Czyszczenie elewacji: jak sprawić, aby Twój dom odzyskał blask

Regularne czyszczenie utrzymuje elewację budynków w dobrym stanie. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie wyczyścić elewację.

Mężczyzna stoi przed białym domem i przygotowuje myjkę wysokociśnieniową STIHL do czyszczenia elewacji

Nic w domu nie jest tak narażone na działanie czynników zewnętrznych jak jego elewacja. Deszcz, pył i brud osadzają się na powierzchni, a promienie UV, ciepło i mróz dodatkowo na nią działają. Z biegiem czasu tworzą się widoczne ślady, które nie tylko wpływają na estetykę, ale także pogarszają stan Twojego domu. Dokładne czyszczenie i pielęgnacja przeciwdziałają temu problemowi i można je bez wysiłku wykonać za pomocą prostych środków domowych oraz myjki wysokociśnieniowej

Czyszczenie elewacji domu: różne typy elewacji

Przed wyjęciem myjki wysokociśnieniowej z garażu należy dokładnie sprawdzić elewację. Po pierwsze, ważne są właściwości powierzchni, ponieważ każdy materiał wymaga innego sposobu czyszczenia. Ponadto należy również wziąć pod uwagę stan ściany zewnętrznej: stare i uszkodzone elewacje należy czyścić wyłącznie po konsultacji ze specjalistami.

Dom z elewacją z cegły klinkierowej

Czyszczenie cegieł klinkierowych

Elewacje z cegły klinkierowej są wykonywane z cegieł wypalanych w szczególnie wysokich temperaturach. Powoduje to zamknięcie porów cegieł i zapobiega wchłanianiu przez nie wilgoci lub brudu. Dzięki temu elewacje z cegły klinkierowej są niezwykle wytrzymałe i trwałe. Regularna pielęgnacja i czyszczenie pozwalają utrzymać naturalny materiał w dobrym stanie przez wiele lat. Na szczęście cegły klinkierowe są uważane za łatwe w pielęgnacji, co oznacza, że zabrudzenia można szybko usunąć.

Wypalane cegły klinkierowe można szybko i skutecznie wyczyścić za pomocą myjki wysokociśnieniowej.

Należy jednak upewnić się, że elewacja wykonana jest z wypalonych cegieł klinkierowych, a nie z cegieł wypalanych z gliny. Podczas gdy te pierwsze wytrzymują ciśnienie do 200 barów, bardziej miękkie cegły pękają pod tak wysokim ciśnieniem. Szczególną ostrożność należy zachować również w przypadku luźnych cegieł lub uszkodzonych fug.

Czyszcząc elewację z cegły klinkierowej nie należy wykonywać okrężnych ruchów szczotką – może to spowodować uszkodzenie warstwy ochronnej cegieł.

Elewacja tynkowa jest czyszczona myjką wysokociśnieniową

Czyszczenie elewacji tynkowej

Porowate i szorstkie elewacje tynkowe są szczególnie podatne na pył i sadzę. Podczas deszczu brud wnika do zagłębień, z których nie można go łatwo usunąć. Z tego powodu konieczne jest dokładne czyszczenie myjką wysokociśnieniową.  

Stabilne elewacje z tynków wapiennych i cementowych można bez obaw czyścić wodą pod ciśnieniem. Ważne jest, aby nie czyścić zbyt długo w jednym miejscu: silny strumień wody może spowodować ścieranie farby i materiału. Również zastosowanie dyszy płaskiej przyczynia się do ochrony materiału.

Tynki z żywicy syntetycznej natomiast są wrażliwe na czyszczenie myjką wysokociśnieniową. Dlatego najpierw sprawdź w niewidocznym miejscu, przy niewielkim ciśnieniu i z zachowaniem wystarczającej odległości, czy czyszczenie myjką wysokociśnieniową nie spowoduje uszkodzenia elewacji. Zwłaszcza w przypadku, gdy pod tynkiem zewnętrznym znajduje się system ociepleń (tzw. ETICS), zaleca się delikatne czyszczenie – izolowaną elewację z tynkiem z żywicy syntetycznej należy czyścić miękką szczotką i łagodnym środkiem czyszczącym.

Z czasem tynk i farba zaczynają się kruszyć, kredować lub łuszczyć. Aby uniknąć uszkodzeń podczas czyszczenia, sprawdź elewację pod kątem stabilności i pęknięć, przecierając ją. Ostukiwanie pomaga również wykryć ewentualne puste przestrzenie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń w żadnym wypadku nie rozpoczynaj czyszczenia elewacji tynkowej. Wtedy należy nałożyć nową powłokę, a nawet przeprowadzić renowację.

Mężczyzna używa obrotowej szczotki myjki wysokociśnieniowej do czyszczenia drewnianej elewacji

Czyszczenie elewacji drewnianej

Elewacje drewniane również od czasu do czasu wymagają czyszczenia. Zaimpregnowane drewno jest chronione przed warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią i należy je regularnie oczyszczać w celu usunięcia zabrudzeń. Naturalne elewacje drewniane mają ponadto skłonność do szarzenia. Szary nalot można usunąć, gruntownie czyszcząc elewację domu.

W zależności od właściwości drewna dobre rezultaty można uzyskać za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Przed czyszczeniem elewacji drewnianej upewnij się, że elewacja jest całkowicie zamknięta, a znajdująca się pod nią izolacja nie została uszkodzona przez wodę ani ciśnienie. Otwarte elewacje drewniane należy ostrożnie czyścić ręcznie.

