Ochrona słuchu w pracy zawodowej i prywatnie
Odpowiednie ochronniki słuchu chronią podczas pracy zawodowej i prywatnej w głośnych warunkach. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze i stosowaniu.
03.01.2025
Dlaczego ochrona słuchu jest ważna w pracy
Niezależnie od tego, czy pracujesz dmuchawą do liści, pilarką spalinową czy nożycami do żywopłotu, praca z maszynami napędzanymi silnikiem spalinowym może być głośna. Nasze uszy są wrażliwe i nie należy narażać ich na zbyt duży hałas. Jednak kto pracuje w ogrodzie lub w lesie, nie zawsze może uniknąć hałasu.
Aby chronić słuch przed nadmiernym i długotrwałym narażeniem na hałas oraz zapobiec późniejszym uszkodzeniom słuchu, podczas pracy w hałaśliwym otoczeniu należy nosić ochronniki słuchu — na przykład w ogrodzie lub na placach budowy, w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych.
Jednak hałas hałasowi nierówny. Oprócz natężenia dźwięku ważna jest również odległość od źródła hałasu. Znaczenie ma to, czy podczas pracy silnik znajduje się bezpośrednio przy uchu, na przykład w przypadku nożyc do żywopłotu, czy też jest oddalony o ponad metr, jak w przypadku kosiarki. Przy wyborze odpowiedniej ochrony słuchu ważne jest, aby wiedzieć, ile hałasu dociera bezpośrednio do ucha.
W instrukcjach obsługi naszych urządzeń ogrodowych i roboczych podano dwie wartości: poziom mocy akustycznej oznacza bezpośredni poziom głośności w samym urządzeniu, natomiast poziom ciśnienia akustycznego określa wartość hałasu, który rzeczywiście dociera do użytkownika. Obie wartości są podawane w decybelach (dB).
Jakie środki ochrony słuchu są dostępne?
Istnieją dwie podstawowe formy ochroniaczy na uszy od hałasu: zatyczki do uszu i nauszniki przeciwhałasowe. Ważne: zapewniana przez nie ochrona jest identyczna – nie ma zasadniczych różnic w zakresie izolacji akustycznej. Obie formy ochrony słuchu są obecnie dostępne w różnych wersjach i są przeznaczone do różnych zastosowań. Można je również łączyć z innymi elementami środków ochrony osobistej, takimi jak kask lub wizjer.
Ostatecznie wybór formy — zatyczek czy nauszników — należy do Ciebie. Zazwyczaj użytkownicy wybierają te ochronniki słuchu, w których czują się najlepiej.
Zatyczki do uszu
Zatyczki do uszu są często używane w fabrykach i na halach produkcyjnych, gdzie noszone są przez dłuższy czas. Zaleta zatyczek: wiele osób uważa, że noszenie zatyczek w takim otoczeniu jest przyjemniejsze, ponieważ uszy nie pocą się, a ochrony słuchu nie trzeba co chwilę zdejmować i ponownie zakładać.
Zatyczki do uszu mają zazwyczaj postać stożków z pianki poliuretanowej i można je łatwo wprowadzić do przewodu słuchowego. Dzięki głębokiemu osadzeniu zapewniają dobre parametry tłumienia hałasu. Zatyczki są zazwyczaj wygodniejsze niż nauszniki w przypadku osób noszących okulary, ponieważ nie trzeba nosić ich na głowie.
Dostępne są też specjalne wersje, takie jak zatyczki do uszu z taśmą lub pałąkiem lub wkładki douszne, które są indywidualnie dopasowane do przewodu słuchowego użytkownika.
Nauszniki przeciwhałasowe
Nauszniki przeciwhałasowe to rozwiązanie, które wyglądem przypomina grube słuchawki. Nauszniki są zwykle przymocowane do pałąka lub kasku. Zasada tłumienia jest taka sama jak w przypadku zatyczek do uszu. Podczas przerw w pracy można je po prostu złożyć lub odłożyć na bok.
