zazwyczaj odpowiednia do pracy w lesie i w domu
  • Wyższe klasy ochrony antyprzecięciowej są przeznaczone przede wszystkim dla nieprzeszkolonych użytkowników w szczególnych sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych (np. pomoc techniczna, straż pożarna itp.) 

Odpowiednia odzież ochronna podczas pracy pilarką STIHL

Wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez YouTube i potwierdzasz przeczytanie Oświadczenie o ochronie danych osobowych:.

Odzież chroniąca przed przecięciem od STIHL

W STIHL znajdziesz odpowiednią odzież ochronną do pracy pilarką.

Spodnie ochronne to podstawa każdej ochrony przed przecięciem, ponieważ podczas pracy pilarką najbardziej zagrożoną część ciała stanowią nogi. Spodnie STIHL chroniące przed przecięciem są dostępne w trzech różnych wariantach: fason A, B i C, które określają obszary zabezpieczenia przed przecięciem.

Ikony różnych fasonów spodni chroniących przed przecięciem STIHL pokazują, w którym obszarze uwzględniono zabezpieczenie przed przecięciem:

Ikony różnych fasonów spodni chroniących przed przecięciem STIHL pokazują, w którym obszarze uwzględniono zabezpieczenie przed przecięciem.

Spodnie chroniące przed przecięciem, fason ACzapsy, fason BSpodnie chroniące przed przecięciem, fason C
Spodnie chroniące przed przecięciem, fason ACzapsy, fason BSpodnie chroniące przed przecięciem, fason C
Spodnie chroniące przed przecięciem, fason ACzapsy, fason BSpodnie chroniące przed przecięciem, fason C
Spodnie chroniące przed przecięciem, fason ACzapsy, fason BSpodnie chroniące przed przecięciem, fason C
Spodnie chroniące przed przecięciem, fason ACzapsy, fason BSpodnie chroniące przed przecięciem, fason C

W przypadku spodni chroniących przed przecięciem o fasonie A, które zostały zaprojektowane zgodnie z normą EN ISO 11393, ochrona przed przecięciem obejmuje przednią dolną część tułowia i obszar nóg z tyłu po lewej, w obu przypadkach po 5 cm. 

Fason A jest przeznaczony na przykład do stosowania w zwykłych pracach leśnych przez profesjonalnych drwali, którzy zostali dokładnie przeszkoleni i poinstruowani.

Czapsy z zabezpieczeniem przed przecięciem o fasonie B, zgodnie z normą EN ISO 11393, zakrywają przednią dolną część ciała oraz tylną prawą i lewą część nóg, we wszystkich przypadkach po 5 cm. Czapsy są zapinane paskami i nadają się do sporadycznych zastosowań lub w ciepłym klimacie, ponieważ można je zakładać na obuwie robocze.

W przypadku spodni chroniących przed przecięciem o fasonie C, które zostały zaprojektowane zgodnie z normą EN ISO 11393, ochrona przed przecięciem obejmuje przednią dolną część tułowia i obszar nóg z tyłu.

Fason C jest przeznaczony na przykład do użytku przez użytkowników, którzy używają pilarek nieregularnie lub w sytuacjach wyjątkowych.

W STIHL znajdziesz również kurtki z zabezpieczeniem przed przecięciem na ramionach, piersiach, brzuchu i rękach.

Stosuje się je głównie podczas pracy pilarką na wysokości brzucha lub klatki piersiowej. Kurtka do prac leśnych zwykle nie ma zabezpieczenia przed przecięciem, ale różni się od zwykłej kurtki roboczej tym, że ma liczne wstawki w kolorach ostrzegawczych. Wstawki w pomarańczowym kolorze ostrzegawczym pokrywające co najmniej 30% powierzchni zapewniają lepszą widoczność w gorszych warunkach i pomagają zapobiegać wypadkom. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór kurtek roboczych firmy STIHL.

Jako alternatywę dla kurtki chroniącej przed przecięciem, np. podczas pielęgnacji drzew, na dolną część ramion możesz założyć ochraniacze.

Ikony różnych fasonów kurtek chroniących przed przecięciem STIHL pokazują, w którym obszarze uwzględniono zabezpieczenie przed przecięciem:

Ikony różnych fasonów kurtek chroniących przed przecięciem STIHL pokazują, w którym obszarze uwzględniono zabezpieczenie przed przecięciem.

