Mycie samochodu myjką wysokociśnieniową: wskazówki i porady

Myjka wysokociśnieniowa pozwala bez wysiłku umyć samochód. Wyjaśnimy, na co należy przy tym zwrócić uwagę.

Mężczyzna stoi na powierzchni ładunkowej pick-upa i myje samochód myjką wysokociśnieniową

Myjki wysokociśnieniowe do mycia samochodów

Myjka wysokociśnieniowa skutecznie usuwa brud z samochodu za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu nie jest konieczne ręczne czyszczenie całego nadwozia. Postępuj zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, aby nie uszkodzić samochodu myjką wysokociśnieniową.

Odpowiednie myjki ciśnieniowe do Twojego samochodu

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze myjki wysokociśnieniowej do mycia samochodów? Przede wszystkim musisz być w stanie dobrze pracować z urządzeniem. Zaletą jest przy tym, między innymi, niewielka masa urządzenia. Na przykład myjka STIHL RE 90 waży zaledwie 9,8 kilograma i doskonale nadaje się do mycia samochodów. Myjki wysokociśnieniowe przeznaczone do mycia samochodów powinny mieć ciśnienie na poziomie co najmniej 80 barów, nie jest konieczne przekroczenie 200 barów. Jednak nie tylko ciśnienie, ale także ilość wody ma decydujące znaczenie dla dobrej wydajności czyszczenia. Przepływ wody przez urządzenie powinien wynosić od 300 do 500 litrów na godzinę. W przypadku myjki wysokociśnieniowej przeznaczonej do mycia samochodów należy zwrócić uwagę na możliwość nakładania środka czyszczącego i mocowania akcesoriów, takich jak szczotka do mycia. Wszystkie myjki wysokociśnieniowe STIHL spełniają te podstawowe wymagania.

Osoba przekręcająca przełącznik na myjce wysokociśnieniowej STIHL RE 130 plus

Mycie samochodu myjką wysokociśnieniową: wskazówki

Podczas mycia nie narażaj samochodu na duże zmiany temperatury. Dlatego należy unikać mycia samochodu myjką wysokociśnieniową zimą, przy temperaturach poniżej -10 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie gorąca woda może spowodować drobne pęknięcia na zimnym lakierze. Podczas czyszczenia latem należy zaczekać na godziny poranne lub wieczorne i nie wystawiać rozgrzanego lakieru na działanie zimnej wody. W przypadku bardzo wysokich i niskich temperatur zewnętrznych odradzamy również mycie ręczne i w myjni.

Podczas mycia samochodu należy używać myjki wysokociśnieniowej pod płaskim kątem, z niewielkim ciśnieniem i z zachowaniem wystarczającej odległości (min. 25 centymetrów) od pojazdu. Jeśli ciśnienie nie jest wystarczające, by usunąć zanieczyszczenia, można je powoli zwiększyć. Jednak zbyt wysokie ciśnienie (powyżej 200 barów) może uszkodzić lakier.

Czy samochód można myć myjką wysokociśnieniową?

Mycie samochodu myjką wysokociśnieniową na prywatnym terenie lub na publicznej drodze nie jest wszędzie dozwolone. Strumień wody może rozpuścić olej z samochodu, powodując tym samym jego przedostanie się do gleby, wód lub kanalizacji. Również ścieki bezolejowe nie mogą się przedostawać do kanalizacji ani wód otwartych. Oba te czynniki są bardzo szkodliwe i zagrażają środowisku.

Dlatego też mycie samochodów jest często dozwolone tylko w miejscach z zamocowanym odolejaczem w odpływie wody, takich jak myjnie samochodowe. W celu ochrony środowiska zalecamy mycie pojazdu wyłącznie w myjniach dopuszczonych do tego celu. Przed przystąpieniem do mycia samochodu należy zawsze zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danej gminie.

Mycie samochodu: zasady i warunki

Mycie samochodów na terenie prywatnym jest dozwolone tylko przy przestrzeganiu ścisłych warunków prawnych. W związku z tym należy stosować się do lokalnych przepisów dotyczących czyszczenia pojazdów. Ze względów bezpieczeństwa należy zasięgnąć informacji na temat odpowiednich przepisów we właściwym urzędzie gminy.

Mycie silnika myjką wysokociśnieniową

Mycie silnika jest zabronione wszędzie tam, gdzie nie ma założonego separatora oleju. Dlatego też mycie silnika myjką wysokociśnieniową nie jest zwykle dozwolone na terenie prywatnym ani w większości myjni samoobsługowych. Należy z wyprzedzeniem dowiedzieć się, gdzie można umyć silnik.

Prawidłowe mycie samochodu myjką wysokociśnieniową: instrukcja

Ojciec i syn siedzą na powierzchni ładunkowej pickupa, a obok pojazdu stoi myjka wysokociśnieniowa STIHL RE 130 plus

Podsumowanie: Mycie samochodu za pomocą myjki wysokociśnieniowej

  • Myjka wysokociśnieniowa umożliwia łatwe i skuteczne mycie samochodu.
  • Przed przystąpieniem do mycia samochodu należy zapoznać się z obowiązującymi lokalnie przepisami. Często mycie na terenie prywatnym i na ulicy jest zabronione.
  • Mycie silnika jest dozwolone tylko w miejscach, w których w odpływie wody znajduje się separator oleju. Pozwala to chronić środowisko przed wyciekającymi resztkami oleju.
  • Podczas pracy należy zawsze nosić środki ochrony indywidualnej zgodnie z instrukcją obsługi.
  • Podczas mycia samochodu myjką wysokociśnieniową należy stosować niskie ciśnienie i płaski kąt. Należy też zachować wystarczającą odległość, aby nie uszkodzić lakieru. Do czyszczenia należy używać płaskiej dyszy.
  • Najpierw ręcznie usuń luźne zabrudzenia, takie jak liście i gałązki. Następnie spłucz samochód myjką wysokociśnieniową, aby usunąć większe zabrudzenia.
  • Spryskaj lakier środkiem do czyszczenia pojazdów i zmyj silne zabrudzenia z felg środkiem do czyszczenia felg. Umyj samochód szczotką do mycia przeznaczoną do myjek wysokociśnieniowych lub za pomocą miękkiej gąbki. Na koniec opłucz samochód czystą wodą i dokładnie go osusz.

Jeszcze więcej dla miłośników ogrodów