Nauszniki przeciwhałasowe nadają się do wszystkich prac wewnątrz i na zewnątrz. Można je stosować w każdą pogodę. W niskich temperaturach ta forma ochronników słuchu ma dodatkową zaletę, ponieważ grzeje uszy podczas pracy.
Ogólnie rzecz biorąc, nauszniki są zalecane w razie konieczności częstego zakładania i zdejmowania ochronników lub pracy w zanieczyszczonym otoczeniu. W przypadku pracy z żywicą, na przykład podczas pracy w lesie, nauszniki są bardziej higieniczne niż zatyczki.
Słuchawki do pracy w hałasie: Ochrona słuchu z Bluetooth®
Udoskonaleniem klasycznych nauszników są ochronniki słuchu z radiem lub Bluetooth®. Modele takie jak nauszniki przeciwhałasowe STIHL z Bluetooth® (BT) – DYNAMIC umożliwiają komunikację z kolegami za pomocą smartfona lub podłączonego urządzenia radiowego. Ponadto ochrona słuchu jest wyposażona w funkcje rozrywkowe: muzyka przesyłana przez radio lub streamingowana może zwiększyć motywację i przeciwdziałać utracie koncentracji podczas monotonnych zadań.
Kombinacja różnych środków ochrony słuchu
W przypadku ekstremalnego narażenia na hałas można nosić jednocześnie zatyczki do uszu i nauszniki przeciwhałasowe. W ten sposób uzyskuje się jeszcze wyższą izolację akustyczną. Należy jednak pamiętać, że poszczególnych wartości nie należy jedynie dodać. Dlatego należy stosować wyłącznie połączenia dopuszczone przez akredytowane europejskie instytuty badawcze.
Wybrane produkty ochrony słuchu
Aby chronić słuch podczas pracy zawodowej lub prywatnej, STIHL oferuje różne produkty do ochrony słuchu, takie jak nauszniki przeciwhałasowe lub zatyczki do uszu.
Od jakiej głośności trzeba nosić ochronę słuchu?
W przypadku wykonywania czynności zawodowych istnieją konkretne wytyczne dotyczące poziomu hałasu, od którego pracownicy muszą korzystać z ochrony słuchu. Czy to w lesie, na placu budowy, czy w obszarze komunalnym — wartości graniczne są określone w przepisach.
- 80 dB (hałasu ciągłego) i/lub 135 dB (szczytowy poziom dźwięku) – od tego poziomu hałasu powinno się stosować ochronę słuchu.
- 85 dB (hałasu ciągłego) i/lub 137 dB (szczytowy poziom dźwięku) – ten poziom hałasu nakazuje stosowanie ochronników słuchu. W praktyce oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi środki ochrony słuchu, w przypadku, gdy pracuje on na stanowisku, gdzie taki hałas występuje.
- 87 dB hałasu ciągłego i/lub 140 dB (szczytowy poziom dźwięku) – praca w takim hałasie jest prawnie zabroniona, nawet przy zastosowaniu ochronników słuchu.
Kiedy ochrona słuchu ma sens w pracy prywatnej?
Również prace w obszarze prywatnym, takie jak pielęgnacja ogrodu lub przygotowanie drewna opałowego, mogą być głośne. Niektóre spalinowe pilarki , kosy lub nożyce do żywopłotu mogą emitować hałas przekraczający 100 dB, który jest porównywalny z hałasem podczas koncertu rockowego. Modele zasilane elektrycznie osiągają poziom od 85 do 100 dB. Jest to hałas porównywalny do hałasu przy głównej drodze.
Warto wiedzieć: najniższy poziom hałasu występuje podczas korzystania z narzędzi akumulatorowych. Dmuchawa do liści z napędem akumulatorowym emituje hałas o wartości od 60 do 80 dB, a akumulatorowe kosy do trawy i nożyce do żywopłotu osiągają podobne wartości.
Na pytanie, czy podczas prywatnej pracy w ogrodzie lub w lesie należy nosić ochronniki słuchu, nie można zatem odpowiedzieć ogólnie. Decydująca jest głośność konkretnego urządzenia. Poziom ciśnienia akustycznego, który należy uwzględnić przy wyborze ochrony słuchu, można znaleźć w instrukcjach obsługi wszystkich urządzeń STIHL. Wartości są podane dla typowego zastosowania i odpowiadają rzeczywistej głośności docierającej do ucha.
