Samodzielnie zbuduj kompostownik z dżdżownicami

Dzięki samodzielnie zbudowanemu kompostownikowi z dżdżownicami możesz kompostować odpady spożywcze w sposób zrównoważony i oszczędzający miejsce – a przy okazji zyskasz cenny nawóz.

Kompostownik z dżdżownicami na tarasie domu

Czym jest kompostownik z dżdżownicami?

Samodzielnie wykonany kompostownik z dżdżownicami umożliwia kompostowanie odpadów spożywczych w sposób przyjazny dla środowiska i jest wspaniałym dodatkiem do ogrodu przyjaznego zwierzętom. Kompostownik z dżdżownicami nadaje się również na balkon, korytarz lub do piwnicy, a więc sprawdzi się również w przypadku osób bez własnego ogrodu.

Mężczyzna otwiera pokrywę kompostownika z dżdżownicami i rozpoczyna napełnianie

Kompostownik z dżdżownicami został otworzony w celu napełnienia.

Nasz samodzielnie zbudowany kompostownik z dżdżownicami jest skonstruowany zgodnie z zasadą 3 komór. Górna komora jest wypełniona drobno posiekanymi resztkami owoców i warzyw oraz dżdżownicami kompostowymi. Dżdżownice zjadają resztki pożywienia i wytwarzają kompost. Kompost spada przez siatkę o drobnych oczkach, która oddziela górną komorę od środkowej. 

Kompost gromadzi się w komorze środkowej. Środkowa komora ma dno z drobnooczkowej gazy, czyli lekkiej tkaniny przypominającej siatkę. W ten sposób kompost jest zatrzymywany, a płyny skapują do dolnej komory, w której znajduje się plastikowa tacka.

Przygotowanie: samodzielnie zbuduj kompostownik z dżdżownicami

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować kompostownik z dżdżownicami, potrzebujesz odpowiednich materiałów i narzędzi oraz sprzętu ochronnego. Wyjaśnimy, co należy przygotować.

Zdjęcie z drona przedstawiające materiał i narzędzia potrzebne do zbudowania kompostownika z dżdżownicami
Przed rozpoczęciem budowy kompostownika z dżdżownicami należy przygotować wszystko, co będzie potrzebne.

Kompostownik z dżdżownicami: instrukcja budowy

Chcesz samodzielnie zbudować praktyczny kompostownik z dżdżownicami i masz już wszystkie materiały i narzędzia? Aby rozpocząć, potrzebujesz jeszcze tylko poniższej instrukcji montażu.

Szczegóły: Napełnianie górnej komory

W naszej galerii zdjęć jeszcze raz prezentujemy, jak napełniać górną komorę kompostownika z dżdżownicami.

Po zakończeniu budowy: Wskazówki dotyczące użycia 

Gdy samodzielnie zbudujesz kompostownik z dżdżownicami, zyskasz herbatę kompostową do nawożenia. Oto kilka wskazówek, jak to działa.

Rozcieńczanie herbaty kompostowej

Po trzech do sześciu miesięcy regularnego karmienia dżdżownic kompost w środkowej komorze kompostownika jest gotowy. W dolnej komorze znajduje się teraz herbata kompostowa, która po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:10 daje płynny nawóz biologiczny.

Nawożenie roślin

Herbata kompostowa nadaje się do podlewania roślin, a kompost od dżdżownic do nawożenia ogrodu. Kompost od dżdżownic można zbierać dwa do trzech razy w roku. Można go również mieszać ze zwykłą ziemią i używać do przesadzania roślin.

Przydatne informacje podczas samodzielnego budowania kompostownika z dżdżownicami

Napełnianie kompostownika z dżdżownicami: Co powinno znaleźć się w środku? 

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować kompostownik z dżdżownicami i z powodzeniem z niego korzystać, ważne jest jego prawidłowe napełnienie. Poniższa tabela może służyć jako wstępny przewodnik po liście pokarmów do kompostownika z dżdżownicami. 


Odpowiednie do kompostownika z dżdżownicami

Nieodpowiednie do kompostownika z dżdżownicami
Resztki owoców, drobno posiekaneProdukty mleczarskie
Resztki warzyw, drobno pokrojoneOwoce cytrusowe
Liście (np. liście herbaty)Mięso/kości
Skorupki jajek, sproszkowaneProdukty zbożowe (np. chleb)
GazetyCebula
KartonPapier błyszczący

Mężczyzna karmi dżdżownice w skrzyni drobno posiekanymi resztkami warzyw
Jako karma dobre są resztki warzyw.

Znajdź odpowiednie dżdżownice

Niektóre gatunki dżdżownic sprawdzają się szczególnie dobrze do kompostowania. Dżdżownice można kupić w Internecie, w sklepie zoologicznym lub wędkarskim. Należy koniecznie zwrócić uwagę na dostawcę, który zapewnia wysyłkę w temperaturach odpowiednich dla danego gatunku. Jeśli samodzielnie budujesz kompostownik z dżdżownicami, odpowiednie będą następujące rodzaje dżdżownicami:

Dżdżownice w ziemi
Wybór właściwego rodzaju dżdżownic ma kluczowe znaczenie.

Przechowywanie kompostownika z dżdżownicami zimą

Dżdżownice kompostowe czują się najlepiej w temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza, która zimą jest na zewnątrz nieosiągalna. Dlatego samodzielnie zbudowany kompostownik należy w porę umieścić na korytarzu, w ogrodzie zimowym, w kuchni lub w ogrzewanej piwnicy, aby chronić dżdżownice przed zamarznięciem. Nie martw się, dobrze zadbany kompostownik z dżdżownicami nie będzie wydzielać nieprzyjemnych zapachów nawet w pomieszczeniach. 

Nawiasem mówiąc, dżdżownicom szkodzi nie tylko zimno, ale także bezpośrednie nasłonecznienie. W związku z tym należy zawsze dbać o dobre samopoczucie zwierząt i ustawić kompostownik w chronionym miejscu.

Ważne pytania i odpowiedzi

Jeszcze więcej dla miłośników ogrodów