Samodzielnie zbuduj kompostownik z dżdżownicami
Dzięki samodzielnie zbudowanemu kompostownikowi z dżdżownicami możesz kompostować odpady spożywcze w sposób zrównoważony i oszczędzający miejsce – a przy okazji zyskasz cenny nawóz.
02.01.2025
Czym jest kompostownik z dżdżownicami?
Samodzielnie wykonany kompostownik z dżdżownicami umożliwia kompostowanie odpadów spożywczych w sposób przyjazny dla środowiska i jest wspaniałym dodatkiem do ogrodu przyjaznego zwierzętom. Kompostownik z dżdżownicami nadaje się również na balkon, korytarz lub do piwnicy, a więc sprawdzi się również w przypadku osób bez własnego ogrodu.
Kompostownik z dżdżownicami został otworzony w celu napełnienia.
Nasz samodzielnie zbudowany kompostownik z dżdżownicami jest skonstruowany zgodnie z zasadą 3 komór. Górna komora jest wypełniona drobno posiekanymi resztkami owoców i warzyw oraz dżdżownicami kompostowymi. Dżdżownice do kompostu zjadają resztki pożywienia i wytwarzają kompost. Kompost spada przez siatkę o drobnych oczkach, która oddziela górną komorę od środkowej.
Kompost gromadzi się w komorze środkowej. Środkowa komora ma dno z drobnooczkowej gazy, czyli lekkiej tkaniny przypominającej siatkę. W ten sposób kompost jest zatrzymywany, a płyny skapują do dolnej komory, w której znajduje się plastikowa tacka.
Przygotowanie: samodzielnie zbuduj kompostownik z dżdżownicami
Jeśli chcesz samodzielnie zbudować kompostownik z dżdżownicami, potrzebujesz odpowiednich materiałów i narzędzi oraz sprzętu ochronnego. Wyjaśnimy, co należy przygotować.
Do budowy kompostownika z dżdżownicami:
- 1 taca na rośliny lub podstawka pod doniczkę, wykonana z tworzywa sztucznego, ok. 40 x 40 cm
- 9 drewnianych desek, 440 x 145 x 18 mm: do dłuższych boków + pokrywki
- 6 drewnianych desek, 400 x 145 x 18 mm: do węższych boków
- 12 drewnianych listew, 400 x 29 x 13 mm: górna + środkowa komora, dłuższe boki wewnątrz – poziomo i pionowo – oraz dolna komora, dłuższe boki i spód pokrywy
- 6 drewnianych listew, 340 x 29 x 13 mm: wszystkie trzy komory, węższy bok wewnątrz
- 2 drewniane listwy, 440 x 29 x 13 mm: pokrywa między 3 deskami
- 52 śruby do drewna/Spax, 4 x 35 mm: do przykręcania desek i pionowych listew oraz listew do pokrywy
- 24 śruby do drewna/Spax, 4 x 45 mm: do mocowania poziomych listew
- 16 śrub do drewna/Spax, 3,5 x 20 mm: do kółek do mebli
- 4 kółka do mebli, płyta podstawy ok. 40 x 40 mm
- 1 kawałek siatki o drobnych oczkach, rolka o szerokości ok. 50 cm
- 1 moskitiera, biała, ok. 60 x 60 cm
- Zszywki, 6 mm
Do napełnienia kompostownika z dżdżownicami:
- Odpady spożywcze, drobno pokrojone
- Papier gazetowy/cienki karton
- 1 litr ziemi kwiatowej
- A co najważniejsze: 1 kolonia dżdżownic kompostowych, najlepiej mieszanka gatunków Eisenia (500-1000 dżdżownic na metr kwadratowy)
- Przecinarka do drewna, np. STIHL GTA 26
- Ołówek
- Trójkąt geodezyjny/kątownik stolarski
- Metrówka
- Wkrętarka akumulatorowa z końcówkami bitowymi
- Szlifierka akumulatorowa
- Papier ścierny do szlifierek akumulatorowych, ziarnistość 120
- Wiertarka akumulatorowa z wiertłami do drewna 2,5 mm i 4 mm oraz wiertłem do drewna 19 mm (wiertła Forstnera)
- Obcęgi
- Nożyce
- Nożyce do drutu
- Stół warsztatowy
- Zszywacz ręczny
- Rozpylacz wody
- Podpórka drewniana
- Butelka (do nalewania herbaty kompostowej)
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej.
Podczas pracy z przecinarką należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Należą do nich na przykład okulary ochronne, rękawice i inne. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu. Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym.
Na życzenie Autoryzowany Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Kompostownik z dżdżownicami: instrukcja budowy
Chcesz samodzielnie zbudować praktyczny kompostownik z dżdżownicami i masz już wszystkie materiały i narzędzia? Aby rozpocząć, potrzebujesz jeszcze tylko poniższej instrukcji montażu.