Wskazówka STIHL: chociaż nie istnieją przepisy dotyczące prac w obszarach prywatnych, przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią doskonały punkt odniesienia w celach orientacyjnych. A to oznacza, że: zaleca się noszenie ochronników słuchu już od 80 dB, aby jak najlepiej chronić słuch.
Instrukcja obsługi: Jak wybrać ochronę słuchu odpowiednią do wykonywanej pracy
Przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia STIHL: w tym miejscu podano głośność, z jaką pracuje urządzenie STIHL.
Oszacuj, przez jaki czas będziesz używać urządzenia.
Wybierz odpowiednią ochronę słuchu z naszego programu. Nawiasem mówiąc, wartość SNR dla pierwszego ograniczenia można również odczytać z nazwy produktu. Przykład: Ochrona słuchu STIHL Concept 23 tłumi hałas średnio o około 23 decybeli.
W celu dokładnego określenia należy użyć wartości HML, w tym przypadku przede wszystkim wartości M. W przypadku ochrony słuchu STIHL Concept 23 wartość ta wynosi 20 dB. A to oznacza, że: Ochrona słuchu tłumi średnie częstotliwości o 20 decybeli.
Wybór między nausznikami a zatyczkami zależy przede wszystkim od Twoich preferencji — ochrona jest taka sama w przypadku obu wersji. Czasami decydujący jest również sposób obsługi: jeśli nosisz środki ochrony słuchu przez dłuższy czas, zwykle bardziej odpowiednie są zatyczki do uszu. W przypadku częstego zakładania i zdejmowania ochronników słuchu zaleca się stosowanie nauszników.
Niektóre prace mogą wymagać zastosowania połączenia ochrony twarzy i słuchu. W tym przypadku równie dobrze sprawdzą się obie formy ochrony słuchu. W przypadku kasków istnieje również możliwość stosowania nauszników bezpośrednio na kasku.
W razie wątpliwości lub dalszych pytań prosimy o kontakt z Autoryzowanym Dealerem STIHL.
Wskazówka STIHL: odpowiednią ochronę słuchu STIHL znajdziesz w prosty sposób: wszystkie modele z dopiskiem „Concept” mają pałąk, a w wariantach z literą „F” pałąk jest składany. Modele określone literami „BT” są wyposażone w funkcję łączności Bluetooth®.
Jak dbać i czyścić ochronniki słuchu?
Aby zapewnić długotrwałą ochronę słuchu, należy zadbać o jej prawidłowe użytkowanie:
- Czyszczenie
Po zakończeniu pracy należy usunąć nagromadzony pył i płyny oraz umożliwić ochronnikom słuchu prawidłowe schnięcie.
- Pielęgnacja
W przypadku częstego stosowania ochronników słuchu należy regularnie wymieniać zestawy higieniczne składające się z pierścieni uszczelniających i piankowych poduszek. Na konieczność wymiany wskazują odkształcenia, pęknięcia, złamania lub zdeformowane pałąki.
- Przechowywanie
Ochronniki słuchu należy przechowywać w czystym, suchym i niezbyt ciepłym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
Podsumowanie wyboru odpowiedniej ochrony słuchu
- Wiele urządzeń roboczych i ogrodniczych generuje wysoki poziom hałasu, przed którym należy chronić słuch.
- Zarówno podczas pracy zawodowej, np. na placu budowy lub w lesie, jak i pracy w obszarach prywatnych, zaleca się stosowanie odpowiednich ochronników słuchu.
- Zatyczki do uszu i nauszniki przeciwhałasowe zapewniają równie dobrą i bezpieczną ochronę. Wybrana forma będzie zazwyczaj zależeć od Twoich preferencji.
- Na podstawie wartości SNR lub HML można określić, jakiej wartości tłumienia wymaga ochrona słuchu. Informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.