Czyszczenie kostki brukowej: cenne wskazówki, jak utrzymywać ścieżki w czystości

Pokażemy Ci, jak skutecznie czyścić brudną kostkę brukową w ogrodzie i wokół domu za pomocą prostych środków do usuwania codziennych zabrudzeń.

Mężczyzna czyści kostkę brukową przed domem za pomocą myjki wysokociśnieniowej STIHL RE 110

Przegląd: czyszczenie kostki brukowej

  • Myjki wysokociśnieniowe są najskuteczniejszym narzędziem do czyszczenia chodników
  • Zacznij od niskiego ciśnienia wody i w niewidocznym miejscu przetestuj, czy kamienie nadają się do mycia myjkami wysokociśnieniowymi
  • Stosuj przystawkę RA 110 do czyszczenia dużych powierzchni z betonu i kamienia twardego, natomiast letnią wodę, miękką szczotkę i środek czyszczący o neutralnym pH – do miękkich, porowatych kamieni naturalnych
  • Ze względów ekologicznych należy stosować środki czyszczące ulegające biodegradacji, takie jak środek czyszczący do fasad i kamieni STIHL CS 100, i przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących odprowadzania ścieków
  • Pozostałe opcje: neutralne mydło szare lub, w przypadku kamieni betonowych – roztwór wody z sodą z zastosowaniem okularów ochronnych

Maszyny do Czyszczenia kostki brukowej: myjki wysokociśnieniowe

Myjki wysokociśnieniowe skutecznie usuwają brud i chwasty z chodników. Wysokie ciśnienie wody usuwa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia i szybko i dokładnie czyści kamień po kamieniu. Myjka wysokociśnieniowa jest szczególnie skuteczna w przypadku dużych powierzchni: prace przebiegają szybko i bez większego wysiłku.

Kilka ogólnych wskazówek dotyczących pracy z myjką wysokociśnieniową:

  • Nie wszystkie kostki brukowe można czyścić myjką wysokociśnieniową. Kostki betonowe i kostki z twardego kamienia można czyścić pod niewielkim ciśnieniem wody, np. za pomocą przystawki RA 110 do czyszczenia dużych powierzchni. Najpierw należy w niewidocznym miejscu przetestować, jak kamienie reagują i czy nadają się do czyszczenia myjką wysokociśnieniową.
  • Przystawka do RA 110 czyszczenia dużych powierzchni działa wyjątkowo delikatnie i bez rozprysków, dzięki czemu otoczenie pozostaje czyste podczas mycia. Podczas używania dyszy płaskiej należy zwrócić uwagę na dostateczną odległość dyszy od kostki brukowej.
  • Nie pracuj w deszczu ani w wilgotnym otoczeniu.

Czyszczenie kostki brukowej: instrukcja

Jak czyścić kostkę brukową

Czyszczenie ścieżek brukowanych: przepisy ustawowe

Woda używana do czyszczenia kostki brukowej może być zanieczyszczona preparatami chemicznymi, kwasami i innymi substancjami szkodliwymi. Nie mogą one przedostać się do kanalizacji ani wód gruntowych. Aby to zagwarantować odprowadzanie ścieków jest regulowane przepisami ustawowymi. Różnią się one w zależności od lokalizacji, a w przypadku ich naruszenia grożą kary pieniężne.

Przed przystąpieniem do czyszczenia kostki brukowej należy dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami.

Czyszczenie kostki brukowej: Środki domowe

Jeśli nie masz pod ręką środka do czyszczenia kamienia, możesz skorzystać z prostych środków domowych. Do czyszczenia małych powierzchni wystarczy gorąca woda, miękka szczotka i neutralne mydło szare. Sprawdzonym środkiem przeciw zabrudzeniom jest również soda. W myjce wysokociśnieniowej nie należy stosować domowych środków czystości. Myjkę wysokociśnieniową należy napełniać wyłącznie odpowiednim środkiem czyszczącym.

