Prawidłowe rozdrabnianie pozwala zaoszczędzić czas
Odpady ogrodowe zajmują miejsce i wymagają dodatkowej pracy. Dowiedz się, jak skutecznie i ekologicznie się z nimi uporać dzięki właściwemu rozdrabnianiu.
10.10.2024
Przegląd: prawidłowe rozdrabnianie
- Rozdrabnianie pomaga utrzymać porządek w ogrodzie
- Rozdrabnianie miękkich i twardych materiałów
- Przed uruchomieniem urządzenia przeczytaj instrukcję obsługi i załóż wymagane wyposażenie ochronne.
- W zależności od wymagań wybierz rozdrabniacz nożowy lub walcowy
- Rozdrobniony materiał można następnie wykorzystać jako nawierzchnię ścieżek, kompost lub nawóz
Można rozdrabniać twarde i miękkie odpady ogrodowe. Oprócz gałązek, gałęzi i ścinków z żywopłotów za pomocą rozdrabniacza można rozdrabniać także liście, skoszoną trawę i odpady zielone. Nieodpowiednie są natomiast resztki owoców i warzyw, ponieważ zwarte w nich kwasy mogą uszkodzić rozdrabniacz.
Liście można rozdrabniać za pomocą rozdrabniacza nożowego, takiego jak STIHL GHE 250. Liście zaliczają się do miękkich odpadów ogrodowych. Im więcej miękkich odpadów ogrodowych chcesz rozdrobnić, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozdrabniacz nożowy będzie dla Ciebie odpowiedni. Jeśli natomiast chcesz rozdrabniać głównie twarde odpady ogrodowe, takie jak gałęzie, gałązki i ścinki z żywopłotów, warto skorzystać z rozdrabniacza walcowego, takiego jak STIHL GHE 140 L.
Nie, nie należy rozdrabniać mokrego drewna. Noże rozdrabniacza ogrodowego stępiają się szybciej, gdy drewno jest mokre. Dlatego zasadniczo zalecamy obrabianie wyłącznie świeżego materiału, który nie jest mokry ani zbyt zabrudzony. W ten sposób wartość użytkowa i zadowolenie z posiadania rozdrabniacza ogrodowego będą trwały długie lata.
Tak, chwasty można rozdrabniać. Należy jednak uważać, aby nie podawać do rozdrabniacza brył korzeniowych, które zawierają ziemię lub są wilgotne. Spowodowałoby to szybsze zużycie noży rozdrabniających.
Z rozdrobnionym materiałem można robić różne rzeczy. Z jednej strony rozdrobniony materiał można wydajnie i ekologicznie wykorzystać jako bazę do mulczowania. Z drugiej strony doskonale nadaje się do kompostowania. W ten sposób uzyskasz bogaty w składniki odżywcze humus dla swojego ogrodu.
Rozdrabnianie odpadów ogrodowych i ich rozsądne wykorzystanie
Oprócz skoszonej trawy w ogrodzie powstaje również wiele innych materiałów, które należy wyrzucić lub poddać recyklingowi: drzewa i żywopłoty trzeba przycinać, liście zbierać, a zwiędłe kwiaty wyrzucać. Rodzi się pytanie, co zrobić z całym tym materiałem? Tutaj do gry wchodzi rozdrabnianie, które ułatwia wielu ogrodnikom-hobbystom utrzymanie ogrodu – z przydatnymi skutkami ubocznymi.
Zalety prawidłowego rozdrabniania
- Rozdrabnianie tworzy przestrzeń i pozwala przetwarzać nieporęczne gałęzie, gałązki krzaków i inne resztki roślin.
- Objętość ciętego materiału zostaje znacznie zmniejszona, co umożliwia jego łatwą i wygodną utylizację.
- Pozostałości po rozdrabnianiu można szczególnie wydajnie i ekologicznie wykorzystać jako bazę do mulczowania lub kompostowania.
- Rozdrabnianie dostarcza cennych surowców: kompostowany rozdrobniony materiał zawiera dokładnie te składniki odżywcze, których gleba potrzebuje jako nawóz.
Co można rozdrabniać, a czego nie?
Rozdrabniacz może zazwyczaj bez problemu rozdrobnić materiał organiczny z ogrodu, ale nie wszystkie rośliny są odpowiednie. Wyjaśnimy, które rośliny ogrodowe można rozdrobnić, a które lepiej będzie wyrzucić.