Najpierw zmierz tacę na rośliny, aby później zmieściła się ona w samodzielnie zbudowanymi kompostowniku. Taca służy jako zbiornik na ciecz kompostową.
Teraz zmierz wszystkie drewniane elementy kompostownika za pomocą metrówki i odpowiednio je oznacz. Prawidłowe długości podano na powyższej liście materiałów.
Naoliw GTA 26 i uruchom na krótko, aby dobrze rozprowadzić olej. Przytnij 15 desek i 20 listew drewnianych do odpowiednich rozmiarów zgodnie z powyższą listą materiałów. Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić pilarkę. Ostrożnie oszlifuj wszystkie krawędzie drewnianych elementów. Do tego celu doskonale nadaje się szlifierka akumulatorowa.
Skręć kolejno wszystkie trzy komory kompostownika — składające się z dwóch długich i dwóch krótszych desek drewnianych każda — za pomocą wkrętarki akumulatorowej.
Na spodzie najniższej komory przykręć cztery boczne listwy.
Teraz należy przykręcić cztery kółka meblowe na spodzie najniższej komory. Dzięki temu samodzielnie zbudowany kompostownik można będzie później bez problemu przesunąć w odpowiednie miejsce w zależności od pory roku i temperatury. Następnie obróć najniższą komorę i włóż do niej tacę na rośliny.
W kroku 7 (A) przykręcane są pierwsze listwy, do których w kroku 7 (B) mocowane będą kolejne listwy.
Najpierw przykręć dwie z 40-centymetrowych listew na dole szerszych boków (44 centymetry) środkowej i górnej komory, zachowując pionowy występ od 5 do 8 milimetrów w dół. Będą one później dobrze trzymać złożone komory.
Do listew przykręconych w poprzednim kroku należy równo i poziomo przykręcić kolejne dwie listwy o długości 40 cm.
Po węższych bokach (40 cm) komory środkowej i górnej przykręć po dwie listwy 34 cm na tej samej wysokości co poprzednie, również w pozycji poziomej.
Oszlifuj krawędzie komory środkowej i górnej, tak aby dobrze wchodziły do komory dolnej. Wilgoć powstająca później w wyniku kompostowania sprawi, że listwy będą pęcznieć.
Na szerszych bokach (44 cm) środkowej i górnej komory narysuj po trzy otwory wentylacyjne, mniej więcej na poziomej linii środkowej. Wywierć otwory wiertłem Forstnera 19 mm.
Przytnij gazę do wymiaru spodu komory środkowej i przymocuj ją zszywkami od wewnątrz. Drugi prostokątny kawałek gazy przytnij w taki sposób, aby można było zakryć otwory wentylacyjne z boku. Jego również należy przypiąć zszywaczem.
Następnie należy odmierzyć siatkę o drobnych oczkach dla górnej komory, przyciąć ją nożyczkami do drutu i przymocować w górnej komorze do listew, wkładając ją od góry. Zamknij otwory wentylacyjne górnej komory paskiem gazy i przymocuj go zszywkami od wewnątrz.
Ułóż trzy deski na pokrywę i dwie listwy pomiędzy nimi, następnie umieść dwie listwy prostopadle do nich w odległości około dwóch centymetrów od krawędzi i przykręć do nich pokrywę. Następnie złóż kompostownik z dżdżownicami i ustaw go w przewidzianym miejscu.
Umieść resztki papieru w górnej komorze i zwilż je za pomocą rozpylacza wody. Teraz ostrożnie wpuść dżdżownice do górnej komory wraz z odrobiną ziemi. Zamknij samodzielnie wykonany kompostownik z dżdżownicami pokrywką. Teraz odstaw kompostownik na trzy do czterech dni.
Po tym odpoczynku włóż do kompostownika drobno pokrojone odpady spożywcze, takie jak surowe owoce i warzywa, a następnie zamknij go i ponownie odstaw.
Szczegóły: Napełnianie górnej komory
W naszej galerii zdjęć jeszcze raz prezentujemy, jak napełniać górną komorę kompostownika z dżdżownicami.
Po zakończeniu budowy: Wskazówki dotyczące użycia
Gdy samodzielnie zbudujesz kompostownik z dżdżownicami, zyskasz herbatę kompostową do nawożenia. Oto kilka wskazówek, jak to działa.
Rozcieńczanie herbaty kompostowej
Po trzech do sześciu miesięcy regularnego karmienia dżdżownic kompost w środkowej komorze kompostownika jest gotowy. W dolnej komorze znajduje się teraz herbata kompostowa, która po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:10 daje płynny nawóz biologiczny.
