Zielona wskazówka
Jeśli to możliwe, kupuj drewno z lasów rodzimych, a najlepiej w sklepie specjalistycznym w swoim regionie. W ten sposób unikniesz skutków długich tras transportowych, takich jak szkodliwe emisje.
Szwedzka pochodnia to nastrojowe źródło światła w ogrodzie. Pokażemy Ci krok po kroku, jak samodzielnie wykonać szwedzką pochodnię.
14.02.2025
Szwedzka pochodnia działa dzięki tak zwanemu efektowi komina. Ogień zasysa zimne powietrze od dołu przez pionowe szczeliny, podczas gdy ciepłe powietrze wydostaje się do góry. Dzięki temu pień drzewa spala się równomiernie i zapewnia zarówno przyjemne światło, jak i ciepło.
Szwedzką pochodnię można samodzielnie wykonać przy pomocy pilarki. W tym celu zgodnie z instrukcją wytnij pionowe szczeliny w odpowiednim kawałku drewna, a następnie ustaw pochodnię na ognioodpornym podłożu. Podpałka do grilla lub kominka umożliwi łatwe rozpalenie szwedzkiej pochodni.
Czas palenia się szwedzkiej pochodni zależy od wielkości pnia. Mniejsze kawałki o wymiarach około 30 x 50 cm palą się średnio przez około dwie godziny. Większe pnie drzew o wymiarach około 50 x 100 cm mogą palić się do pięciu godzin.
Do wykonania szwedzkiej pochodni najlepiej nadaje się drewno iglaste. Dlatego do samodzielnego wykonania szwedzkiej pochodni należy użyć świerku, jodły lub sosny. Wilgotność resztkowa drewna nie powinna przekraczać 20 procent.
Niezależnie od tego, czy jest to wieczór przy grillu latem, czy grzane wino na tarasie zimą: dzięki szwedzkiej pochodni zapewnisz blask każdej imprezie. Mówiąc najprościej, w szwedzkiej pochodni należy rozpalić od góry nacięty pień drzewa. W ten sposób powstaje pochodnia, która pali się powoli, nie spalając się aż do ziemi.
Pochodnie wycięte z pnia drzewa są nie tylko piękne, ale także praktyczne, ponieważ zapewniają zarówno światło, jak i ciepło. Doskonale sprawdzą się na imprezie na świeżym powietrzu. W zależności od wielkości pochodni drzewnej można ją również wykorzystać jako miejsce do gotowania na świeżym powietrzu. Na płaskiej powierzchni szwedzkiej pochodni można kłaść garnki i patelnie. Nad palącą się pochodnią szybko można upiec chleb na patyku i pianki marshmallows. Twoi goście będą zachwyceni miniaturowym ogniskiem.
Masz ochotę samodzielnie wykonać szwedzką pochodnię? W prostej instrukcji krok po kroku pokazujemy sposób wykonania szwedzkiej pochodni.
Drewno iglaste najlepiej nadaje się do domowej szwedzkiej pochodni, ponieważ tli się wolniej niż pnie drzew liściastych. Szczególnie dobrze sprawdzają się sosna, jodła lub świerk. Odpowiedni będzie pień drzewa o szerokości od 30 do 60 centymetrów i wysokości od 50 do 100 centymetrów.
Idealne drewno nie powinno być przy tym ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Jeśli drewno jest zbyt wilgotne, pochodnię będzie trudno rozpalić, a drewno zacznie dymić. Natomiast zbyt suche drewno płonie zbyt szybko. Zalecamy, aby wilgotność resztkowa drewna nie przekraczała 20%. Wilgotnościomierz do drewna pokaże, ile wilgoci pozostało w drewnie.
Zielona wskazówka
Jeśli to możliwe, kupuj drewno z lasów rodzimych, a najlepiej w sklepie specjalistycznym w swoim regionie. W ten sposób unikniesz skutków długich tras transportowych, takich jak szkodliwe emisje.
Szwedzką pochodnię można wykonać samodzielnie bez większego wysiłku. Oto wszystko, czego potrzebujesz:
W tej instrukcji krok po kroku podsumowaliśmy sposób wykonania szwedzkiej pochodni. Wybrałeś właściwe drewno i przygotowałeś wszystkie materiały? A więc czas zabierać się do pracy i samodzielnie wykonać szwedzką pochodnię!
Przed pracą pilarką: upewnij się, że pień drzewa stoi stabilnie na twardym podłożu i jest zabezpieczony przed przewróceniem. Podobnie jak w przypadku wszystkich prac z pilarką łańcuchową, aby zminimalizować ryzyko obrażeń, należy stosować odpowiednie środki ochrony osobistej. Po zabezpieczeniu pnia i założeniu sprzętu ochronnego można rozpocząć pracę.
Narysuj linie wyznaczające cięcie pilarką łańcuchową. W zależności od szerokości pnia drzewa okrąg można podzielić na ćwiartki lub szóstki.
Za pomocą pilarki spalinowej przetnij pień drzewa wzdłuż zaznaczonych linii. Pamiętaj, aby zatrzymać się ok. 10-15 cm przed końcem pnia. Pień potrzebuje tej podstawy dla zapewnienia stabilności szwedzkiej pochodni.
Do rozpalania szwedzkiej pochodni nada się podpałka do grilla lub pognieciona gazeta. Włóż rozpałkę do środka i rozpal szwedzką pochodnię. W zależności od wielkości pnia drzewa ogień pali się od 2 do 5 godzin.
Podczas palenia należy zadbać o bezpieczną, ognioodporną powierzchnię. Ponadto w pobliżu szwedzkiej pochodni nie powinny znajdować się żadne przedmioty łatwopalne. Mogą powstawać iskry.
Wielkość szwedzkiej pochodni ma bezpośredni wpływ na czas jej palenia. Im większy pień drewna, tym dłużej będzie palić się szwedzka pochodnia. Możesz cieszyć się trzaskającym źródłem ciepła nawet przez kilka godzin. Ponieważ nie należy pozostawiać rozpalonej szwedzkiej pochodni bez nadzoru, na krótszą imprezę można wybrać mniejszy pień drewna. Jeśli masz do dyspozycji większą powierzchnię, możesz nawet ustawić kilka szwedzkich pochodni. Niezależnie od tego kiedy, jak i gdzie: jesteśmy pewni, że jeśli raz zakochasz się w romantycznym blasku domowej szwedzkiej pochodni, będziesz z niej często korzystać.