Więcej na temat czyszczenia motocykli myjką wysokociśnieniową

Wyjaśnimy, na co zwracać uwagę podczas mycia motocykli i skuterów myjką wysokociśnieniową.

Mężczyzna czyści motocykl przed domem za pomocą myjki wysokociśnieniowej STIHL RE 130 plus

Mycie motocykla i skutera myjką wysokociśnieniową 

Po długiej wyprawie na motocyklu prawdopodobnie masz uśmiech na twarzy – a Twój towarzysz owady na lakierze. Mycie za pomocą wydajnej myjki wysokociśnieniowej wydaje się bardzo kuszące. Ale czy to dobry pomysł? Tak, jeśli zachowasz ostrożność. Aby Twój motocykl po czyszczeniu lśnił jak nowy i nie uległ uszkodzeniu, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy: 

  1. Zachowaj odstęp: Im bliżej motocykla stoisz z myjką wysokociśnieniową, tym wyższe wywierane jest ciśnienie. Dlatego należy zawsze zachowywać minimalną odległość zalecaną w instrukcji obsługi. Zwykle jest to 30 centymetrów. Podczas czyszczenia zacznij od większej odległości od motocykla lub skutera, a w razie potrzeby zmniejsz ją. Pamiętaj również o zachowaniu płaskiego kąta między strumieniem wody a motocyklem, aby chronić lakier.

  2. Mycie ręczne delikatnych części: Nie kieruj strumienia myjki wysokociśnieniowej bezpośrednio na wrażliwe piasty kół, przeguby dźwigni, chłodnicę oleju i wody, wahacz, łożysko głowicy kierowniczej lub łańcuchy o-ring. Ciśnienie może uszkodzić te elementy i wprowadzić wodę w małe szczeliny i łożyska, co spowoduje uszkodzenie motocykla lub skutera. Po namoczeniu najlepiej jest zetrzeć wodę ręcznie gąbką lub miękką szczotką.

  3. Chroń instalację elektryczną i blok silnika: zwróć uwagę, aby do podzespołów elektrycznych i silnika dostało się jak najmniej wody.

  4. Obchodź się ostrożnie z oponami: tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Opony należy czyścić z zachowaniem wystarczającego odstępu i przy niskim ciśnieniu. Nie kieruj strumienia wody zbyt długo na jedno miejsce. W przeciwnym razie opony mogą ulec niewidocznym uszkodzeniom i pęknąć przy dużych prędkościach lub na długich trasach.  

Więcej na temat czyszczenia motocykli myjką wysokociśnieniową: instrukcja

Teraz Twój motocykl jest dokładnie wyczyszczony, dopieszczony i gotowy do następnej podróży. Życzymy miłej jazdy! 

Podsumowanie: czyszczenie motocykla myjką wysokociśnieniową

  • Przed przystąpieniem do czyszczenia motocykla na prywatnym terenie należy zapoznać się z przepisami ustawowymi. Ze względów ochrony środowiska czyszczenie nie jest dozwolone wszędzie. 
  • Zachowaj zalecaną odległość minimalną (zapoznaj się z instrukcją obsługi myjki wysokociśnieniowej, odległość ta zwykle wynosi 30 centymetrów), aby nie uszkodzić motocykla lub skutera. 
  • Delikatnych łożysk i uszczelek nie wolno czyścić bezpośrednio myjką wysokociśnieniową. Blok silnika i podzespoły elektryczne również należy traktować możliwie najmniejszą ilością wody. 
  • Podczas pracy należy zawsze nosić środki ochrony indywidualnej zgodnie z instrukcją obsługi. 
  • Silne zabrudzenia należy najpierw spłukać czystą wodą. Lekkie zabrudzenia możesz namoczyć bezpośrednio środkiem czyszczącym z myjki wysokociśnieniowej. 
  • Delikatne części należy umyć miękką szczotką lub gąbką, a środek czyszczący spłukać czystą wodą pochodzącą z myjki wysokociśnieniowej. 
  • Dokładnie osusz swój motocykl lub skuter skórzaną ściereczką i zabezpiecz metalowe części olejem. Elementy aluminiowe, lakier i inne delikatne powierzchnie należy pielęgnować odpowiednimi środkami. 

Jeszcze więcej dla miłośników ogrodów