Nie używaj dyszy rotacyjnej – silny strumień wody może uszkodzić drewnianą powierzchnię. Dyszę urządzenia trzymaj w dużej odległości (ok. 25 cm) i rozpocznij od niskiego ciśnienia roboczego, które w razie potrzeby możesz zwiększyć:

  • twarde drewno liściaste, takie jak robinia i dąb, wytrzymują ciśnienie wody do 110 barów.
  • Miękkie drewno iglaste, takie jak świerk i modrzew, wytrzymują ciśnienie wody ok. 50 barów.

Pracuj, aż cała elewacja uzyska jednolity kolor, a następnie pozostaw drewno do wyschnięcia. W rezultacie elewacja drewniana będzie lśnić oryginalnym kolorem. Podczas czyszczenia usuwana jest wierzchnia warstwa drewna, pozostawiając szorstką i delikatną powierzchnię. W takim stanie jest ona szczególnie podatna na wilgoć i brud, dlatego należy ją dokładnie uszczelnić.

Ogólne wskazówki dotyczące czyszczenia elewacji

  • Myjki wysokociśnieniowej nie wolno używać podczas deszczu ani w wilgotnym otoczeniu.
  • Podczas pracy na dużych wysokościach potrzebna jest druga osoba do asekuracji i przytrzymania drabiny.
  • Zamknij okna i drzwi. Oklej przełączniki świateł i gniazda wtykowe.
  • Usuń rośliny i dekoracje.
  • Przetestuj środek czyszczący i ciśnienie wody w niewidocznym miejscu.
  • Optymalnym momentem na czyszczenie elewacji jest słoneczny, ale niezbyt gorący wiosenny lub jesienny dzień. Przyspiesza to proces suszenia po czyszczeniu. Dobrym pomysłem jest również czyszczenie po deszczu. Ściany są już mokre, brud jest nasiąknięty i łatwiej schodzi.
Mężczyzna stoi na tarasie i czyści elewację myjką wysokociśnieniową STIHL

Czyszczenie elewacji: Myjki wysokociśnieniowe

Myjki wysokociśnieniowe to skuteczny sposób na odświeżenie domu. Dzięki wysokiemu ciśnieniu wody nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia można usunąć bez wysiłku i dużego nakładu czasu. Szczególnie praktyczne: wiele prac związanych z czyszczeniem możesz wykonać za pomocą wody i ciśnienia.

CS 100
CS 100 - środek czyszczący do kamienia i fasadŚrodki czyszczące & smary
Only available at dealer
95,00 zł
myjka RE 120
Myjka RE 120Myjki wysokociśnieniowe
Only available at dealer
1549,00 zł
RE 130 PLUS
Myjka RE 130 PLUSMyjki wysokociśnieniowe
Only available at dealer
1899,00 zł

W razie potrzeby możesz zwiększyć siłę czyszczącą wody za pomocą środka czyszczącego. Wcześniej sprawdź, czy elewacja domu jest wrażliwa na działanie środków czyszczących. Na elewacjach z kamienia naturalnego i tynków należy stosować wyłącznie neutralne lub zasadowe środki czyszczące. W trosce o środowisko naturalne stosuj biodegradowalne środki czyszczące na bazie składników roślinnych. Środek czyszczący do fasad i kamienia STIHL CS 100 to dobry wybór. Ulega on biodegradacji i niezawodnie rozpuszcza uporczywe zielone osady, brud emisyjny, sadzę i pył.

Czyszczenie elewacji myjką wysokociśnieniową

Czyszczenie elewacji: środki domowe

Do czyszczenia niewielkich powierzchni i lekkich zabrudzeń wystarczy gorąca woda, szczotka i szare mydło lub płyn do mycia naczyń. Środek czyszczący do fasad i kamienia STIHL można też nanosić ręcznie za pomocą spryskiwacza. 

Osoba przy drewnianym stole nalewa środek czyszczący do fasad STIHL z kanistra do butelki ze spryskiwaczem

Czyszczenie elewacji bez myjki wysokociśnieniowej

Czyszczenie elewacji z zanieczyszczeń organicznych

Rośliny pnące, glony i ptasie odchody są uciążliwe i mogą trwale uszkadzać elewację. Aby skutecznie oczyścić ściany zewnętrzne z zanieczyszczeń organicznych, potrzebna jest właściwa technika i odpowiednie środki czyszczące.

Podsumowanie: Czyszczenie elewacji

  • Aby zapewnić domowi piękny wygląd i długowieczność, należy regularnie i dokładnie czyścić elewację.
  • W zależności od typu elewacji można ją czyścić myjką wysokociśnieniową lub ręcznie.
  • Stabilne elewacje z cegły klinkierowej, tynkowe i drewniane są odporne na ciśnienie wody. W przypadku wrażliwych tynków z żywicy syntetycznej i elewacji ETICS zaleca się delikatną pracę ręczną. Uszkodzone i stare elewacje należy czyścić wyłącznie po konsultacji ze specjalistami.
  • Do czyszczenia niewielkich powierzchni i lekkich zabrudzeń wystarczy gorąca woda, szczotka i szare mydło lub płyn do mycia naczyń.
  • Zanieczyszczenia organiczne, takie jak rośliny pnące i glony, mogą niszczyć elewację zewnętrzną.
  • W celu trwałego usunięcia bluszczu należy najpierw poluzować lub odciąć od elewacji wszystkie wąsy czepne i przylegające korzenie. Następnie należy wyjąć korzenie roślin z ziemi i pozostawić je do wyschnięcia.
  • Wilgotne powierzchnie sprzyjają rozwojowi glonów – elewacja ETICS jest na to szczególnie podatna. Usunąć osad za pomocą środka czyszczącego do fasad lub sody. Podczas stosowania sody należy koniecznie nosić okulary ochronne, ponieważ rozpryski sody podrażniają oczy.
  • Ptasie odchody można szybko usunąć za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub wody z szarym mydłem.

Jeszcze więcej dla miłośników ogrodów