Kurtka chroniąca przed przecięciem, fason AKurtka chroniąca przed przecięciem, fason B
Kurtka chroniąca przed przecięciem, fason AKurtka chroniąca przed przecięciem, fason B
Kurtka chroniąca przed przecięciem, fason AKurtka chroniąca przed przecięciem, fason B
Kurtka chroniąca przed przecięciem, fason AKurtka chroniąca przed przecięciem, fason B
Kurtka chroniąca przed przecięciem, fason AKurtka chroniąca przed przecięciem, fason B
Kurtki chroniące przed przecięciem zgodnie z EN 381 i EN ISO 11393 zapewniają ochronę klatki piersiowej, rąk, szyi i ramion.

Kurtki chroniące przed przecięciem o fasonie B (STIHL Jacke Protect MS) zgodne z EN ISO 11393 zapewniają ochronę przed przecięciem taką jak wzór A, ale dodatkowo chronią brzuch.

We wszystkich butach chroniących przed przecięciem STIHL oprócz wkładki chroniącej przed przecięciem zamontowane są również stalowe noski. W STIHL znajdziesz zarówno buty, jak i kalosze do pracy z pilarkami. W odniesieniu do klas ochrony przed przecięciem dla obuwia: wszystkie buty ochronne STIHL przechodzą profesjonalne testy twardości w laboratorium badawczym.

  • Test zabezpieczenia przed przecięciem zgodnie z EN ISO 17249 dla butów do pracy w lesie
Buty są przecinane w 3 miejscach z odpowiednią prędkością testową: w przodostopiu (za stalowym podnoskiem), śródstopiu i na nodze (przy języku). Ponadto obuwie odporne na przecięcia musi spełniać wymagania normy EN ISO 20345, które obejmują dodatkowe testy:
  • Test stalowego noska: Nosek musi być odporny na upadek ciężaru 20 kg z wysokości jednego metra na obuwie.
  • Odporność na zginanie: Podeszwy są zginane 30 000 razy w laboratorium badawczym po standardowym przebiciu i nie mogą rozerwać się na więcej niż 4 mm.

Dodatkowo przeprowadzane są testy właściwości antypoślizgowych, odporności na przebicie, wodoszczelności, odporności na działanie siły i oleju. Można je rozpoznać po literach umieszczonych na produkcie lub na opakowaniu.

 

Wymagania podstawowe / klasy bezpieczeństwa:Opisjuż zawarte wymagania dodatkowe*  
Wymagania podstawowe / klasy bezpieczeństwa:Opisjuż zawarte wymagania dodatkowe*  
Wymagania podstawowe / klasy bezpieczeństwa:Opisjuż zawarte wymagania dodatkowe*  
Wymagania podstawowe / klasy bezpieczeństwa:Opisjuż zawarte wymagania dodatkowe*  
Wymagania podstawowe / klasy bezpieczeństwa:Opisjuż zawarte wymagania dodatkowe*  
SBRegularne obuwie z noskiem ochronnym 
S1Regularne obuwie z noskiem ochronnym, antystatyczną powłoką, podeszwą odporną na działanie paliwa i chłonącą energię w okolicach pięt, zamknięty obszar piętyA; E; FO
S1PTak jak S1 z dodatkową ochroną przed przebiciemA; E; FO; P
S2Tak jak S1 z dodatkowym, wodoodpornym materiałem wierzchnimA; E; FO; WRU
S3Tak jak S2 z dodatkową ochroną przed przebiciem, profilowana podeszwa
A; E; FO; WRU; P
S4Tak jak S2, z wodoszczelnym wykończeniem (najczęściej kalosze)

A; E; FO; WR

S5Tak jak S3, z wodoszczelnym wykończeniem (najczęściej kalosze), profilowana podeszwaA; E; FO; WR; P
-Tak jak S2 z wodoszczelnością 
-Tak jak S3 z wodoszczelnością 

* nie podlega obowiązkowi osobnego oznakowania

Wymagania dodatkowe:Opis
Wymagania dodatkowe:Opis
Wymagania dodatkowe:Opis
Wymagania dodatkowe:Opis
Wymagania dodatkowe:Opis
AButy antystatyczne – (brak ładunków elektrostatycznych); oporność przelotowa obuwia
zgodna z normą DIN EN 61340-4-3 ≥ 105 omów i < 108 omów
CObuwie przewodzące
EZdolność pochłaniania energii w okolicy pięty – (odciąża stawy, zapobiega wypadkom)
FOPodeszwa odporna na działanie paliwa
PPodeszwa odporna na przebicie
HROOdporna na wysoką temperaturę podeszwa zewnętrzna – w przypadku ciepła kontaktowego do 300°C, wzrost temperatury na podeszwie ogniowej po 30 minutach ≥ 22°C
CIIzolacja termiczna podeszwy – spadek temperatury na podeszwie ogniowej po 30 minutach ≥ 10°C
HIIzolacja termiczna podeszwy
WRWodoszczelność (cały but wraz ze szwami (z membraną))
WRUPrzepuszczalność i absorpcja wody materiału cholewki
MOchrona śródstopia
CROdporność na przecięcie (patrz test cięcia rękawic EN 388) – (unikanie przenikania ostrych przedmiotów (materiał wierzchni)
ANOchraniacze kostek – (optymalne dopasowanie, nie przesuwają się, zapobiegają skręceniu)
SRCSRA+SRB
SRAAntypoślizgowe, również na podłogach z płytek ceramicznych z SLS (roztwór laurylosiarczanu sodu) (brak poślizgu)
SRBAntypoślizgowe, również na podłodze stalowej z glicerolem (brak poślizgu)