Rośliny przeznaczone do rozdrabniania:
- Gałęzie krzewów ozdobnych i owocowych
- Gałęzie drzew o odpowiedniej grubości
- Ścinki z żywopłotów
- Resztki bylin
- Resztki traw ozdobnych, np. trawy pampasowej (wada: biały puch i włókna są wtedy wszędzie)
Trujące rośliny w kompostowniku zazwyczaj nie stanowią problemu, ponieważ trucizna rozkłada się całkowicie na nieszkodliwe składniki podczas gnicia. Jednak podczas rozdrabniania trujących roślin, takich jak tuja i cis, należy zachować ostrożność i nosić rękawice ochronne.
Uwzględnij również, jakiego rodzaju rozdrabniacza używasz: rozdrabniacze walcowe szczególnie dobrze nadają się do gałązek i gałęzi, a rozdrabniacze nożowe do bardziej miękkiej zieleni, takiej jak resztki bylin.
Rośliny mniej odpowiednie do rozdrabniania:
- Miękkie resztki owoców i warzyw
- Włókniste gatunki jeżyn, bluszczu lub dzikich róż
- Wilgotne liście jesienią
- Pozostałości rdestu pospolitego
- Wilgotne odpady kuchenne lub łodygi zawierające wodę oraz rośliny zawierające mleczne soki, takie jak wilczomlecz
- Chore części roślin
Wilgotne lub lepkie resztki owoców i roślin są mniej odpowiednie do rozdrabniania, ponieważ przyklejają się do noży lub walców, a czasami nawet powodują zatykanie rozdrabniacza.
W przypadku roślin takich jak rdest pospolity istnieje ryzyko, że w wyniku rozdrabniania ich pędy rozprzestrzenią się po całym ogrodzie – tego typu odpady roślinne lepiej jest utylizować razem z odpadami domowymi.
Również chore części roślin nie nadają się do rozdrabniania: wiele zarodników grzybów bez problemu przetrwa kompostowanie.
Prawidłowe rozdrabnianie: Porady i wskazówki
Jeżeli regularnie masz do czynienia z przepełnionym koszem na odpady organiczne, warto pomyśleć o zakupie rozdrabniacza. Taka maszyna z łatwością rozdrabnia skoszoną trawę i odpady organiczne z ogrodu. W naszych wskazówkach i poradach dotyczących rozdrabniania za pomocą rozdrabniacza ogrodowego opisaliśmy, jak zrobić to poprawnie.
Przed rozdrobnieniem należy zwrócić uwagę na prawidłowe przycięcie krzewu, aby przekierować przepływ energii w roślinie i nie uszkodzić jej trwale.
- Najpierw usuń wszystkie wystające pędy.
- Pozostaw możliwie najmniejszą powierzchnię cięcia.
- Pracuj tylko ostrymi nożami, aby rany zagoiły się lepiej.
Nie wrzucaj grubego drewna lub gałęzi od razu do rozdrabniacza.
- Duże kawałki drewna można pociąć na małe za pomocą dużego sekatora.
- Dzięki temu urządzenie pracuje lepiej i równomierniej.
Polecane produkty:
- GTA 26, sekatory PB 10 lub PB 11
- do suchego drewna: sekator do gałęzi PB 25
- Ustaw rozdrabniacz na twardym i równym podłożu i zabezpiecz go przed przewróceniem.
- Nigdy nie wprowadzaj materiału do rozdrabniacza na siłę.
- Dłuższe gałęzie należy mocno trzymać podczas podawania.
- Zawsze noś sprzęt ochronny wymagany w odpowiednich instrukcjach obsługi (np. okulary ochronne, ochraniacze słuchu, rękawice i solidne buty) i przestrzegaj ostrzeżeń podanych w instrukcji obsługi.
W przypadku większości rozdrabniaczy można łatwo podawać ścinki do maszyny od góry.
- Jeśli po pierwszym przejściu przez urządzenie materiał jest nadal zbyt duży lub gruby, można go bez problemu rozdrobnić jeszcze raz.
- Upewnij się, że rozdrabniany materiał jest świeży i nie jest ani mokry, ani zbyt brudny. W przeciwnym razie Twoje urządzenie również może się zabrudzić, a ostrza szybciej się stępią.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rozdrabniacza ogrodowego
Znajdź model, który najlepiej spełni Twoje wymagania.
Materiał i ilość
W zależności od objętości i rodzaju rozdrabnianego materiału dostępne są różne urządzenia, które zapewniają odpowiednią wydajność. Im więcej i częściej rozdrabniacz drewno, tym bardziej odpowiedni będzie duży rozdrabniacz ogrodowy o dużej mocy.
