Czyszczenie nożyc do żywopłotu: Jak to prawidłowo zrobić

Przedstawiamy optymalny sposób czyszczenia nożyc do żywopłotu oraz różnice w pielęgnacji urządzeń akumulatorowych, spalinowych i elektrycznych.

Benzynowe nożyce do żywopłotu STIHL HS 82 T są spryskiwane na zielonym trawniku w celu ich oczyszczenia

Przegląd: Czyszczenie nożyc do żywopłotu

  • Po każdym użyciu zalecane jest podstawowe czyszczenie zabezpieczonych nożyc do żywopłotu
  • Przed dłuższym przechowywaniem najlepiej przeprowadzić gruntowne czyszczenie
  • Niezbędne: środki ochrony osobistej zgodnie z instrukcją obsługi
  • W przypadku spalinowych nożyc do żywopłotu należy dodatkowo wyczyścić filtr powietrza, zbiornik paliwa i otwór wlotowy
  • Należy uwzględnić wpływ dłuższych przestojów na urządzenia spalinowe i akumulatorowe

Dlaczego należy czyścić nożyce do żywopłotu

Podczas przycinania żywopłotu i krzewów na nożycach do żywopłotu osadzają się soki roślinne, żywica i brud. Nieusunięcie pozostałości z noża wpływa na wydajność cięcia.

Gałęzie i liście, które utkną w szczelinach zestawu tnącego, mogą również zakłócić działanie urządzenia. Nieczyszczone nożyce do żywopłotu mogą także pokryć się rdzą. Regularne czyszczenie nożyc do żywopłotu chroni zatem urządzenie przed przedwczesnym zużyciem i utrzymuje jego wydajność.

Czyszczenie nożyc do żywopłotu: Przygotowanie

Instrukcja: Czyszczenie nożyc do żywopłotu

Podstawowe czyszczenie po użyciu

Po każdym użyciu należy poświęcić kilka minut na pielęgnację nożyc do żywopłotu i poświęcić szczególną uwagę zestawowi tnącemu. Jest on najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Wykonując podstawowe czyszczenie, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

Gruntowne czyszczenie przed dłuższym przechowywaniem

Nożyce do żywopłotu wymagają od czasu do czasu gruntownego czyszczenia. Jest to zalecane przed przechowywaniem urządzenia przez kilka miesięcy lub gdy nie działa już ono prawidłowo.

W takim przypadku należy wykonać następujące czynności:

Czyszczenie nożyc do żywopłotu: Cechy szczególne benzynowych i akumulatorowych nożyc do żywopłotu

Oprócz wyżej wymienionych czynności związanych z czyszczeniem, w przypadku dłuższych okresów przestoju (od 3 miesięcy) urządzeń benzynowych i akumulatorowych należy przestrzegać następujących zasad:

Benzyna

Opróżnić zbiornik: Po ostatnim użyciu zbiornik paliwa nożyc do żywopłotu należy opróżnić w dobrze wentylowanym miejscu i zutylizować w sposób przyjazny dla środowiska. 

Opróżnić gaźnik: Uruchomić maszynę i pozwolić jej pracować przez krótki czas.
Sprawdzić filtr powietrza, otwór wlotowy powietrza chłodzącego i/lub świece zapłonowe.
W razie potrzeby oczyścić otwór wlotowy powietrza chłodzącego. Jeśli moc silnika jest niewystarczająca, wymienić świecę zapłonową i oczyścić filtr powietrza.

Wideo: Czyszczenie filtra powietrza spalinowych nożyc do żywopłotu STIHL

Akumulator

Wyjąć akumulator i założyć pokrywę kieszeni. 

Czyszczenie: wyczyścić akumulator wilgotną ściereczką.
Prawidłowe ładowanie: Akumulator litowo-jonowy można ładować w dowolnym momencie, niezależnie od jego stanu naładowania. Należy jednak unikać całkowitego rozładowania, ponieważ może to znacznie pogorszyć pojemność ładowania. 
Przechowywanie akumulatora: akumulator należy przechowywać przy stanie naładowania wynoszącym 40–60% (2 świecące zielone diody LED) i z dala od ładowarki.

Szczegóły na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.

Czyszczenie nożyc do żywopłotu środkami domowymi

Proste środki domowe często wystarczają do usunięcia rdzy z nożyc do żywopłotu. Domowa pasta z sody oczyszczonej i wody, rozcieńczony ocet lub kwasek cytrynowy pomogą usunąć ślady rdzy. 

W przypadku używanego oleju nie należy jednak iść na kompromis w kwestii jakości i używać wyłącznie specjalnego oleju do nożyc do żywopłotu, alternatywnie również oleju do pilarki łańcuchowej. W przeciwnym razie ryzyko uszkodzenia gumowych uszczelek jest zbyt duże.

Dzięki temu nożyce do żywopłotu będą naprawdę czyste

Jeszcze więcej propozycji dla miłośników ogrodów