Zrób to sam – domek na narzędzia

Chronione miejsce na narzędzia ogrodowe: nasza instrukcja montażu pokazuje, jak samodzielnie zbudować przestronny domek ogrodowy.

Po prostu praktyczne: Domki na narzędzia w ogrodzie

Porządek w ogrodzie dzięki domkowi na narzędzia. Pozostała ziemia ogrodowa, puste doniczki i inne przybory zajmują miejsce. A tak poza tym: Dla prawidłowego działania urządzeń ogrodowych, takich jak kosiarki, kosy mechaniczne czy nożyce do żywopłotu, ważne jest suche miejsce przechowywania, ponieważ chroni je przed zimnem, wilgocią i brudem. Popularnym rozwiązaniem do przechowywania narzędzi ogrodowych jest domek.

Przy odrobinie umiejętności i wiedzy można samodzielnie zbudować z drewna przestronny domek na narzędzia, który można dostosować do swoich upodobań i potrzeb. Od czego zacząć? Która lokalizacja jest najbardziej odpowiednia i czy wymagane jest zgłoszenie? W naszej szczegółowej instrukcji montażu pokażemy Ci, jak samodzielnie zbudować stabilny domek na sprzęt.

Materiały i narzędzia

Na soczyście zielonej łące leżą przygotowane materiały i narzędzia do samodzielnego zbudowania szopy
Po przygotowaniu wszystkich materiałów budowlanych można zabierać się do pracy.

Wybieraj drewno ze zrównoważonego leśnictwa

Zaleca się wykorzystanie posiadanych resztek drewna. W razie potrzeby można nabyć regionalne drewno ze zrównoważonej gospodarki leśnej z odpowiednim certyfikatem, które trafi do Twojego ogrodu bez długich dróg transportowych. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, skąd pochodzi Twoje drewno i zadbasz o środowisko.

Samodzielnie zbuduj domek na narzędzia ogrodowe: instrukcja budowy

Gotowa szopa do samodzielnego wykonania z zielenią dachową w ogrodzie
Nie tylko praktyczna, ale również przyciągająca wzrok: szopa na narzędzia.

Doskonale! Własnoręcznie zbudowana szopa na sprzęt jest gotowa do wyposażenia. To warte wysiłku: teraz wszystkie przybory ogrodowe mają swoje stałe miejsce i można prawidłowo przechowywać urządzenia ogrodowe.

Czy wymagane jest pozwolenie na budowę domków na narzędzia?

Moja działka, moje zasady? To nie jest do końca poprawna odpowiedź. Przepisy prawa budowlanego obowiązują również w przypadku budowy w nieruchomościach prywatnych.

Zanim więc rozpoczniesz budowę domku na narzędzia, zapoznaj się z aktualnymi przepisami budowlanymi lub skontaktuj się z lokalnym urzędem.

Harmonijne życie z sąsiadami

Aby uniknąć kłótni z sąsiadami, omów z nimi planowane prace budowlane. Możecie się wspólnie upewnić, że planowany domek na sprzęt nie przekracza granic innych terenów i nie blokuje nikomu widoku.

Własnoręcznie zbuduj domek na narzędzia: ważne wskazówki

Po spełnieniu wymagań prawnych można rozpocząć przygotowania do budowy . Wykonanie projektu potrwa około 3-4 dni.

Zrób to sam – domek na narzędzia: odpowiednie miejsce 

Znajdź miejsce, do którego łatwo będzie się dostać taczką lub dużym sprzętem. Najlepiej wybrać płaskie podłoże, które nie jest zbyt wilgotne ani błotniste. Możliwy jest również teren lekko nachylony lub zbocze, ale należy je najpierw wyrównać, co oznacza większy nakład pracy.

Osoba bierze drewnianą deskę ze stosu pod drzewem, aby samodzielnie zbudować szopę na narzędzia

Do budowy szopy doskonale nadaje się drewno iglaste.

Odpowiednie drewno na domki na narzędzia

Drewno iglaste, takie jak daglezja, świerk czy modrzew, doskonale nadaje się do samodzielnego budowania szop ogrodowych. Aby chronić materiał przed wpływami zewnętrznymi, należy wybrać drewno wstępnie zaimpregnowane i regularnie je pielęgnować.


Zanim przystąpisz do budowania domku, pozostaw wilgotne drewno budowlane do całkowitego wyschnięcia w pozycji leżącej. W przeciwnym razie po wyschnięciu materiał może się odkształcić lub nawet pęknąć.

Najczęściej zadawane pytania

Jeszcze więcej projektów do samodzielnego wykonania