Nawożenie roślin
Herbata kompostowa nadaje się do podlewania roślin, a kompost od dżdżownic do nawożenia ogrodu. Kompost od dżdżownic można zbierać dwa do trzech razy w roku. Można go również mieszać ze zwykłą ziemią i używać do przesadzania roślin.
Przydatne informacje podczas samodzielnego budowania kompostownika z dżdżownicami
Napełnianie kompostownika z dżdżownicami: Co powinno znaleźć się w środku?
Jeśli chcesz samodzielnie zbudować kompostownik z dżdżownicami i z powodzeniem z niego korzystać, ważne jest jego prawidłowe napełnienie. Poniższa tabela może służyć jako wstępny przewodnik po liście pokarmów do kompostownika z dżdżownicami.
Odpowiednie do kompostownika z dżdżownicami | Nieodpowiednie do kompostownika z dżdżownicami |
---|---|
Resztki owoców, drobno posiekane | Produkty mleczarskie |
Resztki warzyw, drobno pokrojone | Owoce cytrusowe |
Liście (np. liście herbaty) | Mięso/kości |
Skorupki jajek, sproszkowane | Produkty zbożowe (np. chleb) |
Gazety | Cebula |
Karton | Papier błyszczący |
dżdżownice do kompostu – gdzie kupić?
Niektóre gatunki dżdżownic sprawdzają się szczególnie dobrze do kompostowania. Dżdżownice można kupić w Internecie, w sklepie zoologicznym lub wędkarskim. Należy koniecznie zwrócić uwagę na dostawcę, który zapewnia wysyłkę w temperaturach odpowiednich dla danego gatunku. Jeśli samodzielnie budujesz kompostownik z dżdżownicami, odpowiednie będą następujące rodzaje dżdżownicami:
Eisenia andrei to gatunek dżdżownicy ziemnej blisko spokrewniony z kompostowcem różowym Eisenia fetida.
- Długość ciała: 6-12 centymetrów
- Średnica: 3–6 milimetrów
- Wygląd: przeważnie jednokolorowe, ciemnoczerwone lub czerwonobrązowe
- Cechy szczególne: blisko spokrewnione z Eisenia fetida
Eisenia fetida należy do najczęściej występujących dżdżownic w Europie.
- Długość ciała: 6-12 centymetrów
- Średnica: 3–6 milimetrów
- Wygląd: wyraziste paski
- Cechy szczególne: pochłania codziennie z kompostu ilość pożywienia odpowiadającą połowie masy ciała
Eisenia hortensis rozmnaża się stosunkowo powoli, ale jest popularna ze względu na swoją wytrwałość i siłę.
- Długość ciała: 10-17 centymetrów
- Średnica: do 1 cm
- Wygląd: niebiesko-szary, różowy w paski i często z żółtawymi końcami
- Cechy szczególne: preferuje gruby, drzewny materiał
Przechowywanie kompostownika z dżdżownicami zimą
Dżdżownice kompostowe czują się najlepiej w temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza, która zimą jest na zewnątrz nieosiągalna. Dlatego samodzielnie zbudowany kompostownik należy w porę umieścić na korytarzu, w ogrodzie zimowym, w kuchni lub w ogrzewanej piwnicy, aby chronić dżdżownice przed zamarznięciem. Nie martw się, dobrze zadbany kompostownik z dżdżownicami nie będzie wydzielać nieprzyjemnych zapachów nawet w pomieszczeniach.
Nawiasem mówiąc, dżdżownicom szkodzi nie tylko zimno, ale także bezpośrednie nasłonecznienie. W związku z tym należy zawsze dbać o dobre samopoczucie zwierząt i ustawić kompostownik w chronionym miejscu.
Ważne pytania i odpowiedzi
Korytarz lub ogrzewana piwnica są optymalnym miejscem na kompostownik, ponieważ dżdżownice kompostowe czują się komfortowo w temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza. Na balkonie należy chronić kompostownik z dżdżownicami przed bezpośrednim nasłonecznieniem latem, a zimą zabrać go do domu.
Do kompostownika z dżdżownicami można wrzucać surowe, drobno posiekane i wilgotne resztki owoców i warzyw, liście, rozdrobnione skorupki jajek i papier gazetowy oraz karton.
W samodzielnie zbudowanym kompostowniku na metrze kwadratowym można bez problemu zmieścić od 500 do 1000 dżdżownic. W miarę wzrostu populacji niektóre dżdżownice można również umieścić w hałdzie kompostowej.
Do budowy własnego kompostownika z dżdżownicami najlepiej nadaje się nieobrobione, lokalne drewno. Dzięki temu można uniknąć długich dróg transportu drewna i niepotrzebnego obciążania dżdżownic chemikaliami. Odpowiednim gatunkiem drewna jest na przykład modrzew, ponieważ jest bardziej odporny na wilgoć niż miękkie drewno.