Czyszczenie kostki brukowej sodą

Mieszanka sody i wody jest skutecznym, ale silnie zasadowym środkiem czyszczącym. Może być stosowana w przypadku silnie zabrudzonych kamieni betonowych. Podczas pracy należy koniecznie nosić okulary ochronne, ponieważ soda może podrażniać oczy. Nie wolno również zapomnieć o rękawicach roboczych.

  • Ilość potrzebnej mieszanki zależy od czyszczonej powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, na 1 l wody należy dodać 10 g sody. Za pomocą szczotki do szorowania rozprowadzić mieszankę na kostce brukowej i pozostawić na około 5–6 godzin. Spłukać roztwór czystą wodą z myjki wysokociśnieniowej lub węża ogrodowego, przestrzegając przy tym lokalnych przepisów dotyczących odprowadzania ścieków.

Niezalecane: czyszczenie kostki brukowej octem

Ocet jest popularnym domowym środkiem do czyszczenia różnych powierzchni. Nie nadaje się jednak do czyszczenia kamieni z następujących powodów:

  • Kwas octowy uszkadza fugi między płytami i może destabilizować podłoże kostki brukowej.
  • Ocet pozostawia jasne plamy i nie powinien mieć kontaktu z kamieniami wapiennymi. Oznacza to, że nie należy używać octu do czyszczenia kostki betonowej i kamieni naturalnych.
  • Kwas octowy podrażnia drogi oddechowe i błony śluzowe, w związku z czym w przypadku niewłaściwego użycia lub rozprysków istnieje niebezpieczeństwo poparzenia.

Czyszczenie kostki brukowej: cechy szczególne betonu i kamienia naturalnego

Wybór środków do czyszczenia kostki brukowej zależy od jej rodzaju. Dlatego przed czyszczeniem należy sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są ścieżki w ogrodzie.

Zasadniczo rozróżnia się beton i kamień naturalny.

Czyszczenie kamieni betonowych

Kamienie betonowe są klasykami wśród kostek brukowych i występują w wielu różnych kształtach. Kamienie kompozytowe można myć przystawką do czyszczenia dużych powierzchni. Aby sprawdzić kompatybilność powierzchni kamienia, zacznij od niskiego ciśnienia wody i zwiększaj ją w razie potrzeby.

Kamienie betonowe są odporne na neutralne i zasadowe środki czyszczące. Są one jednak wykonane z wapienia wrażliwego na kwasy i mogą ulec uszkodzeniu w przypadku czyszczenia środkami zawierającymi kwasy.

Meble drewniane na przestronnym tarasie z kostką betonową przy dużym, zielonym ogrodzie
Kamienie betonowe należy czyścić bez użycia kwasu.

Porada STIHL

Naturalnym zjawiskiem, które jednak wiele osób uważa za irytujące, są białe plamy na kostce betonowej: osady wapienne. Ich występowanie jest typowe w przypadku nowo położonych kamieni i nie jest on niczym innym niż nadmiar wapna, który wytrąca się z betonu w przypadku deszczu i wilgoci. Plamy można bardzo łatwo i ekologicznie usunąć za pomocą szczotki do szorowania, wody i w razie potrzeby neutralnego środka czyszczącego. 

Czyszczenie kamieni naturalnych

Kostka z kamienia naturalnego z granitu, marmuru, piaskowca lub bazaltu wygląda elegancko i jest szczególnie wysokiej jakości. Aby utrzymać piękny wygląd kamieni naturalnych, należy używać wyłącznie środków czyszczących o neutralnym pH. Kwasy i środki powierzchniowo czynne uszkadzają materiały naturalne.

Dwa drewniane leżaki na tarasie z kostki z kamienia naturalnego
Kamienie naturalne należy czyścić środkami o neutralnym pH.

Kostkę brukową z kamienia twardego, takiego jak granit, bazalt i kwarcyt, najlepiej czyścić myjką wysokociśnieniową. Jest ona stabilna i odporna na wysokie ciśnienie wody. Ścieżki z klinkieru można również czyścić myjką wysokociśnieniową.

W przypadku miękkich materiałów należy zachować ostrożność: letnia woda, miękka szczotka i neutralny środek czyszczący będą bezpiecznym i niezawodnym wyborem.

Więcej dla miłośników ogrodów