Nasza grafika pokazuje, który model rozdrabniacza najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Istotną rolę odgrywa przy tym proporcja mieszanego i twardego materiału do rozdrabniania. Jeśli rozdrabniasz wyłącznie twarde materiały, takie jak ścinki żywopłotów, gałęzie i gałązki, dobrym wyborem będzie na przykład elektryczny rozdrabniacz ogrodowy STIHL GHE 140 L. Jeśli dodatkowo rozdrabniasz materiał mieszany, składający się mniej więcej po równo z liści, cienkich gałązek i resztek kwiatów, bez problemu poradzi sobie z tym elektryczny rozdrabniacz ogrodowy GHE 375. Do rozdrabniania bardzo dużych ilości twardego i mieszanego materiału doskonale nadaje się rozdrabniacz spalinowy STIHL GH 460 C.
Wytłumienie hałasu
Rozdrabniacze elektryczne są wyjątkowo ciche i dlatego najlepiej sprawdzają się w ogrodach prywatnych. Jeśli chcesz korzystać z naprawdę cichego rozdrabniacza, oferujemy modele z walcem.
Podłączenie do zasilania
Jeżeli masz w ogrodzie dostęp do prądu, rozdrabniacze elektryczne będą właściwym wyborem. W przeciwnym razie optymalną alternatywą są rozdrabniacze spalinowe.
Porównanie rozdrabniacza nożowego i walcowego
Rozdrabniacz nożowy | Rozdrabniacz walcowy |
---|---|
Pracuje z szybko obracającymi się nożami, które mogą się różnić w zależności od materiału. Może również rozdrabniać miękkie materiały, takie jak resztki kwiatów i liście. | Niski poziom hałasu. |
Materiał jest cięty na małe kawałki. | Obrabiany materiał nie jest cięty, ale zgniatany przez obracający się wałek. Za pomocą walca można obrabiać wyłącznie gałęzie. |
Idealny do mulczowania. | Włókna drzewne zostają rozmiękczone i lepiej nadają się do kompostowania. |
Rozdrabniacze ogrodowe idealne do każdego zastosowania
Zrównoważony rozwój jest dla nas bardzo ważny:
Dzięki rozdrabniaczom ogrodowym STIHL w mgnieniu oka przekształcisz twarde i miękkie ścinki drzew, krzewów i innych roślin w cenny materiał do mulczowania lub kompostowania.
Zrównoważony rozwój dzięki rozdrabnianiu
Idealnym rozwiązaniem jest rozdrabniacz, który nie tylko pozwala zaoszczędzić kilka etapów pracy i pieniędzy, ale także zrobić coś dobrego dla swojego ogrodu. Przetwórz rozdrobniony materiał dalej i wykorzystaj go jako cenny kompost, mulcz lub nawóz, aby zamknąć naturalny cykl swojej domowej oazy.
Wyrzucanie rozdrobnionego materiału
Jeśli nie masz lub nie potrzebujesz kompostu, najlepszym sposobem na pozbycie się rozdrobnionego materiału jest wyrzucenie go do pojemnika na odpady organiczne. Jeśli objętość odpadów jest zbyt duża, należy wywieźć je na wysypisko.
Wykorzystanie rozdrobnionego materiału jako nawierzchni ścieżki
W ogrodzie możesz także stworzyć piękną ścieżkę, korzystając z rozdrobnionego materiału (zamiast żwiru). Pamiętaj o odpowiednim ubijaniu rozdrobnionego materiału – dzięki temu gleba będzie mniej podatna na chwasty.
Rozdrabniane materiały na grzędy
Rozdrobniony materiał jest bardzo użyteczny również na grzędach. Nakładaj warstwy o grubości kilku centymetrów, ale jednocześnie zadbaj o to, aby rozdrobniony materiał nie składał się z samego drewna – w przeciwnym razie gleba stanie się zbyt kwaśna.
Rozdrobniony materiał jako kompost i nawóz naturalny
Powstały materiał wykorzystaj do przyjaznego dla środowiska kompostowania. Rozdrobnione odpady można wyrzucić na kompostownik lub hałdę kompostową, gdzie zostaną rozłożone na cenny nawóz organiczny.
Kalendarz ogrodniczy STIHL
Prace ogrodnicze trwają przez cały rok od stycznia do grudnia. Istnieją jednak miesiące, w których niektóre kwiaty, krzewy i drzewa lepiej znoszą pielęgnację niż inne.
Co i kiedy robić w ogrodzie?
Dzięki naszemu kalendarzowi ogrodniczemu STIHL do wydruku będziesz zawsze na bieżąco ze wszystkimi ważnymi pracami w ogrodzie. Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać kalendarze ogrodnicze bezpośrednio na swoją skrzynkę poczty elektronicznej.