Czyszczenie ścieżek brukowanych: przepisy ustawowe
Woda używana do czyszczenia kostki brukowej może być zanieczyszczona preparatami chemicznymi, kwasami i innymi substancjami szkodliwymi. Nie mogą one przedostać się do kanalizacji ani wód gruntowych. Aby to zagwarantować odprowadzanie ścieków jest regulowane przepisami ustawowymi. Różnią się one w zależności od lokalizacji, a w przypadku ich naruszenia grożą kary pieniężne.
Przed przystąpieniem do czyszczenia kostki brukowej należy dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami.
Czyszczenie kostki brukowej: Środki domowe
Jeśli nie masz pod ręką środka do czyszczenia kamienia, możesz skorzystać z prostych środków domowych. Do czyszczenia małych powierzchni wystarczy gorąca woda, miękka szczotka i neutralne mydło szare. Sprawdzonym środkiem przeciw zabrudzeniom jest również soda. W myjce wysokociśnieniowej nie należy stosować domowych środków czystości. Myjkę wysokociśnieniową należy napełniać wyłącznie odpowiednim środkiem czyszczącym.
Czyszczenie kostki brukowej sodą
Mieszanka sody i wody jest skutecznym, ale silnie zasadowym środkiem czyszczącym. Może być stosowana w przypadku silnie zabrudzonych kamieni betonowych. Podczas pracy należy koniecznie nosić okulary ochronne, ponieważ soda może podrażniać oczy. Nie wolno również zapomnieć o rękawicach roboczych.
Ilość potrzebnej mieszanki zależy od czyszczonej powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, na 1 l wody należy dodać 10 g sody. Za pomocą szczotki do szorowania rozprowadzić mieszankę na kostce brukowej i pozostawić na około 5–6 godzin. Spłukać roztwór czystą wodą z myjki wysokociśnieniowej lub węża ogrodowego, przestrzegając przy tym lokalnych przepisów dotyczących odprowadzania ścieków.
Niezalecane: czyszczenie kostki brukowej octem
Ocet jest popularnym domowym środkiem do czyszczenia różnych powierzchni. Nie nadaje się jednak do czyszczenia kamieni z następujących powodów:
- Kwas octowy uszkadza fugi między płytami i może destabilizować podłoże kostki brukowej.
- Ocet pozostawia jasne plamy i nie powinien mieć kontaktu z kamieniami wapiennymi. Oznacza to, że nie należy używać octu do czyszczenia kostki betonowej i kamieni naturalnych.
- Kwas octowy podrażnia drogi oddechowe i błony śluzowe, w związku z czym w przypadku niewłaściwego użycia lub rozprysków istnieje niebezpieczeństwo poparzenia.