Pracownicy obsługujący pilarki muszą również nosić odpowiednią ochronę przed przecięciem rąk. Podczas pracy z pilarką należy nosić rękawice wykonane z odpornego materiału zgodnego z normą EN 388.

Rękawice z wkładką chroniącą przed przecięciem (EN ISO 11393) zapewniają dodatkową ochronę przed przecięciem, na przykład podczas obsługi pilarek obsługiwanych jedną ręką. Klasy ochrony przed przecięciem naszych rękawic obejmują ochronę antyprzecięciową 0 i 1. Rękawice chroniące przed przecięciem o fasonie A zakrywają wierzch dłoni aż do kostek, fason B obejmuje palce, ale występuje bardzo rzadko lub w ogóle, ponieważ zmniejsza wrażliwość dotykową i ogranicza mobilność. Rękawice chroniące przed przecięciem firmy STIHL są zawsze wyposażone w zabezpieczenie przed przecięciem w obu rękawicach (prawej i lewej, typ 1). 

Osoba w spodniach chroniących przed przecięciem STIHL i rękawicach STIHL trzyma kask ochronny STIHL w dłoni

Nasza gwarancja bezpieczeństwa: Badanie odporności na przecięcie KWF

Okrągłe zielone logo KWF-Profi

KWF-Profi

Znak jakości „KWF-Profi” przyznawany jest sprzętowi leśnemu spełniającemu standardy bezpieczeństwa w zakresie profesjonalnej pracy w lesie.

Okrągłe białe logo z zieloną obwódką dla standardu KWF

Standard KWF

„Standard KWF” obejmuje produkty, które zostały przetestowane i nadają się do stosowania na przykład w rolnictwie lub architekturze krajobrazu.

Okrągłe niebieskie logo dla testu KWF

Test KWF

Logiem „Test KWF” oznaczone są produkty, które zostały pomyślnie sprawdzone pod kątem określonych cech technicznych.

Pielęgnacja odzieży antyprzecięciowej

Nawet jeśli nie jest „zarysowany”, sprzęt zabezpieczający przed przecięciem jest stale narażony na naprężenia i zanieczyszczenia. Dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu odzieży.

Jak dbać o odzież chroniącą przed przecięciem STIHL:

  • Prać w pralce do 60 stopni Celsjusza, wirować do 400 obrotów na minutę
  • Nie wybielać, nie czyścić chemicznie
  • Odzieży chroniącej przed przecięciem nie wolno prać na lewej stronie
  • Zamknąć zapięcia na rzepy i zamki
  • Prać razem tylko rzeczy o podobnych kolorach
  • Stosować płyn do prania kolorowego lub delikatnego, ale nie do płukania
  • Po praniu suszyć na powietrzu
  • Prasowanie w niskiej temperaturze reaktywuje impregnację materiału wierzchniego
  • Odzież należy dobrze wyczyścić i przechowywać w suchym i ciemnym miejscu

Buty chroniące przed przecięciem wymagają oczywiście specjalnej pielęgnacji, aby zachować ich trwałość:

  • Czyścić po każdym widocznym zabrudzeniu
  • Uporczywe zabrudzenia zmyć wodą lub w razie potrzeby łagodnym roztworem mydła
  • Nie suszyć blisko grzejnika
  • Nie suszyć na słońcu
  • Przechowywać w suchych pomieszczeniach

W przypadku obuwia ochronnego ze skóry należy dodatkowo zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Przed pierwszym użyciem obuwie należy zaimpregnować środkiem do pielęgnacji lub smarem do skóry.
  • Na początku należy nosić w suchą pogodę – pył zamyka pory i szwy.
  • Regularne, ale nie nadmierne stosowanie środków pielęgnacyjnych
Materiały eksploatacyjne
MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE
Różne narzędzia akumulatorowe z systemu STIHL AP i pasujące do nich akumulatory na powierzchni ładunkowej pojazdu
System AP
Środki ochrony osobistej